Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Davien
czwartek, 13 grudnia 2018, 21:54

Oj anda i funku, w przypadku bomby atomowej wywieziono dokładne plany i wzory np zapalników implozyjnych i masę dokumentacji no ale dla was to za skomplikowane. Jeżeli chodzi o broń termojadrowa to bez wiedzy Klausa Fuchsa, rosyjskiego szpiega wśród naukowców z Alamo zapewne powstałaby lata pózniej, no ale funek jak zwykle musiał zrobić z siebie...

anda
wtorek, 11 grudnia 2018, 21:53

Oj Davienku muszę znowu i prawić złośliwości - mamusia nauczyła się pisać głupoty ale z czytaniem oprócz własnych wypocin to już masz problemy. A jakie to części bomby atomowej wywieziono z USA? w jaki sposób, co samoloty startowały z Los Alamos do Moskwy? Rosjanie dostawali plany czy też kierunki w jakim powinny iść badania, co pozwalało im unikać zbędnych wydatków i tracenia czasu na badania które nic nie przynosiły. Jaki był los naukowców? był ciężki wielu z nich zginęło w walkach, represjach, ale jakoś projektowano i nowoczesny sprzęt i odbudowę kraju i ktoś to musiał robić. A co do głodu to widzisz Stalinowi daleko do takich mistrzów jak rządy USA, Anglii, poczytaj ile ludzi zagłodzono w Afryce, Azji i Ameryce - liczby idą w dziesiątki milionów.

fan club Daviena i innych smakoszy hamburgeruuff
poniedziałek, 10 grudnia 2018, 23:45

@Davienku a czy bomby wodorowej też skradziono ?

Davien
poniedziałek, 10 grudnia 2018, 17:03

Anda i znowu sie osmieszasz:) Wszystkie wazniejsze komponenty do rosyjskie bomby jadrowej praktycznie skradziono na zachodzie dzięki szpiegom KGB/GRU. Poczytaj sobie jak tak to lubisz jakie były losy naukowców rosyjskich w trakcie Ii wojny swiatowej, zapoznaj sie z praca Kurczatowa( twórca rosyjskiej bomby A) a potem cos wypisuj bo tylko sie zbłazniasz na własne życzenie. A co do tej rewolucji to zapytaj miliony zagłodzonych na smierc na Ukrainie bo Stalin sprzedawał ich zboże by miec na czołgi potrzebne do niesienia władzy sowieckiej na cały swiat

anda
niedziela, 9 grudnia 2018, 00:35

suawek nie małpuj Davienka w wypisywaniu głupot. Znasz hasło Lenina?„Komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju”. Ty myślisz, że bombę atomową to wyklepano w garażu? do tego trzeba setek tysięcy dobrze wyszkolonych pracowników. A skąd ich wzięto ? proponuję poczytać literaturę o rozwoju ZSRR przed wojną o przeprowadzonej wtedy rewolucji przemysłowej. Jak każda rewolucja przemysłowa tak i ta w ZSRR jest na swój sposób fascynująca. Oczywiście jak za każdą rewolucje przemysłową czy to w Anglii Niemczech, Francji zapłacili chłopi.