Mikrosatelity z Polski dla Polski. Sektorowe porozumienie o współpracy

25 czerwca 2021, 11:10
Konstelacja-mikrosatelitów
Fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Umacnia się "front" rodzimych podmiotów przemysłowych i naukowo-badawczych na rzecz zapewnienia państwu polskiemu potencjału budowy własnych satelitów. Najnowszym tego przejawem jest zawarcie szerokiego porozumienia o współpracy technologicznej ukierunkowanej na zaproponowanie konkretnych rozwiązań satelitarnych w segmencie upstream. Nadrzędny cel to stworzenie kompletnej konstelacji optoelektronicznych mikrosatelitów obserwacji Ziemi na potrzeby sektora bezpieczeństwa i obronności.

Przedmiotowe porozumienie o współpracy na rzecz budowy konstelacji mikrosatelitów zostało zatwierdzone w czwartek 24 czerwca br. w warszawskiej siedzibie Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Podpisali się pod nim przedstawiciele firmy Creotech Instruments S.A. (lider przedsięwzięcia), PCO S.A (spółka przynależąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej), Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Intencją sygnatariuszy jest współdziałanie na rzecz realizacji misji obserwacji Ziemi na potrzeby sektora bezpieczeństwa i obronności. „Podpisanie porozumienia jest naturalną konsekwencją współpracy tych podmiotów w projektach, które są już obecnie realizowane” – podkreślono w okolicznościowym komunikacie. Chodzi zwłaszcza o projekt dot. opracowania polskiej konstrukcji mikrosatelity obserwacyjnego (projekt o nazwie EagleEye, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Szybkiej Ścieżki) oraz zamysł budowy całej konstelacji nanosatelitów (projekt PIAST finansowany przez NCBR ze środków przeznaczonych na badania w obszarze bezpieczeństwa i obronności - jako część programu Szafir).

Rękojmią realizacji przyjętych założeń ma być doświadczenie wszystkich sygnatariuszy porozumienia z realizacji projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Pozwala ono na wdrożenie europejskich standardów ECSS (European Cooperation for Space Standardization), gwarantujących niezbędny poziom jakości opracowanych rozwiązań” – deklarują autorzy komunikatu.

Strony porozumienia zakładają, że budowę konstelacji umożliwi finansowanie ze źródeł Krajowego Planu Odbudowy, którego zapisy zakładają udostępnienie środków na działania związane z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej.

Przejęcie inicjatywy w zakresie stworzenia satelitarnego systemu obserwacji Ziemi dla Polski przez grupę podmiotów doświadczonych i profesjonalnych zagwarantuje, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane z najwyższą starannością i ukierunkowaniem na cel. Powstanie konstelacji istotnie podniesie poziom bezpieczeństwa narodowego i przyczyni się do znacznego poszerzenia możliwości wykorzystania nowoczesnych środków obronnych aktualnie pozyskiwanych lub już będących w posiadaniu Sił Zbrojnych RP (przykładowo, pociski JASSM-ER czy też wchodzące w skład zestawów HIMARS pociski ATACMS o zasięgu 300 km).

Komunikat dot. podpisania porozumienia o współpracy CREOTECH INSTRUMENTS S.A. (lider przedsięwzięcia), PCO S.A (członek Polskiej Grupy Zbrojeniowej), Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN

Sygnatariusze porozumienia proponują Ministerstwu Obrony Narodowej wykorzystanie (w projekcie budowy konstelacji) modułowej platformy HYPERSAT, opracowanej przez Creotech Instruments we współpracy z pozostałymi sygnatariuszami. Platforma ma być zdatna do zmodyfikowania w sposób spełniający wymogi projektu, mając na wyposażeniu aparaturę obserwacyjną umożliwiającą uzyskanie zobrazowań o wysokiej rozdzielczości.

Proponowane rozwiązanie ma wpisywać się w działania MON ukierunkowane na pozyskanie narodowych zdolności w zakresie satelitarnego rozpoznania obrazowego. Podmioty zaangażowane chcą zwiększyć w ten sposób szanse na znaczące włączenie polskiego przemysłu oraz rodzimych ośrodków naukowo-badawczych w proces tworzenia narodowej konstelacji satelitarnej.

Autorzy porozumienia podkreślają również, że ewentualne powierzenie zadania budowy państwowych mikrosatelitów rodzimym podmiotom przełoży się także na większą ekspozycję i awans kompetencyjny reprezentantów polskiego przemysłu w łańcuchach dostaw międzynarodowego sektora kosmicznego. Zarówno pod względem gospodarczym, jak i pod względem bezpieczeństwa państwowego, zaangażowanie to wpisywać się ma w cele wyrażone w Polskiej Strategii Kosmicznej, które wyznaczono do kompletnej realizacji w perspektywie 2030 roku.

