Reklama

Systemy Nośne

Japonia: najmniejsza rakieta w historii dostarczyła ładunek na orbitę [WIDEO]

Fot: JAXA
Fot: JAXA

Japońska rakieta sondażowa z powodzeniem wyniosła na orbitę satelitę studenckiego TRICOM-1R. Zwieńczone sukcesem drugie podejście do tej misji miało miejsce niemal równo rok po pierwszej, nieudanej próbie. System nośny SS-520 zapisał się tym samym w historii jako najmniejszy pojazd, który skutecznie umieścił satelitę na orbicie okołoziemskiej.

Rakieta SS-520 nr 5 wystartowała w sobotę 3 lutego o godzinie 6:03 czasu polskiego. Wystrzelono ją z Uchinoura Space Center na południu Japonii.

Było to już drugie podejście do wyniesienia satelity za pomocą tego systemu nośnego. Pierwsza próba, zakończona porażką, odbyła się 15 stycznia 2017 r.

Pojazd SS-520 jest konstrukcją dwustopniową. Został zaprojektowany pod kątem misji suborbitalnych, realizowanych na wysokościach przekraczających nawet 800 km n.p.m.

W przypadku dostarczania ładunku na orbitę, standardową, dwustopniową wersję SS-520 wzbogaca się o trzeci stopień. Wszystkie trzy człony wykorzystują stały materiał pędny. Rakieta mierzy 9,54 m wysokości i ledwie 52 cm średnicy.

Dnia 3 lutego pojazd przetransportował w przestrzeń kosmiczną satelitę studenckiego typu CubeSat 3U o nazwie TRICOM-1R. Urządzenie wyposażone jest w instrumenty do prowadzenia komunikacji radiowej oraz kamery. Trafiło na silnie eliptyczną LEO o parametrach 191 x 2010 km przy inklinacji 30,9⁰. Udało się już potwierdzić, że satelita funkcjonuje prawidłowo.

Poprawnie wypełniwszy swoje zadanie rakieta nośna SS-520 stała się najmniejszym pojazdem jaki kiedykolwiek dostarczył ładunek użyteczny na orbitę.

Reklama

Komentarze

    Reklama