Potężny rosyjski laser usunie kosmiczne śmieci i zniszczy satelity?

13 czerwca 2018, 13:56
Laser_broom
Ilustracja: Fulvio314/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rosjanie pracują nad potężnym kosmicznym laserem. Urządzenie ma być zdolne odparowywać kosmiczne śmieci zalegające na orbicie wokół Ziemi. Technologia będzie też mogła być potencjalnie wykorzystana do niszczenia nieprzyjacielskich satelitów.

Nad laserem kosmicznym o wielkiej mocy pracuje przedsiębiorstwo Scientific and Industrial Corporation "Precision Instrument Systems" (NPK SPP), podmiot zależny korporacji Roskosmos.

Laserowe działo kosmiczne ma powstać na bazie budowanego obserwatorium Altay Optical-Laser Center. Koncepcja opracowana przez naukowców obejmuje skonstruowanie optycznego systemu wykrywania, wyposażonego w lasery półprzewodnikowe oraz system transmisji i odbioru.

Aparatura będzie zasilana przez półprzewodnikowy generator. Jej przeznaczeniem będzie przede wszystkim zwalczanie kosmicznych śmieci. Do unieszkodliwiania orbitalnych odpadów będzie wykorzystywany proces ablacji laserowej. Promień lasera, po skierowaniu go na dany obiekt, rozgrzeje swój cel na tyle, że obiekt ów wyparuje.

Laserowe „działo” będzie długie na blisko 3 m. Choć powstaje szczytnym celu, jakim jest walka z istotnym problemem kosmicznych śmieci, należy mieć na uwadze, że tego rodzaju kosmiczny laser Rosjanie będą też mogli wykorzystać do niszczenia satelitów w przestrzeni kosmicznej.

Instrument będzie można wykorzystywać do efektywnego usuwania obiektów z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), krążących od 160 do 2000 km ponad powierzchnią planety.

KomentarzeLiczba komentarzy: 104
Maciek
czwartek, 14 czerwca 2018, 11:04

Przeciętny rusek po przeczytaniu takiej informacji spuchnie z dumy, po czym pójdzie do wychodka przez zabłocone podwórko. Ot ruska cywilizacja.

ghj
czwartek, 14 czerwca 2018, 02:29

Po sukcesach w oślepianiu Ukraińskich pograniczników laserami, rosyjski przemysł postawił poprzeczkę wyżej - będzie oślepiać/odparowywać \"wrogie\" satelity...

dim
czwartek, 14 czerwca 2018, 00:43

Bardzo często czytam /słyszę co to jeszcze Rosjanie zrobią wkrótce. Nowatorskiego, zapierającego dech w piersi, przełomowego. A dość rzadko, że już coś takiego faktycznie zrobili, przy tym, że dobrze działa.

yaro
środa, 13 czerwca 2018, 23:50

Proponuję Panom redaktorom zainteresować się ćwiczeniom floty północnej FR. Ma być testowane najnowsze uzbrojenie w tym Cyrkony.

Davien
czwartek, 14 czerwca 2018, 18:54

Ciekaweskąd je4 wezmą? Czyzby amerykanom zginał z muzeum X-51? żapewne znowu odpala Oniksa i beda twierdzic że to 3M22:) Albo nic nie odpala jak wtedy gdy Putin sterczał na kiosku i powiedzą ze stzrelali wirtualnie.

rakietmistrz
czwartek, 14 czerwca 2018, 15:47

Znowu te magiczne cyrkony (to chyba znaczy że z cyrku?) których istnienie jak zwykle potwierdzone jest tylko ruskimi groźbami. Wierzymy na słowo. A ja w domu też mam rakietę. Taką wielką, o TAKĄ wielką że nawet w wielkiej Rosji zazdroszczą.

rozczochrany
środa, 13 czerwca 2018, 23:32

Jakoś kiedy bezzałogowy prom kosmiczny z USA lata w kosmos z tajnymi misjami to nie ma artykułów sugierujacych, że robi cos złowieszczego, np. niszczy obce satelity albo podlatuje do nich i bada je kradnąc technologie.

Synek
czwartek, 14 czerwca 2018, 12:54

\"podlatuje do nich i bada je kradnąc technologie\". Za dużo filmów. I to amerykańskich.