Iran wystrzelił rakietę. Satelita nie wszedł na orbitę

15 stycznia 2019, 08:45
Iran_Flag
Ilustracja: Pixabay

Władze Iranu poinformowały we wtorek 15 stycznia o wystrzeleniu satelity, który jednak nie zdołał osiągnąć zamierzonej orbity. USA ostrzegały Iran, by nie odpalał rakiet, gdyż ich zdaniem jest to naruszenie rezolucji RB ONZ dotyczącej irańskiego programu balistycznego.

"Wystrzelenie dziś rano satelity Payam z wykorzystaniem rakiety Basir powiodło się. Jednak niestety satelita nie mógł zostać umieszczony na orbicie" - powiedział w państwowej telewizji irański minister łączności i technologii informacyjnych Mohammad Dżawad Azari Dżahrumi. Jak wyjaśnił, trzeci stopień rakiety nośnej nie osiągnął "odpowiedniej prędkości", choć udało się to w przypadku pierwszego i drugiego stopnia rakiety.

Wcześniej w styczniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo apelował do władz Iranu o rezygnację z planowanego odpalania rakiet. Podkreślał, że naruszą one rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231, która wzywa władze w Teheranie do powstrzymania się od prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.

"Stany Zjednoczone nie będą stać z boku i patrzeć, jak destrukcyjna polityka irańskiego reżimu zagraża międzynarodowej stabilności i bezpieczeństwu" - mówił szef amerykańskiej dyplomacji.

Program rakietowy Iranu budzi coraz większe zaniepokojenie wspólnoty międzynarodowej, co dotyczy zwłaszcza pocisków balistycznych o zasięgu 2 tys. kilometrów, uważanych za potencjalny środek ataku na jego regionalnych wrogów - Izrael i Arabię Saudyjską. Dane wywiadowcze wskazują, że w 2018 roku wyraźnie zwiększyła się częstotliwość irańskich testów rakietowych.

Teheran twierdzi, że rozwija technologię rakietową wyłącznie w celach obronnych, do czego ma prawo, a ponadto konstrukcja jego pocisków balistycznych wyklucza instalowanie w nich głowic jądrowych.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Davien
wtorek, 15 stycznia 2019, 19:48

Panie fascynacje: rezolucja ONZ ni zabrania startów i badania rakit nośnych ale pocisków balistycznych, a irańska próba wyniesienia satelity to prawie dokładna kalka "prób" KRLD z Taepodongami.

fascynacje
wtorek, 15 stycznia 2019, 16:44

Proponuję jednak komentującym tutaj zwrócić uwagę na fakt, że interpretacja iż irański program wynoszenia satelitów jest z pkt widzenia rezolucji ONZ nielegalny jest dosyć w świecie, ekhem, odosobniona. Niezależnie od ewentualnego podwójnego zastosowania technologii rozwijanych w ramach takiego programu ,z wyjątkiem USA, tylko kilka krajów na świecie domaga się przerwania programu satelitarnego. Tak więc, ten tego...

gru
wtorek, 15 stycznia 2019, 16:22

@Willgraf Przeczytanie ze zrozumieniem _pięciu_ krótkich paragrafów jest zdaje się ponad twoje siły.

Niuniu
wtorek, 15 stycznia 2019, 16:12

Będziemy dokładnie mogli omówić zagrożenie z tego powodu dla światowego ładu i porządku (wg USA) na zbliżającej się Konferencji w Polsce (naradzie wojennej?). Proponuje dyskusją objąć również Indie i Pakistan gdzie dopiero co przeprowadzono testy rakiet średniego i dalekiego zasięgu ty razem rzeczywiście przystosowanych do przenoszenia głowic jądrowych którymi oba te kraje dysponują. Iran warto przypomnieć bronią jądrową nie dysponuje i na mocy porozumień Wiedeńskich również nie prowadzi żadnych prac nad jej pozyskaniem (pod międzynarodową kontrolą).

Siedzik
wtorek, 15 stycznia 2019, 15:24

@Willgraf - nie umieszczania satelitów, tylko odpalania rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. Przestań siać dezinformację.

Tweets Space24