Reklama

SATELITY

Pierwszy satelita Pléiades Neo w gotowości użytkowej

Teren Pima Air & Space Museum w Tucson (stan Arizona, USA) - ujęcie wykonane z pokładu jednego z satelitów Pléiades Neo. Fot. Airbus Defence & Space
Teren Pima Air & Space Museum w Tucson (stan Arizona, USA) - ujęcie wykonane z pokładu jednego z satelitów Pléiades Neo. Fot. Airbus Defence & Space

Koncern Airbus powiadomił o rozpoczęciu komercyjnego świadczenia usług z wykorzystaniem niedawno wystrzelonego satelity obserwacji Ziemi - Pléiades Neo 3. System zaliczany jest do rozwiązań nowej generacji, zapewniających komercyjnym odbiorcom szersze możliwości wysoko rozdzielczego obrazowania satelitarnego.

Obiekt Pléiades Neo 3 jest pierwszym z czterech planowanych składników tworzonej nowej konstelacji obserwacji Ziemi. Instrument został wyniesiony na orbitę pod koniec kwietnia 2021 roku.

Swoje pierwszych zobrazowania wysokiej jakości Pléiades Neo 3 wykonał zaledwie kilka dni po wystrzeleniu z kosmodromu w Kuorou w Gujanie Francuskiej. Zwracano uwagę na ich szczegółowość, uzyskaną jeszcze przed jakąkolwiek kalibracją i obróbką techniczną.

Faza przygotowania do użytkowego działania, która postępowała w kolejnych tygodniach i miesiącach, pozwoliła zapewnić satelicie docelowy, jeszcze wyższy poziom jakości uzyskiwanych zobrazowań. Wraz z ogłoszonym na początku listopada oddaniem do użytku, klienci spółki Airbus mogą korzystać z usług opartych na Pléiades Neo 3 za pośrednictwem platformy OneAtlas, uzyskując w ten sposób dostęp do zdjęć w oryginalnej rozdzielczości 30 cm.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że na orbicie znajduje się już także drugi satelita tej konstelacji, Pléiades Neo 4 - wystrzelony w kosmos latem tego roku. System przechodzi obecnie podobny proces kalibracji, co bliźniaczy poprzednik, a uzyskiwane przezeń możliwości obrazowania Airbus planuje udostępnić klientom w najbliższych kilku tygodniach.

Składająca się docelowo z czterech identycznych satelitów konstelacja Pléiades Neo powstaje w całości jako własność i zasób spółki Airbus, oferującej dostęp do niej na zasadach komercyjnych. Zdolności systemu pozwalają na pozyskiwanie szczegółowych zobrazowań powierzchni Ziemi w rozdzielczości przestrzennej do nawet 30 cm, w zakresie obejmującym 14-kilometrowe pasy terenu (wskazywane jako najszersze w swojej kategorii).

Zdolności te mają iść w parze z wysoką responsywnością systemu, zapewnianą przez efektywny system kontroli naziemnej i wydawania poleceń. Dzięki temu konstelacja ma być w stanie szczegółowo mapować całą powierzchnię Ziemi pięć razy w roku.

Nowe satelity będą współpracować z wcześniejszą generacją europejskich satelitów obserwacji Ziemi - satelitami Pléiades i resztą floty satelitów obserwacyjnych Airbusa, składającej się aktualnie z kilkunastu obiektów.

Źródło: Airbus Defence & Space

Reklama

Komentarze (1)

  1. Agent Orange

    Sat Revolution jakies 5 miesiecy temu wyniosla STORK-4 i STORK-5. Ostatnio komunikat z firmy sprzed paru miesiecy byl taki, ze sa w commissioning phase. Kiedy bedzie mozna zobaczyc pierwsze zdjecia?

    1. POLSA’s Chief Expert

      Są już od dawna na ścianach gabinetów Prezesa POLSA i pełnomocnika :0 Żartowałem ;)

    2. Agent Orange

      Jak na 33 mln zł z kieszeni podatnika w prezencie od NCBiR to raczej kosztowne te zdjęcia. To już lepiej w jakiegoś Kossaka inwestować,

Reklama