Źródło: Creotech Instruments / Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
co tam.. ?
sobota, 26 czerwca 2021, 00:10

..czyli wojskowi nie maja wystarczajacego wykształcenia do pełnienia funkcji..wiec dlaczego je pełnia jesli zezwalaja aby prywaciarze i to czesto z kontaktami z bedouinami grzebali sie w naszych danych..itp.

rozczochrany
niedziela, 27 czerwca 2021, 19:44

Po pierwsze po to jest wywiad i kontrwywiad by by zapewniał ochronę. Po drugie, prywatne podmioty pracują sprawniej i efektywniej, bo mają właścicieli i udziałowców którzy liczą zyski. Realizują zlecenia dla rynku cywilnego i mogą dla wojskowego. To są polskie firmy wysokich technologii o które państwo powinno dbać, bo one stanowią o jego ekonomi i możliwościach. Patrz azjatyckie tygrysy. Po trzecie to słownictwo. Prywaciarze? Jesteś komunistą?

Man
sobota, 26 czerwca 2021, 09:42

Ależ maja. Program PIAST jest prowadzony przez WAT. To że firmy dostarczają w nim podsystemy to inna kwestia. Zreszta Creotech jest współwłasnością Skarbu Państwa o ile mnie pamięć nie myli.

strategy
piątek, 25 czerwca 2021, 22:58

Musimy mieć orle oko na sąsiadów. Tylko wtedy można mówić o strategii dzaiałań i precyzji broni.

KrzysiekS
piątek, 25 czerwca 2021, 22:02

Brawo

Radek
piątek, 25 czerwca 2021, 19:30

Nareszcie !!

Marklar
piątek, 25 czerwca 2021, 18:49

Tymczasem SatRevolution już pomału buduje konstelacje. Na początek lipca zaplanowano uruchomienie dwóch pierwszych mikrusów, co prawda średniej rozdzielczości ale od czegoś trzeba zacząć. Czy nie lepiej byłoby połączyć siły niż tylko podpisywać kolejne memoranda? Czy Hypersat został gdzieś już sprawdzony? Btw życzę projektowi mimo wszystko jak najlepiej i oby politycy go nie zaorali.

Kerry
sobota, 26 czerwca 2021, 12:25

SetRevolution tworzy konstelację nanosatelitów a nie mikro. Dodatkowo rozdzielczość obrazowania będzie wynosić do 0,5m i częstotliwości odświeżania do 30 min a wiec praktycznie bezużyteczna dla zastosowań militarnych. Daleko ich rozwiązaniom do wymogów podanych w artykule. SetRevolution w tworzeniu konstelacji współpracuje z Polsa i Centrum Badań Kosmicznych PAN i ma podpisane umowy z rządem i samorządami na dostawę usług cyfrowych.

Jerry
wtorek, 29 czerwca 2021, 17:33

Jasne :). Rozdzielczość uzyskiwana z nanosatelitów to w najlepszym wypadku 5 metrów. To są zupełnie inne cele. Prośba o informację na temat umów podpisanych z POLSA i CBK na rozwój konstelacji. O ile mnie pamięć nie myli to pracownicy CBK wielkim łukiem omijają ten podmiot, bo to nie ma nic wspólnego z robieniem nauki i nowych rozwiązań technologicznych , a jedynie z zakupem gotowych rozwiązań od innych firm. Proszę również o informację na temat umów podpisanych z rządem na dostawę usług cyfrowych. Raporty finansowe za zeszły rok tej firmy pokazują obrót rzędu pół miliona i rosnącą z roku na rok stratę.

Robert
sobota, 26 czerwca 2021, 00:14

Czy satelity SR: - zapewniają bezpieczne kanały łączności - czy zapewniają redunadancje krytycznych systemów - czy teleskopy są polskie czy kupowane z zagranicy - czy radio jest polskie czy kupowane z zzagranicy - czy komputer pokładowy jest polskie czy kupowany z zagranicy - czy systemu pozycjonowania jest polskie czy kupowany z zagranicy - czy napęd jest polskie czy kupowany z zagranicy - czy zapewniają interoperacyjność z satelitami dużych rozdzielczości - czy zapewniają możliwość instalacji radaru - czy są robione w standardach wojskowych No i tak dalej i tak dalej... SR to zupełnie inny segment rynku i model biznesowy.

Man
piątek, 25 czerwca 2021, 23:50

Satrevolution nie ma na pokładzie jednego własnego podsystemu. Wszystko kupuje z zagranicy i to w studenckim standardzie. Tutaj wszystkie systemu opracowane są w Polsce i jest to powazny system, a nie satelita ktorego można nabyć w internecie.

Tweets Space24