Polska
Rusza program polskiego satelity SAR. W konsorcjum PZL „Warszawa-Okęcie” i Creotech Instruments S.A.
Dwie firmy, PZL „Warszawa-Okęcie” jako lider projektu i Creotech Instruments S.A., zawiązały konsorcjum, którego celem jest realizacja na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej wstępnego studium wykonalności budowy pierwszego polskiego satelity zobrazowania radarowego (SAR), wyposażonego w syntetyczną aperturę radarową.
Liderem konsorcjum jest PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. będąca częścią Airbus Defence and Space. Firma Creotech Instruments S.A. na zaproszenie lidera i wniosek Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która jest jego strategicznym inwestorem, będzie realizowała istotne prace związane m.in. z przeglądem zdolności polskiego sektora kosmicznego w zakresie budowy satelity SAR.
Dziś polskie Siły Zbrojne korzystają z danych udostępnianych przez naszych sojuszników
z Włoch, pochodzących z ich systemu COSMO SkyMed Seconda Generazione. Budowa narodowego systemu satelitarnego SAR przyczyni się do znacznego zwiększenia naszej suwerenności.
Wstępne studium wykonalności ma określić m.in. przyszłych użytkowników i dokładny zakres zastosowania w Polsce satelity typu SAR. Prace obejmą wiele różnych elementów, m.in. określenie możliwych rozwiązań technologicznych i szacowanego budżetu projektu, zalecenia dotyczące czasu trwania i harmonogramu realizacji projektu, rekomendacje dotyczące wykonawców projektów w Polsce oraz potencjalnych partnerów zagranicznych. W planowanym studium zleconym przez POLSA ma zostać uwzględniona także analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP, służb bezpieczeństwa państwa oraz administracji i gospodarki narodowej.
Satelita SAR (Synthetic Aperture Radar) to satelita z radarem o syntetycznej aperturze. Instrumenty tego typu służą do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Wykorzystywane są do tworzenia obrazów powierzchni Ziemi oraz innych planet. Zaliczają się do grupy sensorów aktywnych – źródłem emisji fali elektromagnetycznej systemu jest antena zainstalowana na pokładzie statku kosmicznego. Obraz tworzą odbicia od obiektów terenowych. Tego typu system może pracować w dzień i w nocy niezależnie od warunków pogodowych. W stosunku do satelitów optoelektronicznych jego zaletą jest także możliwość wykrywania na obrazach radarowych urządzeń wykonanych z metalu, co pozwala np. na odróżnienie sprzętu wojskowego od wykonanych z innych materiałów np. drewna, makiet. Obecnie Polska pozyskuje dane radarowe z czterech satelitów włoskiej konstelacji Cosmo-SkyMed. Operatorem systemu jest Telespazio spółka joint-venture Finmeccanica i Thales Group. Pojazdy kosmiczne systemu prowadzą obserwację Ziemi przez 24 godziny na dobę, z wykorzystaniem radiolokatorów o bardzo wysokiej rozdzielczości pracujących w paśmie X. Z tego samego systemu korzystają także siły zbrojne Włoch i Francji.
Czytaj też: Kosmiczne oczy Paryża
Wielka zaletą systemów radarowych jest możliwość wykonywania pomiarów niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Jest to niewątpliwa przewaga satelitów SAR nad instalacjami optoelektronicznymi, które są zależne od dobrych warunków atmosferycznych.
Równolegle trwa także budowa polskiego segmentu naziemnego systemu Cosmo-SkyMed - stacji odbiorczej Polish Defence User Ground Segment, ulokowanej w Białobrzegach nad jeziorem Zegrzyńskim. Baza ma osiągnąć wstępne zdolności operacyjne w 2017 roku, a pełne w 2020 roku. Ma to zapewnić Polsce zdolności do gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych z rozpoznania obrazowego, w przyszłości także z myślą o własnych systemach, zarówno SAR, jak i optoelektronicznych.
Czytaj też: Polska rusza na podbój kosmosu. Początek prac nad satelitami