Prekonsultacje społeczne Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026

26 lipca 2021, 17:33
1460x616
Ilustracja: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii [gov.pl]

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii otworzyło etap prekonsultacji społecznych dotyczących treści Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026. Przyjmowany w charakterze rozporządzenia Rady Ministrów dokument ma wskazywać m.in. kierunki rozwoju oraz źródła finansowania sektora kosmicznego na najbliższe 5 lat. Instytucją odpowiedzialną za jego przyszłe wdrożenie i monitorowanie jest Polska Agencja Kosmiczna. Czas na zgłaszanie uwag do proponowanej treści Krajowego Programu Kosmicznego wyznaczono do 16 sierpnia br. (poniedziałek).

Projekt Krajowego Programu Kosmicznego został opracowany pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, w międzyresortowej współpracy z przedstawicielami: Ministra Nauki i Edukacji, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Cyfryzacji, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wersja przedstawiona do prekonsultacji obejmuje 86-stronicowy projekt dokumentu.

Obowiązek przygotowania Krajowego Programu Kosmicznego wynika z Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK) przyjętej przez rząd w 2017 r. - określa ona odgórnie cel Programu, czyli zbudowanie systemu optymalnych narzędzi wsparcia doradczego, finansowego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego i instytucji realizujących oraz wspierających polską politykę kosmiczną.

Jak założono w treści PSK, Krajowy Program Kosmiczny powinien być instrumentem wielonarzędziowym (w ramach programu mają być dostępne różne rodzaje pomocy: dotacje, granty, dofinansowania/uzupełnienia wkładów, pożyczki, poręczenia, konsultacje, szkolenia), wielobudżetowym (suma kwot potrzebnych na realizację programu będzie pochodzić m.in. z wydzielonego zadania w budżecie państwa oraz z budżetów poszczególnych resortów, wkładów własnych beneficjentów, środków UE, Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności) oraz wieloinstytucjonalnym (za wdrażanie poszczególnych działań będą odpowiedzialne różne instytucje).

W opublikowanym projekcie Krajowego Programu Kosmicznego określono cztery priorytety realizacji:

  • Priorytet I - Budowa zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych Dotyczy to zarówno samodzielnej budowy niewielkich satelitów, jak i wytwarzania komponentów do dużych misji międzynarodowych. W tym celu niezbędne staje się wsparcie badań naukowych, rozwoju kadr oraz technologii kosmicznych, a także powstawania nowych przedsiębiorstw,
  • Priorytet II - Budowa Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob System będzie się składał docelowo z segmentu kosmicznego (zapewniającego dane z satelitów) i segmentu naziemnego (stacji kontroli misji). Jego celem będzie zapewnienie autonomicznej zdolność do dostarczania wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych dla użytkowników związanych z sektorem bezpieczeństwa i obronności państwa oraz w celu zaspokojenia potrzeb w tym zakresie administracji publicznej,
  • Priorytet III - Budowa Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, NSIS Obecnie Polska ma otwarty dostęp m.in. do danych satelitarnych z unijnego systemu satelitarnego Copernicus. Dane te są wykorzystywane do celów naukowych, gospodarczych, administracyjnych i obronnych, ale jeszcze w niewielkim stopniu. Niezbędne staje się zapewnienie możliwości wykorzystania danych również z polskiej konstelacji MikroGlob i z satelitów komercyjnych. Integracja istniejącej, jej rozbudowa oraz rozwój nowej infrastruktury, służącej gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu danych i produktów obserwacji Ziemi, umożliwi poszerzenie zakresu dostępnych produktów i usług, udostępnianych zarówno publicznie, jak i komercyjnie,
  • Priorytet IV - Rozbudowa Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego Powstający system ma być wykorzystywany do ostrzegania przez zagrożeniami związanymi z możliwymi zderzeniami obiektów kosmicznych, spadku na Ziemię szczątków statków kosmicznych bądź ciał niebieskich oraz gwałtownego wzrostu aktywności Słońca (tzw. pogoda kosmiczna). Obecnie system składa się z naziemnych sensorów obserwujących niebo, będących w posiadaniu różnych podmiotów. Polska Agencja Kosmiczna zbiera te dane i dzieli się nimi z innymi członkami unijnego konsorcjum EU SST (ang. Satellite Surveillance and Tracking). Dzięki temu Polska ma dostęp do danych całego konsorcjum. Dla skutecznego działania systemu niezbędna staje się rozbudowa systemu sensorów obserwacji przestrzeni kosmicznej (naziemnych i kosmicznych), gdyż liczba wystrzeliwanych w ostatnich latach satelitów rośnie lawinowo.

Polska Agencja Kosmiczna jest odpowiedzialna za wdrażanie i monitorowanie Krajowego Programu Kosmicznej przy ścisłej współpracy z innymi resortami. W realizację programu zaangażowani będą przedsiębiorcy z sektora kosmicznego, środowiska naukowe i organizacje pozarządowe.

