Podziemna przystań może skrywać okręty podwodne ChRL. Ślad widziany z orbity

27 sierpnia 2020, 16:42
15c3364e65d76140070218
Fot. Ministerstwo Obrony ChRL [mod.gov.cn]

Sądząc po najnowszych zobrazowaniach satelitarnych z zasobów firmy Planet Labs, chińska baza marynarki wojennej na wyspie Hajnan może skrywać pod swoją powierzchnią rozległy system kanałów i ukrytych doków. Satelity amerykańskiego operatora wypatrzyły niedawno coś, co wygląda jak moment wpływania okrętu podwodnego do jednego z takich zakamuflowanych tuneli.

Sytuację przedstawiającą chiński okręt podwodny ustawiony w osi i bliskiej odległości względem wlotu domniemanego ukrytego kanału portowego utrwalono na zobrazowaniach satelitarnych Planet Labs z 18 sierpnia bieżącego roku. Przedstawiają one rejon bazy morskiej Yulin, będącej strategiczną placówką Marynarki Wojennej ChRL na Morzu Południowochińskim - stanowiącej zarówno punkt wypadowy w rejon spornego akwenu, jak i Tajwanu oraz zachodniego Pacyfiku.

W bazie stacjonuje od dawna bliżej nieokreślona liczba chińskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym, zdolnych do odpalania ze swojego pokładu pocisków manewrujących i balistycznych. Rozpatrywana sytuacja zdaje się natomiast dotyczyć właśnie jednostki o napędzie atomowym - typ 093 (09-III), w nomenklaturze NATO oznaczonej jako klasa Shang. Rozmiar przepustu do wnętrza domniemanego podziemnego systemu oszacowano na około 16 metrów szerokości.

Okręt podwodny klasy Shang to nadal jedna z nowszych chińskich konstrukcji tego rodzaju, utrzymywana w służbie od początków XXI wieku. Mimo to, wskazane jednostki pływające są obecnie klasyfikowane przez amerykańskich specjalistów jako „wyraźnie głośniejsze” niż zmodernizowane okręty podwodne US Navy klasy Los Angeles czy Virginia. Okręty klasy Shang mają jednak na podorędziu wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych YJ-18, przez co mogą stanowić poważne zagrożenie dla sił morskich USA. Uważa się, że Chiny posiadają w tej chwili sześć takich okrętów podwodnych, z których część na pewno stacjonuje w bazie Yulin.

Pierwsze internetowe prezentacje wspomnianych zdjęć satelitarnych, sugerujących obecność na Hajnan tajnego systemu podziemnych kanałów, wiązane są z aktywnością serwisu Radio Free Asia. W dalszej kolejności rozszerzone doniesienie na ten temat przedstawiła także amerykańska stacja CNN.

Jak podkreślają amerykańscy komentatorzy, cytowani m.in. przez serwis Business Insider, zaletą podziemnego cumowania jest to, że uniemożliwia systemom teledetekcji, takim jak satelity wywiadu wizualnego lub elektronicznego, śledzenie rozmieszczenia okrętów podwodnych w celu rozpoznania ich gotowości operacyjnej i bieżącego statusu. „Tego rodzaju wskazówki są ważne dla zbierania informacji wywiadowczych przez USA i sojuszników o działaniach wrogich okrętów podwodnych, ponieważ mogą być one trudne do odnalezienia, gdy już wyjdą w morze i zanurzą się” - przyznał Bryan Clark, były oficer US Navy i ekspert ds. obronności działający obecnie w ośrodku Hudson Institute. Dodał, że położenie bazy Yulin na południowym krańcu Hajnan umożliwia okrętom ChRL dostęp do głębszych wód szybciej niż pozwalają na to inne bazy.

Jednocześnie, ze względu na wysunięty charakter bazy morskiej Yulin, jednostki nawodne i podwodne są też bardziej narażone na ataki w odkrytym doku. Stąd, ukrywanie ich w podziemnych przystaniach zapewnia pewien stopień ochrony przed zmasowanym atakiem.

