Izraelczycy pokazują, co potrafi ich nowy satelita teledetekcyjny

1 września 2020, 16:57
16 תמונות מסוריה2
Fot. Ministerstwo Obrony Izraela [mod.gov.il]

Ministerstwo Obrony Izraela ujawniło pierwsze zobrazowania pochodzące z najnowszego narodowego satelity obserwacji Ziemi, Ofek 16. Wystrzelony w lipcu 2020 roku instrument ma przeznaczenie militarne i działa w ramach obronnego systemu zwiadu i rozpoznania obrazowego.

Upublicznione 25 sierpnia br. trzy osobne zobrazowania wykonano nad terytorium Syrii - ukazują one ruiny starożytnego miasta Palmira, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zobrazowaniach widać m.in. rejon świątyni zniszczonej w 2015 roku w wyniku detonacji ładunku wybuchowego podłożonego przez bojówki ISIS.

Satelita Ofek-16 został wystrzelony na orbitę okołoziemską 6 lipca br. o godz. 04.00 nad ranem czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego - CEST) z bazy sił powietrznych Palmachim. Start przeprowadzono z użyciem izraelskiego systemu nośnego Shavit-2 (z hebr. Kometa), wywodzącego się w dużej mierze od izraelskiej rakiety balistycznej Jerycho-2.

Ładunek użyteczny Ofek 16 stanowi precyzyjna kamera Jupiter Space, zaprojektowana i wyprodukowana w zakładach firmy Elbit Systems. Z przedstawionej oficjalnej specyfikacji technicznej wynika, że jest to kamera wielozakresowa (multispektralna), zdolna do przechwytywania obrazów obejmujących obszar do 15 kilometrów kwadratowych - z rozdzielczością do 50 centymetrów na wysokości 600 kilometrów nad Ziemią.

image
Fot. Ministerstwo Obrony Izraela [mod.gov.il]

Zgodnie z oficjalnym przekazem izraelskiego resortu obrony, start Ofek 16 był pierwszym wystrzeleniem satelity szpiegowskiego od czasu umieszczenia Ofek 11 na orbicie w 2016 roku. Fundamentalne znaczenie działania i rozwijania takich technologii narodowym wysiłkiem, potencjałem narodowego przemysłu podkreślił minister obrony Izraela, Benny Gantz.

Najnowszy satelita do niedawna przechodził jeszcze testy w kosmosie, które miały potwierdzić jego gotowość operacyjną do rozpoczęcia służby. Instrument ma dostarczać wysokiej jakości zobrazowania do Jednostki 9900 Sił Obronnych Izraela, która zajmuje centralne miejsce w izraelskiej strukturze organizacyjnej rozpoznania satelitarnego.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
cenzor24
wtorek, 1 września 2020, 19:54

50cm to mają cywilne komercyjne satelity, rozdzielczość zdecydowanie niedoszacowana

Gts
środa, 2 września 2020, 20:12

To jest informacja "dla prasy". Co tam dokładnie siedzi nie wiadomo, ale na 100% jest dokładniejsze.

Wojciech
wtorek, 1 września 2020, 19:08

Eee tam. Satelity to przeżytek. Nasi generałowie w ogóle nie potrzebują satelitów. Przynajmniej tak sami twierdzą.

Rhotax
środa, 2 września 2020, 07:31

Bo twierdzą że Matka Boska wsio załatwi a Aniołki ostrzegą ...

Tweets Space24