Nowy pełnomocnik MON przygotuje resortową strategię kosmiczną

19 maja 2020, 10:50
56667
Fot. Krzysztof Sitkowski/Kancelaria Prezydenta RP

MON będzie miał pełnomocnika do spraw przestrzeni kosmicznej, który zajmie się przygotowaniem i wdrożeniem kompleksowej strategii polskiego resortu obrony względem tej sfery działania. Stanowisko utworzono decyzją ministra Mariusza Błaszczaka, opublikowaną w Dzienniku Urzędowym MON w poniedziałek 18 maja 2020 roku.

Na mocy wydanej w poniedziałek decyzji (a powziętej w piątek 15 maja 2020 roku) Minister Obrony Narodowej powoła swojego pełnomocnika do spraw przestrzeni kosmicznej, który będzie odpowiedzialny za "opracowanie i implementację resortowej strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej". Na podstawie wskazanej strategii pełnomocnik MON będzie przedstawiał szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego propozycje dotyczące programów, projektów i procesów zmierzających do budowy zdolności polskich sił zbrojnych w obszarach: pozyskiwania satelitarnych zobrazowań Ziemi; obserwacji, rozpoznania i budowy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej; telekomunikacji satelitarnej – w tym, z wykorzystaniem narodowych i sojuszniczych systemów satelitarnych i infrastruktury naziemnej; zabezpieczenia usług precyzyjnej nawigacji satelitarnej i synchronizacji czasu; wynoszenia obiektów na orbity okołoziemskie.

Oprócz tego Pełnomocnik MON zajmie się już w najbliższym czasie (do 31 sierpnia 2020 roku) przygotowaniem projektu decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie powołania Zespołu Zadaniowego do spraw Operacyjnego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, stanowiącego organ doradczy Pełnomocnika.

Wśród dalszych zadań na nowo ustanowionym stanowisku będzie m.in. opracowanie wytycznych dotyczących resortowej implementacji polityk kosmicznych NATO w obszarach planowania strategicznego, operacyjnym oraz przemysłowo-naukowym, a także przygotowanie resortowego planu implementacji Polskiej Strategii Kosmicznej oraz dokumentów wykonawczych odnoszących się do zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Wśród zadań Pełnomocnika będzie również definiowanie potrzeb operacyjnych i dokonywanie analiz wykorzystania przestrzeni kosmicznej w zakresie zdolności do rozpoznania, dowodzenia i wsparcia procesów zdolności do rażenia.

Nie mniej istotnym zadaniem będzie też formułowanie stanowiska resortu obrony w sprawach dotyczących wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby poziomu polityczno-wojskowego oraz wypracowanie założeń dotyczących budowy kompetencji kosmicznych w polskim przemyśle zbrojeniowym i sektorze naukowym.

W zakresie funkcji innego rodzaju, pełnomocnik będzie wyznaczony do reprezentowania MON na forach organizacji międzynarodowych: NATO, UE, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej. We wskazanym obszarze będzie przedstawiać m.in. propozycje wypracowania zdolności telekomunikacyjnych i rozpoznania satelitarnego. Pełnomocnik będzie odpowiadał także za współpracę międzynarodową w formule międzyrządowej i przedsięwzięcia zmierzające do wskazania możliwych kierunków dostosowania i poprawy zdolności operacyjnych pod kątem realizacji umów międzynarodowych.

Do jego zadań będzie należało też przygotowanie dokumentów koncepcyjnych w sprawie budowy satelitarnych zdolności operacyjnych obejmujących kolejno: satelitarną obserwację Ziemi, telekomunikację satelitarną, obserwację i monitorowanie przestrzeni kosmicznej, wynoszenie obiektów na orbitę oraz budowę wojskowego segmentu naziemnego, w tym z uwzględnieniem potrzeb administracji publicznej.

Pełnomocnik ma proponować zapisy i zmiany w programie rozwoju sił zbrojnych oraz planach pochodnych w odniesieniu do rozwoju zdolności satelitarnych. Jego zadaniem będzie także negocjowanie i przygotowywanie umów wynikających z decyzji o rozwijaniu satelitarnych zdolności operacyjnych w ramach współpracy lub programów międzynarodowych.

Nadzór merytoryczny nad pracą pełnomocnika będzie sprawował wiceminister Marcin Ociepa.

Pełna treść dokumentu jest do wglądu w elektronicznej wersji Dziennika Urzędowego MON.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Max
wtorek, 19 maja 2020, 14:37

Ja proponuje najpierw opanować technologię produkcji kawałka blaszki do 40 letniego fotela katapulty, później można pomyśleć o podboju kosmosu, bo liczba ofiar może być znacznie większa niż jeden pilot MIGa 29.

ZZZZ
wtorek, 19 maja 2020, 14:35

Proponuję na to stanowisko posła PiS Ryszarda Czarneckiego. Ma największe kompetencje, ponieważ jego teściem jest Mirosław Hermaszewski.

werte
wtorek, 19 maja 2020, 14:32

Chyba raczej "strategię komiczną". Czyli Gwiezdne Wojny a'la Błaszczak. Ewoki miały lepszą strategią kosmiczną niż RP. Historyjka pt PAK to logo + żadnego satelity - apanaże - konferencje. Teraz mamy wersję MON. Zmian w wersji PAK faktycznie żadnych. Po prostu inne pieczątki na makulaturze. W kwestiach satelitów full wypas - możemy co najwyżej poprosić grzecznie sojuszników albo zapłacić zagranicznej firmie aby łaskawie zechciała udostępnić nam dane.

Admirał
wtorek, 19 maja 2020, 14:20

Chyba komiczną panie Błaszczak.Dość tego sie słuchać nie da 85% wojska paraduje z Nato w orzeszkach...pasoszelkach...granaty f1...granitniki komar i nie modernizowane RPG...p83... uazy...krazy...urale... okręt żaglówka antypiracka Gawron - holowniki wojenne brak kasy nawet na modernizacje Orła... ten o Polskich kłach i kosmosie... Wprowadzcie w końcu Tytana do calości armii do 2025 roku...granatniki...strategiczną walkę w sieci...w razie konfliktu od razu polecą rafinerie...gazoport...lotniska...Huta Stalowa Wola składy strategiczne i inne... zabezpieczcie obiekty transzejami elektronicznym ogrodzeniem.i bezzałogowcami a nie emerytami na inwalidzkiej...bo byle dron rozwali! To jest efektywność a nie efektowność na papierze.

Rzyt
wtorek, 19 maja 2020, 14:09

Hucpa odcinek 447

Tweets Space24