Arabia Saudyjska przechwyciła pocisk balistyczny z Jemenu

12 lipca 2018, 15:14
RSAD
Ilustracja: Royal Saudi Air Defense

Pułkownik Turki Al-Maliki poinforrmował, że Królewskie Saudyjskie Siły Obrony Powietrznej (Royal Saudi Air Defense Forces - RSADF) przeprowadziły udane przechwycenie rakiety balistycznej. Pocisk skierowany był w jedną z prowincji na południowym-zachodzie Królestwa Saudów. Wystrzelili go jemeńscy rebelianci.

Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej wykryły nadciągający pocisk balistyczny we wtorek 10 lipca 2018 r. Rakieta została odpalona z sąsiadującego z Arabią od południa Jemenu. Celem ataku była najprawdopodobniej miejscowość Al-Shuqaiq na wybrzeżu Morza Czerwonego, w prowincji Jazan. W tej prowincji mieści się ważna dla reżimu w Rijadzie elektrownia.

Atak przeprowadzili zajmujący część jemeńskiego terytorium rebelianci Huti, którzy walczą z oficjalnym rządem tego kraju. Agresorzy stwierdzili, że celem przeprowadzonego 10 lipca ataku z użyciem pocisku balistycznego krótkiego zasięgu były magazyny wojskowe w Arabii Saudyjskiej.

Koalicja państw, w której oprócz Arabii są też Zjednoczone Emiraty Arabskie, zbrojnie wspiera rząd Jemenu w walce z rebeliantami Huti. Buntowników wspiera natomiast Iran. Władze w Rijadzie twierdzą, że Iran dostarcza rebeliantom rakiety balistyczne, czemu jednakże Teheran stanowczo zaprzecza.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
rozbawiony wiadomo kim i czym
wtorek, 17 lipca 2018, 22:44

Nawet stare radzieckie rakiety przeciwlotnicze dają sobie radę z podobno nowoczesnymi amerykańskimi samolotami bojowymi i pociskami manewrującymi. Dlatego nawet nominalni sojusznicy USA wolą dokonać zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400, zamiast przereklamowanych Patriotów... ;-)

Davien
piątek, 13 lipca 2018, 23:09

Oj Yugol widze ze przespałęs pare latek bo patrioty zestzreliwuja balistyczne od 1991r a juz w samym konflikcie w jemenie zestzreliły ponad 120. Na tym tle rosyjskie rakiety wyglądaja raczej blado z zerowym kontem:))

Mr.Kolo
piątek, 13 lipca 2018, 14:21

\"....ważna dla reżimu w Rijadzie elektrownia.\" - od kiedy D24 mówi językiem rosyjskiej propagandy?

Yugol
piątek, 13 lipca 2018, 13:56

Wooow sukces! W końcu coś zestrzeliły to mogą się pochwalić

Xd
piątek, 13 lipca 2018, 07:22

Natomiast wszelkiego rodzaju ........w syrii wspierane przez as usa i innych wyznających \"wartości\" i zabijające syryjczyków to opozycja a nie rebelianci Mniemam że nie jest to propaganda tylko jak to w \"demokratycznym\" kraju kampania informacyjna

Tweets Space24