Amerykański kłopot z wizytą szefa Roskosmosu

6 stycznia 2019, 10:51
RogozinD
Fot. Vitaly V. Kuzmin; licencja: CC BY-SA 4.0; źródło: Wikimedia Commons

Oczekujemy od NASA oficjalnych wyjaśnień w sprawie organizacji wizyty szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina w USA zgodnie z otrzymanym wcześniej zaproszeniem - napisała w sobotę 5 stycznia w oświadczeniu ta rosyjska agencja kosmiczna.

Jest to reakcja na odłożenie wizyty Rogozina w NASA.

W komunikacie napisano również, że „przygotowania stanowiska negocjacyjnego korporacji państwowej (Roskosmos) w sprawie współpracy stron w ramach programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dalekiego kosmosu nie zostały na razie wstrzymane”.

W październiku 2018 r. z wizytą w Rosji przebywał szef NASA Jim Birdenstine. W ramach rewizyty do USA miał się udać szef Roskosmosu – Dmitrij Rogozin. Oprócz rozmów z NASA miał on wygłosić wykład na Rice University w Houston.

W piątek 4 stycznia NASA oświadczyła, że poinformowała stronę rosyjską o „konieczności odłożenia” wizyty Rogozina. Nowej daty na razie nie ustalono.

Plany zaproszenia Rogozina przez NASA były krytykowane przez urzędników i polityków w Waszyngtonie.

Rosyjski urzędnik znajduje się na listach sankcyjnych zarówno w Europie, jak i w USA w związku z wydarzeniami na Ukrainie w 2014 r. Od 2015 r. Kijów uznaje go za persona non grata.

Bridenstine informował wcześniej (w rozmowie z agencją TASS), że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu sankcji wobec Rogozina w związku z jego planowaną podróżą do USA.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Js
wtorek, 8 stycznia 2019, 00:31

@Yaro "przypominają się lata pięćdziesiąte 20 wieku kiedy w USA rozkwitła histeria komunizmu" Bo komunizm wtedy kwitł na świecie.Skąd to głupie zdziwienie?

AB
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 23:51

@ Davien. Mieli jakąś śluzę robić, ale temat chyba umarł...

Wania
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 22:20

Do yaro. Wyrzucenie rosyjkich agentów i troli jest dobrą praktyką godną naśladowania. Ostatnio podałeś, że Rosja przedstawiła szczegółowy plan budowy superrakiety, to sami wystrzelą swoją nową stację kosmiczną.

Davien
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 19:50

Panie AB , a co tak własciwie rosjanie mogą wnieśc do projektu Gateway? Ani rakiety, ani pojazdów transportowych, nawet w technolog budowy stacji odstają od reszty w tył. Zostaja pieniadze, tyle ze w obecnejj kondycji....

Davien
poniedziałek, 7 stycznia 2019, 19:47

Yaro, no i mieli racę ze siepozbywali agentów i sympatyków Moskwy, jak pokazuje historia ich obecność nigdy dobrze sie nie kończyła. Rogozin jest na liscie sankcji wiec i tak do USA nie mógłby wjechać

Tweets Space24