Lądowanie statku Sojuz MS-18. Rosyjska ekipa filmowa z powrotem na Ziemi

19 października 2021, 17:21
5393880286
Julia Peresild na krótko po opuszczeniu kapsuły Sojuz MS-18. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz wystrzelona w ramach misji załogowej MS-18 pomyślnie powróciła na Ziemię. Na jej pokładzie - obok kosmonauty Olega Nowickiego, kończącego swój sześciomiesięczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - znalazła się dwuosobowa ekipa filmowa z aktorką Julią Peresild i reżyserem Klimem Szypienko w składzie. Filmowcy spędzili na ISS blisko 12 dni, kręcąc w tym czasie ujęcia do produkcji pt. "Wyzwanie", która jest pierwszym takim kinowym projektem realizowanym na planie w przestrzeni kosmicznej.

Statek Sojuz MS-18 wylądował w stepie na terytorium Kazachstanu w niedzielę 17 października br. o godz. 9:35 czasu lokalnego (6:35 w Polsce). Lądowanie kapsuły odbyło się w asyście ekip wspomagających i ratowniczych, cała operacja była transmitowana przez rosyjską telewizję. Dwa dni później natomiast przeprowadzono już szeroki wywiad z uczestnikami tego lotu (zrealizowany i wyemitowany przez agencję TASS w porozumieniu z państwowym przedsiębiorstwem Roskosmos).

Ekipa filmowa, która na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbierała materiał zdjęciowy do filmu fabularnego o lekarce, która udaje się na orbitę, aby ratować poszkodowanego kosmonautę, znajdowała się w kosmosie od 5 października. Kosmonauta Oleg Nowicki z kolei pozostawał na pokładzie ISS od 9 kwietnia br. Wraz innym z kosmonautą, Piotrem Dubrowem, brał on m.in. udział w obsłudze przyłączenia modułu "Nauka".

Szypienko i Peresild udali się na orbitę na pokładzie Sojuza MS-19 w towarzystwie innego kosmonauty Antona Szkaplerowa, który nie wrócił z nimi, lecz pozostał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z Piotrem Dubrowem, kontynuując rosyjską ekspedycję. Na ziemię mężczyźni powrócą wiosną 2022 r. Przewiezie ich statek Sojuz MS-19, który przed 12 dniami przywiózł na ISS rosyjskich filmowców.

Jak potwierdzono w toku zdjęć, trójka rosyjskich kosmonautów: Szkaplerow, Dubrow i Nowicki, pojawi się w filmie "Wyzwanie" (Вызов). Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny państwowego przedsiębiorstwa Roskosmos (współprodukującego film) podkreślił, że reżyser i grająca rolę lekarki Julia Peresild "pracowali bez wytchnienia, z uszczerbkiem dla snu" podczas swojego pobytu w kosmosie. Łącznie udało im się nakręcić materiał, który wystarczy na 35-40 min w przygotowywanym filmie - podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Wysłanie w kosmos filmowców i praca nad filmem fabularnym to część szerszego rosyjskiego projektu, w ramach którego powstanie także szereg materiałów dokumentalnych poświęconych kosmonautyce. Przed udaniem się w przestrzeń kosmiczną aktorzy i reżyserzy – oprócz Peresild i Szypienki, także ich zmiennicy – przez cztery miesiące odbywali trening. O przebiegu szkolenia szeroko informowały rosyjskie media.

W produkcję filmu zaangażowane są studio Yellow, Black and White, agencja kosmiczna Roskosmos i Program Pierwszy telewizji państwowej.

Źródło: Roskosmos/PAP


image
Reklama

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
GB
piątek, 22 października 2021, 09:48

Już jest potwierdzone. Rosyjski wojskowy satelita rozpoznawczy o oznaczeniu Kosmos 2551 wystrzelony 09.09.2021 roku spłonął w atmosferze. Nie dotarł do docelowej orbity, nie nawiązał łączności z centrum dowodzenia (brak jakichkolwiek sygnałów radiowych). Miał to być satelita zwiadu optycznego, widocznie Rosja do dziś niedopracowała się seryjnych satelitów radarowych (sar).

kowalsky
poniedziałek, 25 października 2021, 00:54

Nie martwiłbym się tym. Zapewne na orbicie mają dziesiątki takich.

środa, 27 października 2021, 21:19

Mieć, maja, ale raczej nie działają jak wystrzelili kolejnego:)

GB
poniedziałek, 25 października 2021, 16:15

Dobrze, że się nie martwicie, że wam dopiero co wyniesiony satelita rozpoznawczy spadł. Po coś go wysłali przecież.

Tweets Space24