Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

EXATEL: Wiceprezes Magryś o satelitarnych planach i inwestycjach spółki [Space24 TV]

Fot. European Defence Agency [eda.europa.eu]
Fot. European Defence Agency [eda.europa.eu]

Firma EXATEL S.A. finalizuje samodzielną inwestycję w budowę naziemnej stacji łączności satelitarnej - tzw. teleportu satelitarnego. W wypowiedzi udzielonej Space24.pl wiceprezes Rafał Magryś przedstawia bliżej ten aspekt rozwoju polskiej spółki, zwracając także uwagę na jej bieżące ambicje i potencjał do pełnienia roli „prime contractor’a” w sektorze kosmicznym (wiodącego integratora rozwiązań końcowych, o zdolności nadawania tempa i kierunku wspólnym przemysłowym inicjatywom).

Wśród głównych założeń planu rozwojowego firmy EXATEL S.A. na rynku technologii kosmicznych wymienia się realizację projektów satelitarnych, z centralnym zamysłem utworzenia Satelitarnego System Obserwacji Ziemi, obejmującego w całości polską konstelację sześciu bazowych mikrosatelitów teledetekcyjnych. "Nie czekamy i chcemy [...] jak najszybciej świadczyć usługi, żeby ten pieniądz, który wypływa w tym momencie, bo jest przekazywany do koncernów zagranicznych, został tutaj w Polsce" - podkreślił w wypowiedzi dla Space24.pl wiceprezes spółki EXATEL, Rafał Magryś. O wspomnianym celu (budowa Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi) mówi, że to doskonały sposób na skupienie krajowego potencjału przemysłowego i zdolności różnych firm na jednym konkretnym kierunku rozwoju.

Nie mamy ambicji robienia wszystkiego, chcemy współpracować z firmami polskimi - w różnym stylu: czy w kontekście zamówień, czy wejścia kapitałowego, czy transferu technologii, [...] ale pierwszy i podstawowy [to] realizacja tego celu satelitarnego: systemu obserwacji Ziemi.

Rafał Magryś, wiceprezes firmy EXATEL S.A.

Magryś podkreśla przy tym, że stworzenie systemu obserwacji Ziemi to zaledwie wstęp do dalszej rozbudowy potencjału - także na macierzystym gruncie technologii telekomunikacyjnych, gdzie koronnym osiągnięciem, do którego zdąża EXATEL, ma być pozyskanie satelity telekomunikacyjnego na orbicie geostacjonarnej (GEO) i doskonalenie wynikających z tego zdolności dystrybucji sygnału.

W swojej wypowiedzi wiceprezes spółki EXATEL podkreślił, że plany dotyczące satelitów obserwacyjnych są ściśle powiązane ze ścieżką realizacji Krajowego Planu Odbudowy i zgłoszonej tam firmowej inicjatywy. "Udało się przekonać decydentów, żeby zdecydować się właśnie na realizację tej ścieżki kosmicznej - oczywiście całość finansowania z Krajowego Planu Odbudowy to jeszcze długa droga z punktu widzenia ustaleń i na poziomie krajowym, i na poziomie Unii Europejskiej, więc jeszcze chwilę na to poczekamy" - zastrzegł.

Reklama

Komentarze

    Reklama