Reklama

SATELITY

Pierwsze zobrazowania z trzech nowych satelitów ICEYE

Obraz radarowy miasta położonego na północno-zachodnim skraju wyspy Wrangell na Alasce (USA), pozyskany satelitą ICEYE wystrzelonym w styczniu 2021 roku. Fot. ICEYE [iceye.com]
Obraz radarowy miasta położonego na północno-zachodnim skraju wyspy Wrangell na Alasce (USA), pozyskany satelitą ICEYE wystrzelonym w styczniu 2021 roku. Fot. ICEYE [iceye.com]

Operator lekkich satelitów obserwacji Ziemi - firma ICEYE, działająca w oparciu o centrum operacji satelitarnych w Warszawie - upubliczniła pierwsze testowe zobrazowania wykonane z użyciem swoich najnowszych obiektów orbitalnych. To trzy wystrzelone w styczniu 2021 roku instrumenty radarowe, Iceye X8, -X9 oraz -X10. Dane z najnowszej generacji urządzeń firmy już wkrótce mają zacząć spływać do odbiorców komercyjnych.

Wystrzelone pod koniec stycznia 2021 r. trzy satelity firmy ICEYE stanowią część powstającej szerokiej konstelacji satelitów SAR (obrazowania z wykorzystaniem syntetycznej apertury radarowej), umożliwiających ciągłą obserwację powierzchni planety – niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Start nastąpił w ramach misji Transporter-1, przeprowadzonej przez SpaceX z wykorzystaniem rakiety Falcon 9.

Firma ICEYE opublikowała niedawno (wraz z końcem lutego br.) pierwszy zestaw zdjęć z satelitów, które pomyślnie przeszły już wstępne testy i obecnie poddawane są kalibracji na wyznaczonych pozycjach orbitalnych. Cały proces rozmieszczenia oraz konfigurowania urządzeń w przestrzeni kosmicznej nadzorowany był z mieszczącego się w Warszawie Centrum Operacji Satelitarnych ICEYE, z którego zarządzana jest flota satelitów wchodzących w skład konstelacji tej firmy. Po zakończeniu krytycznej dla każdej misji fazy, urządzenia staną się komercyjnie dostępne dla klientów, którzy będą mogli zamawiać dzięki nim zobrazowania ściśle dostosowane do własnych potrzeb.

„Posiadając największą na świecie flotę satelitów SAR, zoptymalizowaną pod kątem konkretnych zadań, ICEYE ma unikalną pozycję do dostarczania najlepszych w swojej klasie wyników w zakresie ciągłego monitoringu” - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE. „Oglądanie pierwszych obrazów z nowych urządzeń kosmicznych to zawsze ekscytujący moment. Każda ‘klatka’ symbolizuje przecież ogromny wysiłek naszego zespołu” – podkreślił.

image
Obraz radarowy fragmentu terenu na Alasce (USA), pozyskany satelitą ICEYE wystrzelonym w styczniu 2021 roku. Fot. ICEYE [iceye.com]

Kontynuacja przez ICEYE budowy największej na świecie komercyjnej konstelacji satelitów SAR postępuje od blisko trzech lat – wówczas to wystrzelony został pierwszy prototypowy satelita ICEYE (X1). Zapisał się w historii jako pierwszy satelita radarowy o masie poniżej 100 kg. Niecały rok później (w grudniu 2018 roku) na niskiej orbicie okołoziemskiej znalazł się kolejny obiekt firmy, Iceye X-2, który był już użytkowym instrumentem, opartym na udoskonalonej technologii pierwszego satelity.

Nowe zdolności obserwacyjne posłużą ICEYE m.in. do rozwijania kolejnych produktów informacyjnych opartych o pozyskiwane tą drogą dane. Wkrótce po publikacji zobrazowań wykonanych przez najnowsze satelity, firma ogłosiła nawiązanie strategicznej współpracy ze Swiss Re, globalnym koncernem działającym na rynku ubezpieczeń i reasekuracji (ze Szwajcarii).

image
Obszar miasta San Diego w Kalifornii (USA), zobrazowany z poziomu satelity ICEYE wystrzelonego w styczniu 2021 r. Fot. ICEYE [iceye.com]

Partnerstwo ma przyczynić się do rozwoju usług Swiss Re w zakresie monitorowania katastrof naturalnych, umożliwiając tworzenie systemów wczesnego ostrzegania i podglądu powodzi w czasie zbliżonym do rzeczywistego, za pomocą radarowego obrazowania satelitarnego. Konstelacja satelitów radarowych ICEYE zapewnić ma Swiss Re globalny zasięg w celu śledzenia i szybszego reagowania na powodzie na całym świecie, pomagając w zarządzaniu ryzykiem związanym z występowaniem tego typu zdarzeń i przyspieszeniu wypłaty odszkodowań. Obie firmy planują rozszerzyć projekt na monitoring i analizę innych gwałtownych zdarzeń, takich jak pożary, szkody spowodowane przez wiatr i trzęsienia ziemi.

Źródło: ICEYE


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama