Balistyczny Sarmata przed serią prób. Cel - gotowość bojowa w 2022 roku

14 maja 2021, 21:32
sarmat
Fot. kremlin.ru/mil.ru

Oczekiwane wcielenie do służby najnowszego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-28 Sarmat mają poprzedzić niebawem co najmniej trzy próbne odpalenia; wszystkie w 2021 roku – donosi rosyjska agencja informacyjna TASS. Jako strategiczny oręż kolejnej generacji, Sarmat ma przewyższyć – zarówno gabarytami, jak i możliwościami – największy istniejący dotąd system balistyczny w rosyjskim arsenale: pocisk R-36M Wojewoda (rozpoznawany w nomenklaturze NATO jako SS-18 Satan). Włączenie nowego nosiciela do służby w ramach pierwszego wydzielonego pułku rakietowego (do końca 2022 roku) zostało zapowiedziane w trakcie kwietniowego orędzia prezydenckiego Władimira Putina.

Agencja TASS zapowiedziała przeprowadzenie (jeszcze w tym roku) co najmniej trzech próbnych odpaleń masywnego rosyjskiego ICBM najnowszej generacji, powołując się na nieoficjalne źródła w resorcie obrony Rosji oraz państwowym przemyśle zbrojeniowym. Testy mają być częścią finalizacji prac rozwojowych dotyczących przedseryjnej wersji systemu balistycznego RS-28 Sarmat, który pod koniec 2022 roku – zgodnie z zapowiedziami Kremla – ma w pełni zasilić swój pierwszy pułk rakietowy i wejść wraz z nim do służby. W tym samym roku spodziewane jest również rozpoczęcie produkcji przemysłowej egzemplarzy operacyjnych.

„Pierwsze uruchomienie ICBM Sarmat w ramach prób w locie odbędzie się prawdopodobnie w trzecim kwartale 2021 roku, a celem będzie punkt na poligonie Kura na Kamczatce” – przytoczono w komunikacie TASS. Jak wskazano dalej, wszystkie trzy starty zostaną przeprowadzone z silosu rakietowego ulokowanego w obrębie militarnego kosmodromu w Plesiecku (w północno-zachodniej Rosji). Co więcej, jeden z rozważanych trzech lotów miałby umożliwić przetestowanie systemu bojowego na wydłużonym dystansie – nie podano jednak, jakie dokładnie miałyby być jego założenia.

Dysponujący deklarowanym skutecznym zasięgiem do nawet 18 tys. km, pocisk RS-28 Sarmat ma zastąpić system rakiet międzykontynentalnych R-36M2 Wojewoda, uznawanych dotąd za najpotężniejsze w rosyjskim arsenale balistycznym i pozostających w służbie od lat 70. XX wieku. "Sarmata" ma znacznie przewyższać poprzednika swoimi parametrami technicznymi. Oczekuje się , że najnowszy system przenoszenia będzie zdolny do udźwignięcia ładunków bojowych o masie nawet 10 ton, w konfiguracji 10 ciężkich lub 15-16 lżejszych rdzeni głowic MIRV. Co więcej, Sarmat ma być bezpośrednio przystosowany do przenoszenia efektorów hipersonicznego systemu Awangard.

Rosyjskie media zwracają przy tym uwagę, że ​​RS-28 ma charakteryzować się „zupełnie nowymi zdolnościami umykania obronie przeciwrakietowej”. Jego aktywna faza lotu, w której pocisk korzysta z napędu podczas uzyskiwania niezbędnej wysokości, została podobno wydatnie skrócona, zawężając w ten sposób okno podatności na wykrycie przez satelitarne systemy wczesnego ostrzegania (czułe na emisję cieplną i promieniowanie podczerwone – jak działający obecnie amerykański system SBIRS). Po uzyskaniu niezbędnej wysokości pozaatmosferycznej rakieta ma także korzystać z większych możliwości rozprowadzania głowic pozorowanych, jako celów mylących systemy przeciwbalistyczne przeciwnika. Wskazuje się również, że dzięki wydłużonemu zasięgowi RS-28 może dolatywać do celu nieprzewidywalnymi trasami i omijać skupiska obrony przeciwrakietowej – jednakowo nad biegunami północnym i południowym, na kierunkach utrudniających skuteczne przechwytywanie.

Najnowszy orientacyjny termin włączenia pierwszych międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-28 Sarmat do służby został oficjalnie podany podczas okolicznościowego orędzia o stanie państwa, wygłoszonego przez prezydenta Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym (połączone izby rosyjskiego parlamentu) – w środę 21 kwietnia br. „Pierwszy pułk, w pełni wyposażony w ciężkie międzykontynentalne pociski balistyczne Sarmat, wejdzie do służby zgodnie z planem pod koniec 2022 r.” - powiedział Putin. Rosyjski przywódca zapewniał w trakcie przemówienia, że nowej generacji potencjał bojowy jego państwa zwiększa się w ostatnich latach regularnie. „Liczba hipersonicznych zestawów bojowych, okrętów wojennych wyposażonych w precyzyjną broń hipersoniczną, jak wspomniałem, pociski Kindżał i Kalibr – rośnie, wzrastając w ścisłej zgodności z planem sił zbrojnych” - stwierdził.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 64
Szybciej
poniedziałek, 17 maja 2021, 23:44

Gdy Makeyev zakończy prace na rakietą Sarmat może i skończy SSTO CORONA

ja
niedziela, 16 maja 2021, 20:51

Ciekawy pomysl. Leci rakieta, wypuszcza np 40 glowic MIRV, z ktrych np 15 jest prawdziwa a reszta to cele pozorowane. Oczywscie jakas czesc zestrzela.