W najnowszej ocenie Departamentu Obrony siły militarnej Chin stwierdza się, że „modernizacja chińskich okrętów podwodnych pozostaje priorytetem dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej”. Pentagon spodziewa się, że liczba okrętów podwodnych będzie nadal rosła, a chińscy obserwatorzy twierdzą, że jednostki te stają się coraz bardziej efektywne w działaniu, co czyni je rosnącym zagrożeniem dla rywali.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Dyzio
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:23

Ależ to straszne! Chiny na swoim terytorium budują ukryte bazy?

X
piątek, 28 sierpnia 2020, 17:39

A my w takich schronach ukryliśmy już prawie całą flotę.

Y
środa, 2 września 2020, 10:18

A ruscy ciagają makiety po morzach żeby ini myśleli że są silni

Fanklub Daviena
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:54

Mnie nie martwi, że USA trudniej będzie zniszczyć chińskie okręty. :)

Wawiak
sobota, 29 sierpnia 2020, 04:47

To pomyśl jak zarządzanym krajem są Chiny - i jak wyglądałby świat, gdyby Chiny miały takie wpływy jak USA. Może wtedy zrozumiesz, że nie byłoby to nic dobrego ani dla Europy, ani dla Polski.

Fanklub Bilionera
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:20

piszesz do niego POMYŚL ??!!

Fanklub Daviena
sobota, 29 sierpnia 2020, 11:20

Chiny były mocarstwem przez tysiące lat. I słynęły z tego, że nie chciały podbijać odległych krain, tylko przeciwnie - ogrodziły się murem od zewnętrznych barbarzyńców. Dlatego też zyskują kontrakty na całym świecie - w Afryce, Ameryce Południowej itp. bo zawierają kontrakty gospodarcze na uczciwszych od USA warunkach i nie wtrącają się jak USA z butami w wewnętrzne sprawy krajów i nie prowadzą takiego neokolonializmu i interwencji zbrojnych jak naziści z USA. W szczególności Chiny nie stosują swojego prawa eksterytorialnie, czyli nie porywają obywateli drugich krajów w krajach trzecich za łamanie jakiś wewnętrznych przepisów Chin, w których to Chinach nawet porwani nigdy nie byli. USA takie porwania stosuje na okrągło. Dlatego obiema rękami podpisuję się pod tym, by Chiny miały takie wpływy jak USA obecnie, a USA by miały takie wpływy jak Polin obecnie. To efekt głębokich przemyśleń i analizy historycznej postępowania zbrodniczego USA i Chin. I w Chinach w więzieniu jest procentowo 7x mniej obywateli niż w "wolnych" USA a wyroków śmierci rocznie wykonuje się tyle samo, choć w USA jest 340 mln mieszkańców a w Chinach 1,4 mld. Przemyśl to. :)

Metody
środa, 2 września 2020, 10:22

Chiny z niczego takiego nie slynęły. Rzym też nie chciał podbijać niczego co jest za dunajem. Nie dlatego że kochał pokój tylko dlatego że nie miał już technicznych możliwości. Chiny też nie podbiły świata nie z podwodu pacyfizmu lecz z powodu braku możliwości.

Piotr
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 15:28

A kiedyś królowały na ziemi DINOZAURY ! Skończ już pitolić...

Sailor
niedziela, 30 sierpnia 2020, 13:10

Rozumiem Fanku, że gardłując za Chinami i robiąc za darmowego trolla dla wielkiego chińskiego brata chcesz się zawczasu wkupić w ich łaski kiedy to Chińczycy przyjdą obrać co ich, a przy okazji policzą takie odsetki, że zatrzymają się dopiero w Moskwie.

beczka
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:06

Tu chodzi raczej o zasady. Bo moralność kalego jest taka: amerykan może zabijać i kraść, ale inni nie mogą. Jankesi w XIX wieku sporo nakradli się w Chinach , Angole też, nawet Rosja. Chiny przez XX wiek praktycznie nikogo nie napadły. Jankesi się ubogacili ale ilu ludzi zabili?

jęczenie onuc to norma
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 15:27

No ilu zabili, policz i przedstaw fakty, bo teraz to baje i jęki....

