Luksemburg utopił 12 mln euro w kosmicznym górnictwie

20 listopada 2018, 15:44
rock-1839298_1280
Ilustracja: Pixabay

W obliczu mnożących się pytań luksemburski minister gospodarki Etienne Schneider przyznał, że państwo straciło 12 mln euro na inwestycji w amerykańską firmę Planetary Resources. To przedsiębiorstwo z USA miało w przyszłości realizować projekty związane z kosmicznym górnictwem. Zostało tymczasem niedawno wchłonięte przez ConsenSys Inc., firmę pracującą nad wykorzystaniem technologii blockchain i kryptowaluty Ethereum.

Rząd Wielkiego Księstwa Luksemburga zdecydował się zainwestować 25 mln euro w Planetary Resources w 2016 r. Za pośrednictwem Société Nationale de Crédit et d’Investissement (SNCI) utworzono wówczas spółkę zależną SAAM Luxembourg, kosztem 13,75 mln euro. Z tej kwoty aż 12 mln zostało bezpośrednio wpompowane w Planetary Resources, za co SAAM otrzymała 10% udziałów w tymże amerykańskim przedsięwzięciu na rzecz pozyskiwania surowców z planetoid.

Jednak w sytuacji braku nowych źródeł finansowania sytuacja finansowa spółki Planetary Resources stale się pogarszała. W październiku 2018 r. luksemburski rząd zdecydował się na sprzedaż swoich 10% akcji Planetary Resources celem zminimalizowania dalszych strat po stronie SAAM oraz samego SNCI. Zbycie udziałów nastąpiło przed wspomnianym przejęciem Planetary Resources przez ConsenSys Inc.

Niemniej, jak otwarcie przyznał Etienne Schneider przed parlamentem, 12 mln euro zainwestowane w amerykańskie przedsiębiorstwo kosmiczno-górnicze przepadło. Zarazem jednak minister wyjaśnił, że związane z tą inwestycją ryzyko było znane i brane pod uwagę od samego początku, a inwestycja w Planetary Resources była zgodna z linią polityki Luksemburga, mającą na celu zajęcie przez ten kraj dogodnej pozycji w rozwijającej się branży New Space.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
ot co
środa, 21 listopada 2018, 00:16

wyszedł minister spuścił głowę i powiedział plan był ambitny i obiecujący ale nie wyszło a jak to wygląda w Polsce? 25 milionów na napis/logo PZU w kółku, milionowe wypłaty i premie dla zarządu który niczym nie zarządza tak w przybliżeniu wygląda "polski atom", za koszt stadionu (1,5mld) mógłby ponad 125 razy zainwestować w taki projekt, strata wynosi 40 krotność przystanku autobusowego w PL czyli przeszklonej metalowej ramy wkopanej w ziemię (300tys), 49 milionów kosztowała polaków STRONA INTERNETOWA DLA BEZDOMNYCH, wymieniać dalej? co jak co ale nie ma się z kogoś śmiać i komuś coś wytykać jak własne podwórko to ch#%w ob#%&ny gó#@%m, o no proszę "Niniejszym informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest Defence24" no to macie informacje z pierwszej ręki ile jakieś ślązaki kraby i inne gó#%o istniejące tylko na papierze kosztuje polskiego podatnika, podobał mi się artykuł o polskich termowizorach gdzie jeszcze go nie ma ale będzie i za 80tys za sztukę gdzie jakieś amerykańskie konstrukcje istnieją nie tylko na papierze i ich koszt to 10-15 tys

Olender
wtorek, 20 listopada 2018, 22:07

Niech wezmą prawnika do Polski aby doradził za 40 mln... odbiją sobie ;)

Rocznik 88
wtorek, 20 listopada 2018, 21:48

Ciekawe ile utopi KHGM pod rządami pisowskich prezesów i ich pisowskich doradców, bo jak słyszymy ich też porywa wizja wejścia w kosmos.

ja, to ja
wtorek, 20 listopada 2018, 20:52

Będą kopać bitcoiny - mining jak się patrzy.

Ygrek
wtorek, 20 listopada 2018, 20:18

Nic nie stracili przecież nadal będą kopać tylko kryptowaluty ;-)

Tweets Space24