Czas na zgłaszanie uwag do proponowanej treści Krajowego Programu Kosmicznego wyznaczono do 16 sierpnia br. (poniedziałek). Prace nad projektem można śledzić na wydzielonej resortowej stronie internetowej.

Uwagi można przesyłać na adres e-mail ministerstwa rozwoju: prekonsultacjekpk@mrpit.gov.pl

Źródło: MRPiT/Polska Agencja Kosmiczna


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Ass
sobota, 31 lipca 2021, 15:25

Jednym słowem będziemy wiedzieli co robi przeciwnik oddalony o 4 000km a strzelać będziemy max na 40km

Łobuz5
czwartek, 29 lipca 2021, 13:44

Dramat w czterech aktach jak w greckiej tragedii. Szkoda, ale cóż... SPACE to bussiness dla poważnych graczy.

x
wtorek, 27 lipca 2021, 01:08

Priorytet I - co z "wynoszeniem" ?

ehh
sobota, 31 lipca 2021, 22:16

W Lukasiewiczu zdaje sie nad rakietami nosnymi pracuja. Chyba ze jak to w pisolandi zrzneli ich podatkami, wpychaniem na sile na stanowiska kolesi i generalnie glupota.

AT
wtorek, 27 lipca 2021, 01:00

spadku na Ziemię szczątków statków kosmicznych bądź ciał niebieskich, chyba ktoś tu na głowę upadł - ciało niebieskie to nie spada ale jak cos ZDERZA poza tym 1. rakiety bez sensu (patrz kosmonauta) 2. 4 slabe satelity EO i będziemy mocarstwem :) - na świecie robi się dokładnie odwrotnie wojsko kupuje bardzo dużej rozdzielczości a z mniejszej rozdzielczości skupuje z rynku, ale nasze wojsko zawsze w awangardzie ;) 3. system odbiory danych budowany 3 raz tym razem w Gdańsku, wcześniej w IMGW później CloudFerro a teraz 3 raz wydajemy na to samo 4. spadanie na Ziemie ciał niebieskich to jakość sama w sobie, nawet hit sezonu ogórkowego

Marklar
wtorek, 27 lipca 2021, 22:58

1 - wynoszenie małych satelitów leży w tych ramach czasowych w naszym zasięgu i przede wszystkim pociągnie programy rakietowe 2 - małe satelity - od czegoś trzeba zacząć a miniaturyzacja postępująca w przemyśle kosmicznym daje obecnie spore możliwości, z firmy ICEYE nikt się obecnie nie śmieje 3 - monitorowanie śmieci kosmicznych daje spore możliwości w rozwoju techniki radarowej Proponuję zająć się merytoryką, nie drwiną. Zapewne można lepiej, więcej. Rolą poważnych ludzi jest te obszary wskazywać.

MAC
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:03

1. tak oczywiście ze się da ale jakim kosztem, ile będziemy dokładali do tych rakiet aby wynieść nimi satelitę - koniec końców wyniesiemy 2 razy mniej bo wydamy na rakiety. Przypomnę ze na świecie jest 40 rakiet operacyjnych i drugie tyle na deskach kreślarskich. Żeby inwestycja w rakiet się zwracała trzeba nie tylko wynosić własne ale i cudze. Realnie nikt nie zrobił business planu na rakiety a jedynie dba o interes swojego instytutu. Możemy wymyślać koło generacji 1 gdy swiat robi generacje 4 lub 5. 2. Nie można porównywać ICEYE z Opto. Rynek Opto, publiczny i komercyjny istnieje od wielu lat i na orbitach jest kilkaset satelitów opto. W przypadku ICEYE to takiego rynku nie było i praktycznie firma pierwsza weszła na ten rynek, wiec zgarnia jego większa cześć. Miniaturyzacja dotyczy wszystkich państw a nawet bardziej tych co maja technologie i potrafią prowadzić wieloletnie programy. W radarach ICEYE pewnie ma z 80% rynku, w opto firmy polskie mają 0% rynku. 3. Monitorowanie śmieci kosmicznych radarem to 2 mld dolarów (Space Fence), podobnie Francja i Niemcy od kilkunastu lat rozbudowują swoje możliwości radarowej obserwacji satelitów. Realnie możemy sobie znaleść nisze ale w radarach to my niestety nie zaistniejemy przez co najmniej 10-12 lat. Uwaga nawet Portugalia, Holandia, czy Rumunia maja większe kompetencje obserwacjach radarowych SST. PL powinna inwestować przede wszyskich w systemy optyczne, ciut w lasery i prawie nic w radary bo nas na to nie stać a właśnie w optyce mamy przewagę i kompetencje. Drogi kolego z POLSA powyższe to jest merytoryka a nie te bzdury które piszesz na czuja

rmarcin555
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:58

Polski Program Ko(s)miczny.

Tweets Space24