Matias
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:52

A o chińskim obozie koncentracyjnym, w którym przetrzymywanych jest milion muzułmanów słyszałeś? Tak dużym że doskonale widac go z satelitów. Trafić zas do niego mozna, wyłącznie za przyznanie sie do wyznawania islamu.

GRD
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 09:05

Akurat tutaj podpisuje się obiema rękami, bardzo mądre rozwiązanie.

Rhotax
niedziela, 30 sierpnia 2020, 21:55

Mnie jako ateistę jedynie metody "leczenia z islamu" wnerwiają bo zamiast ateizować logiką/wiedzą naukową religioznawstwa i uczyć ich o świecie i jakim złem są religie to im papkę bzdur o przewodniej roli Partii wciskają .

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:50

I z tego słynięcia próbowały dokonac inwazji na Japonię?

pytajnik
niedziela, 30 sierpnia 2020, 09:50

A to koto zajął Mandżurię ?

Davien
wtorek, 1 września 2020, 16:44

Chiny były pierwsze ale nieco wczesniej, potem Japonia .

Tuio
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:27

Z pewnoscia byloby dobre dla polski bo silne chiny to slaba rosja. Dla europy juz jest to dobre niemiecki eksport czyli polskie fabryki pracuja dla chin.

Davien
piątek, 28 sierpnia 2020, 23:09

Tylko po kiego USA ma walczyc z Chinami?? Bo takei są marzenia Rosjan? Ty się lepeij martw o swoja Rosje bo was wykupuja kawałek po kawałku:)

biały
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:39

poważnie uważasz ze Rosjanom byłoby na rękę gdyby na Chiny spadły dziesiątki bomb atomowych ( skażenie radioaktywne na bank objęło by swoim zasięgiem spory obszar Rosji ) dodatkowo wojna ta spowodowała by ucieczke kilku milionów Chińczyków do Rosji , i dodatkowo popatrz że Rosjanie stracili by państwo które jednak dużo od Rosjan kupuje , w którym miejscu Rosjanie by zyskali , na tej wojnie wszyscy byśmy stracili , zyskać to może kilka miliarderów by zyskało

Bond
sobota, 29 sierpnia 2020, 20:23

A zastanów się, co by zyskał ZSRR dokonując inwazji na Zachodnią Europę w ramach planów UW, dokonując przynajmniej kilku setek taktycznych uderzeń jądrowych, nawet zakładając że Zachód by nie użył broni strategicznej. A mimo to rozważali takie rozwiązanie i tylko potencjał strategiczny, który na całym świecie stworzył by atomowy remis ich powstrzymywał. A zyskiem by było nowe rozdanie na Świecie, Chiny przestały by się liczyć po takiej hekatombie, a i USA długo by lizało rany, jak i cała Azja.

Davien
sobota, 29 sierpnia 2020, 15:34

Patrzac po tym co wypisuja tu rózne funkluby, obalacze i heheszki to tak, do tego drugie tak, bo całkowicie nei rozumieja konsekwencji.

kibic
piątek, 28 sierpnia 2020, 03:25

Jakby zrobili drugie zdjęcie minutę później, to by było widać, czy okręt stoi w miejscu, czy część jest już schowana, Jeżeli Amerykanie nie mają jeszcze odpowiednich zdjęć, to szybko je uzyskają. Z drugiej strony wątpię, aby zdjęcia na twitterze pokazywały wszystko, czym jankesi dysponują.

Niuniu
piątek, 28 sierpnia 2020, 02:59

Jo - zgoda na te "nowoczesne" okrety - tylko dla czego akurat 3 a nie 4? No i jeśli mamy je mieć to natychmiast pilnie należy przekształcić budowę przekopu w narodowy program pogłębiania morz Bałtyckiego - tak aby przynajmniej nadbudówki tych okretów nie wystawały przy zanurzeniu.

Tweets Space24