Reklama

KOSMONAUTYKA

Nigeria wyśle astronautę w kosmos. Celem rozwój sektora kosmicznego

Ilustracja: NASA via Instagram
Ilustracja: NASA via Instagram

Nigeria przedstawiła ambitne plany podboju przestrzeni kosmicznej. Zgodnie z nimi do 2030 roku rozpocznie się pierwsza załogowa misja kosmiczna organizowana przez afrykański kraj, a celem projektu jest, przede wszystkim, przyśpieszenie rozwoju sektora kosmicznego w Nigerii - informuje CNN. 

W ramach planów podboju przestrzeni kosmicznej Nigeria pragnie wysłać do 2030 roku załogową misję kosmiczną, a tym samym zostać pierwszym afrykańskim krajem zdolnym do realizacji tego typu przedsięwzięcia - informuje CNN. Konsultacje w sprawie realizacji tego planu będą prowadzone już niedługo ze stroną chińską podczas wizyty delegacji National Space Research and Development Agency (NASRDA) w Państwie Środka.

Celem programu ma być jednak nie tylko zaspokojenie ambicji Nigerii, która pomimo nierozwiązanego problemu z islamistyczną rebelią na północy kraju pretenduje do roli regionalnego mocarstwa, ale przede wszystkim rozwój rodzimego sektora kosmicznego. Jak powiedział cytowany przez CNN minister nauki i technologii Nigerii, dr Ogbonnaya Onu: "kosmos to ogromna wartość, w którą Nigeria musi być zaangażowana, by chronić swoje narodowe interesy".

Nigeryjska agencja kosmiczna NASRDA ma już na swoim koncie realizację szeregu projektów kosmicznych. Od 2003 roku kraj ten wysłał w kosmos pięć satelitów. Jeden z nich, służący do obserwacji Ziemi NigeriaSatX o masie ponad 300 kg, który trafił na orbitę w 2011 roku, został zaprojektowany i zbudowany przez krajowych inżynierów - obecnie nigeryjska agencja ma dysponować już ponad trzystu specjalistami tej klasy.

Plany Nigerii dotyczące zamierzeń związanych z kosmosem nie ograniczają się do misji załogowej. Można także wymienić tutaj budowę kolejnych satelitów, wysłanie sondy na Księżyc i opracowanie własnej rakiety nośnej. Ten ostatni projekt, być może realizowany wspólnie z Ukrainą, mógłby być szczególnie korzystny dla Nigerii biorąc pod uwagę, że kraj znajduje się blisko równika, co jest korzystną lokalizacją pod kątem budowy przyszłego kosmodromu.

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze