Reklama

KOSMONAUTYKA

Demonstrator technologii CIMON z nagrodą redakcji Popular Science. Sztuczna inteligencja na usługach astronautów

Fot. Airbus
Fot. Airbus

CIMON (Crew Interactive MObile CompanioN), demonstrator technologii opracowany i zbudowany przez spółkę Airbus dla niemieckiej agencji badań kosmicznych DLR w Niemieckim Centrum Aero- i Astronautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR) i sfinansowany przez niemieckie federalne Ministerstwo ds. Gospodarki i Energetyki (BMWi) otrzymał od amerykańskiego magazynu popularnonaukowego Popular Science nagrodę „Best of What’s New Award”.

Jako jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych, Popular Science już od ponad stulecia przedstawia swoim czytelnikom zdumiewające odkrycia nauki i techniki. Czasopismo zaczęło ukazywać się w 1872 roku. Jego wydawcą jest obecnie Bonnier Corp., jedna z największych grup wydawniczych w Stanach Zjednoczonych.

Od 1988 r. redakcja Popular Science zrecenzowała setki produktów, co rok wybierając spośród nich 100 najciekawszych innowacji technicznych. Laureaci organizowanego przez magazyn rankingu reprezentują zawsze najważniejsze dokonania w swoich dziedzinach. Doroczna nagroda „Best of What’s New” jest przyznawana w dziesięciu kategoriach.

Całkiem niedawno, bo 15 listopada, we współpracy z niemieckim astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej, Alexandem Gerstem, CIMON pomyślnie zakończył swoją pierwsze, 90-minutowe zadanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). CIMON to urządzenie zaprojektowane z myślą o wspieraniu astronautów w ich codziennej pracy, np. przez wyświetlanie i objaśnianie procedur i wskazówek dotyczących doświadczeń naukowych i napraw. Może też służyć za przenośną kamerę. Przede wszystkim jednak CIMON przydaje się przy wykonywaniu rutynowych zadań, np. w dokumentowaniu doświadczeń, szukaniu przedmiotów i pomocy w ich inwentaryzowaniu.

Źródło: Airbus

Reklama

Komentarze

    Reklama