Reklama

Sondy

Chiny: start historycznej misji na Księżyc

Autor. ESA

Chiny wystrzeliły rakietę, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną sondę badawczą w ramach misji Chang’e 6. Państwo Środka planuje pobrać próbki z przeciwnej strony Srebrnego Globu i tym samym stać się pierwszym krajem na świecie, któremu się to udało.

W piątek, 3 maja br. z centrum kosmicznego Wenchang wystartował system nośny Chang Zheng 5 (tłum. Długi Marsz 5), który wyniósł w przestrzeń kosmiczną sondę badawczą w ramach misji Chang’e 6, która na zawsze zapisze się na kartach historii chińskiego sektora kosmicznego.

Jej celem będzie pobranie próbek badawczych z Księżyca oraz ich transport na Ziemię. Założenie podobne do poprzedniej misji - Chang’e 5, lecz tym razem materiał zostanie pobrany z nieznanego dotąd obszaru, czyli niewidocznej z Ziemi strony naturalnego satelity Ziemi.

Reklama

Warto zauważyć, że Chinom udało się już jako pierwszemu państwu na świecie wylądować bezzałogową sondą na niewidocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu. Dokonano tego w ramach misji Chang’e 4, która została wykonana w 2019 r.

Tym razem cel jest o wiele ambitniejszy. Chang’e 6 wyląduje na dnie krateru uderzeniowego o nazwie Apollo, którego średnica wynosi ok. 540 km. To obszar basenu Bieguna Południowego – Aitken (ang. South Pole-Aitken basin), którego średnica wynosi 2500 km, a głębokość – 13 km.

Naukowcy wierzą, że krater kryje w sobie wiele tajemnic, dzięki którym uzyskamy nowy wgląd w historię Srebrnego Globu, naszej planety, a także innych ciał niebieskich Układu Słonecznego. Składniki misji to wspominany orbiter przekaźnikowy (Queqiao-2), lądownik księżycowy oraz system wznoszący, który wyniesie zasobnik z próbkami do modułu serwisowego na orbicie.

Reklama

Moduł zabierze cenny materiał w stronę Ziemi, a ostatnią fazą będzie uwolnienie kapsuły z próbkami, aby mogła ona wejść ponownie w ziemską atmosferę i wylądować. Całość misji ma potrwać ok. 53 dni. Z dostępnych informacji wynika, że Chang’e 6 przewozi na swoim pokładzie nie tylko instrumenty naukowe z Chin, ale również z Francji, Włoch lub Pakistanu.

Należy podkreślić, że misja Chang’e 6 jest również jednym z elementów szerszego projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, który jest realizowany przez Chiny we współpracy z Rosją oraz innymi państwami, które wyraziły wolę dołączenia do inicjatywy. Wnioski z Chang’e 6 oraz innych misji mają pomóc przy rozpoczęciu fazy budowy pierwszej infrastruktury na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!