Potężny rosyjski laser usunie kosmiczne śmieci i zniszczy satelity?

13 czerwca 2018, 13:56
Laser_broom
Ilustracja: Fulvio314/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rosjanie pracują nad potężnym kosmicznym laserem. Urządzenie ma być zdolne odparowywać kosmiczne śmieci zalegające na orbicie wokół Ziemi. Technologia będzie też mogła być potencjalnie wykorzystana do niszczenia nieprzyjacielskich satelitów.

Nad laserem kosmicznym o wielkiej mocy pracuje przedsiębiorstwo Scientific and Industrial Corporation "Precision Instrument Systems" (NPK SPP), podmiot zależny korporacji Roskosmos.

Laserowe działo kosmiczne ma powstać na bazie budowanego obserwatorium Altay Optical-Laser Center. Koncepcja opracowana przez naukowców obejmuje skonstruowanie optycznego systemu wykrywania, wyposażonego w lasery półprzewodnikowe oraz system transmisji i odbioru.

Aparatura będzie zasilana przez półprzewodnikowy generator. Jej przeznaczeniem będzie przede wszystkim zwalczanie kosmicznych śmieci. Do unieszkodliwiania orbitalnych odpadów będzie wykorzystywany proces ablacji laserowej. Promień lasera, po skierowaniu go na dany obiekt, rozgrzeje swój cel na tyle, że obiekt ów wyparuje.

Laserowe „działo” będzie długie na blisko 3 m. Choć powstaje szczytnym celu, jakim jest walka z istotnym problemem kosmicznych śmieci, należy mieć na uwadze, że tego rodzaju kosmiczny laser Rosjanie będą też mogli wykorzystać do niszczenia satelitów w przestrzeni kosmicznej.

Instrument będzie można wykorzystywać do efektywnego usuwania obiektów z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), krążących od 160 do 2000 km ponad powierzchnią planety.

KomentarzeLiczba komentarzy: 104
Bobi
środa, 13 czerwca 2018, 20:15

Najzabawniejsze jest to, że o poziomie rosyjskiej techniki wypowiadają się ludzie, w których ojczyźnie od kilkunastu lat na maturze nie obowiązywała matematyka. Mam wrażenie, że większość z nich nie ma pojęcia np. o równaniach różniczkowych ale o zacofaniu rosyjskiej techniki mogą długo prawić. Ale jak mawiał klasyk pycha kroczy przed upadkiem.

Harry 2
środa, 13 czerwca 2018, 19:50

Jeżeli to prawda to.... aby przetrwać na współczesnym polu walki należy powrócić do szkolenia żołnierzy metodami tradycyjnym czyli: papierowa mapa na kolanach, kompas w łapce, kartka i ołówek do dyspozycji, kurier z wiadomością na motocyklu albo wyszkolony gołąb itp. Prąd, elektronika zupełnie wyłączona.

Szyderca
środa, 13 czerwca 2018, 19:33

Ponieważ nie mamy satelitów to pod tym względem nic nam ze strony Rosji nie grozi. :-))))))))))

ehh
środa, 13 czerwca 2018, 19:09

A czego ruscy nie budują? Nie przychodzi mi nic do głowy. I tak już raz zbudowali... ZSRR. Wieści o budowanym czy już działającym wielkim laserze były wtedy tak samo rozpuszczane i \"wierzący\" się tym podniecali.

MAZU
środa, 13 czerwca 2018, 17:36

Treść większości komentarzy sięgnął dna. Czy nie rozumiecie, że jeżeli to prawda, to Rosja może umieścić na orbicie potężny laser zdolny niszczyć ICBM-y? Czyli rosyjska orbitalna realizacja konceptu \"gwiezdnych wojen\" Regana. Dotarło?