Polanski
poniedziałek, 17 maja 2021, 08:47

GBI odróżnia wabiki od prawdziwych głowic.

Wróżka Balbina
wtorek, 18 maja 2021, 18:50

Oczywiście ale pod warunkiem, że szklana kula jest cały czas "dostępna".

hmm
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:32

taaa... chyba za pomocą magii... bo charaktystyka fizyczną (podczerwień, ksztalt) wabików jest identyczna (co nie znaczy że musi) jak prawdziwego MIRVa. W przestrzeni kosmicznej wszystkie obiekty lecą po podobnej trajektorii i nie możliwość rozróżnia co jest prawdziwa głowica a co makietą.

ciekawy
środa, 19 maja 2021, 16:18

A czy charakterystyka promieniowania wabików też jest identyczna z głowicami?

hmm
czwartek, 20 maja 2021, 00:58

Tak, może być identyczna a masa różna, nie od odróżnia na "oko". Tym bardziej w ciągu sekund.

Davien
środa, 19 maja 2021, 11:24

Juz w 1976r radary antybalistyczne odrózniały wabiki od realnych głowic.

hmm
czwartek, 20 maja 2021, 01:15

Taaak odróżniały identyczne z zewnątrz wabiki. Zreszta to przeciwdziałane też jest z lat 70.

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 11:36

Tak, odrózniał i do tego to rosyjski, gorszy od zachodnich radar Don-2 pod Moskwa z kompleksu A-35/135/235.

Zbyszek
poniedziałek, 17 maja 2021, 05:32

ZSRR miał rakiet bez liku a mimo to się rozpadł. Podobnie będzie z Rosją.

hmm
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:44

nie będzie tak z Rosja właśnie dlatego że ZSRR się rozpad. Była szansa też na rozpad Rosji ale się skończyła. Putin i inni twardogłowi bardzo to przeżyli i dziś raczej spala świat niż dopuszcza do rozpadu Rosji. Jak mają iść na dno to pociągną wszystkich, zwłaszcza USA Następna szansa na samoistny rozpad Rosji to za wiele dziesiątek lat, może w XXII wieku.

ciekawy
środa, 19 maja 2021, 16:26

Choćby nie wiem jak Putin zaklinał rzeczywistość to mocarstwowość Rosji opiera się na kondycji gospodarki i pieniądzach a nie na ideologicznych bredniach i syndromie oblężonej twierdzy które sobie wyśnił car. Natomiast sama rosyjska gospodarka opiera się na handlu węglowodorami. Wystarczy odciąć dopływ gotówki ze sprzedaży węglowodorów i Rosja się zawali jak domek z kart. Prawdziwym problemem dla Zachodu mogą być następstwa takiego kroku takie jak handel arsenałem nuklearnym na czarnym rynku celem pozyskania funduszy na reanimację państwa.

hmm
czwartek, 20 maja 2021, 01:17

Na razie to "zachód" nie jest wstanie odciąć nawet jednego gazociągu.

Fred
niedziela, 16 maja 2021, 19:13

spieszą się, bo Chiny szybko rosną w siłę, łypiąc łakomym okiem na Syberię

Monkey
niedziela, 16 maja 2021, 17:50

Rosjanie sa konsekwentni i akurat w tej dziedzinie (o ile mówia prawdę, bo u nich nigdy nic nie wiadomo), to maja przewagę nad USA, które się męczą z modernizacją Minuteman.

stare to jest dobre ale wino
wtorek, 18 maja 2021, 18:53

Przecież ten 50 letni antyczny złom nawet do modernizacji się nie nadaje. A zresztą największą już przeprowadzili: wymienili 8 calowe dyskietki na 3,5 cala.

Davien
poniedziałek, 17 maja 2021, 17:33

Modernizację Minutemanów zakończono już ładne kilka lat temu wiec nie zmyslaj jak zwykle. a Rosjanei sa tak konsekwentni ze Sarmat miał latac juz kilka lat temu i co?

wtorek, 18 maja 2021, 08:36

Poopowiadaj, tak jak to opowiadałes na Defence 24 pod artykułem o nieudanym teście Minutemana III, jak to według ciebie dyskietki są odporne na impulsm EMP.

środa, 19 maja 2021, 16:27

Są odporne bo leżą w pomieszczeniach zabezpieczonych przed EMP.

eloz
niedziela, 16 maja 2021, 12:58

Suuuuuuuuper, tak trzymać.

Wawiak
wtorek, 18 maja 2021, 02:36

Proponuję wam rewolucyjny projekt cywilizacyjny: K-D-E. Rozwinięcie: kible-drogi-elektryfikacja. Może zabraknie wam na nowe rakiety, el za to znacząco podniesiecie poziom życia ( i zdrowia) zwykłych Rosjan.

niedziela, 16 maja 2021, 18:51

Masz rację supeeer..zazbroicie się..sami..to dlatego wasze młode pokolenie robi filmiki i mówi dlaczego nieoż

Tweets Space24