Sonda NASA dotarła do planetoidy Bennu. Za 1,5 wieku obiekt może uderzyć w Ziemię

4 grudnia 2018, 11:45
osiris-arrival-4
Planetoida Bennu w obiektywie sondy OSIRIS-Rex. Fot. NASA's Goddard Space Flight Center/University of Arizona
Space24
Space24

Amerykańska sonda Osiris-Rex dotarła w poniedzialek 3 grudnia w pobliże asteroidy Bennu, która - według obliczeń - może uderzyć w Ziemię za ok. 160 lat. Naukowcy spodziewają się, że sonda wykryje w niej związki organiczne kluczowe dla powstania życia.

Wystrzelona we wrześniu 2016 r. sonda Osiris-Rex ma w ciągu trwającej kilka lat misji przeprowadzić dokładne badania asteroidy, pobrać próbki z jej powierzchni i dostarczyć je na Ziemię.

Bennu jest wielkości sporego wieżowca i okrąża Słońce mniej więcej w tej samej odległości od tej gwiazdy co Ziemia. Może zawierać - jak przypuszczają naukowcy - oparte na węglu molekuły organiczne pochodzące z pierwszego okresu istnienia Układu Słonecznego, a także wodę.

Uderzające w Ziemię asteroidy i komety miały - według jednej z hipotez - dostarczyć na naszą planetę wodę i składniki niezbędne do powstania życia. Badania Bennu mają potwierdzić, lub obalić, tą hipotezę.

Bennu może być jednak także śmiertelnym zagrożeniem. Według obliczeń naukowców istnieje prawdopodobieństwo wyrażające się stosunkiem 1 do 2700, że asteroida zderzy się z Ziemią za 166 lat. Bennu zajmuje obecnie 2 miejsce na liście agencji NASA najbardziej niebezpiecznych dla Ziemi ciał niebieskich. Liczy ona 72 obiekty.

Stwierdzono, że promieniowanie słoneczne powoli spycha Bennu na orbitę coraz bardziej zagrażającą Ziemi. Bennu przelatuje w pobliżu naszej planety co 6 lat i za każdym razem bliżej. Badania za pośrednictwem sondy mają umożliwić bliższe zbadanie tego procesu.

"Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do roku 2020, będziemy o dysponować o wiele lepszą wiedzą czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat" - powiedziała rzeczniczka misji Erin Morton.

Naukowcy obliczają, że w 2135 r. Bennu przeleci koło Ziemi bliżej niż Księżyc a kiedyś w okresie lat 2175-2195 może się z nią zderzyć.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
komentator
środa, 5 grudnia 2018, 03:18

To ja wysiorbę kawkę i lecę do schronu. Tam bezbiecznie zjem tuńczyka z puszki.

bender
wtorek, 4 grudnia 2018, 17:45

@Dobrze celuj: słuszna uwaga, ale nie możemy czekać tak długo ;-)

anon-anon
wtorek, 4 grudnia 2018, 17:45

> Badania Bennu mają potwierdzić, lub obalić, tą hipotezę. "tĘ" z biernikiem a nie "tĄ"! Dla ułatwienia, najczęściej jest "tĘ hipotezĘ"

Dobrze celuj
wtorek, 4 grudnia 2018, 15:58

przy zderzeniu mogłaby utworzyć na powierzchni Ziemi kilkukilometrowy krater

Tweets Space24