Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Na stoisku Instytutu Lotnictwa (IL) w Kielcach można zobaczyć model rakiety sondującej ILR-33 "Bursztyn". Jest to flagowy projekt realizowany przez Centrum Technologii Kosmicznych IL w ramach programu statutowego. Celem projektu jest opracowanie technologii umożliwiającej wyniesienie na pułap ponad 100 km czyli do tzw. Linii Kármána będącej umowną granicą między atmosferą ziemską, a przestrzenią kosmiczną niewielkiego payload’u o masie do 5 kg. Ładunek użyteczny ma być przy tym odzyskiwany z wykorzystaniem systemu spadochronów. Rakieta może posłużyć m.in. do prowadzenia eksperymentów naukowych w warunkach mikrograwitacji. Rozwinięte w programie Bursztyn technologie mogą zostać w przyszłości użyte do budowy rakiety do wynoszenia małych satelitów oraz pocisków rakietowych.
Rakieta ILR-33 "Bursztyn" jest konstrukcjądwustopniowąo długości ponad 4 m i średnicy 230 mm. Silnik główny systemu jest jednostką hybrydową na paliwo polimerowe wykorzystującą jako utleniacz wysoko stężony nadtlenek wodoru (HTP 98%). Związek ten otrzymywany jest w IL za pomocą własnej, opatentowanej metody. Dwa silniki pomocnicze pierwszego stopnia wykorzystują stały materiał pędny. Rakieta ma mieć możliwość osiągnięcia prędkości maksymalnej Mach 4. "Bursztyn" jest wyposażony w komputer pokładowy rejestrujący parametry lotu oraz monitorujący realizację założonej misji, który także ma mieć możliwość bezpiecznego powrotu na Ziemię wraz z przedziałemładunku użytecznego.
Pierwszy lot rakiety odbędzie się w na terenie Polski i będzie polegać na sprawdzeniu poprawności działania wszystkich podsystemów podczas lotu na pułap około 10 km, by relatywnie łatwo śledzić tor lotu na poligonie. Testy naziemne i start próbny moga pozwolic na realizację lotów na docelowy pułap ok. 100 km Będzie to pierwsza polska rakieta, która dotrze na taką wysokość od lat 70. XX wieku, kiedy zakończono program lotów rakiet meteorologicznych „Meteor”, zaprojektowanych także w Instytucie Lotnictwa.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.