Czas na Europejskie Siły Kosmiczne?

29 stycznia 2019, 10:40
MSG-4_liftoff
Fot. ESA/L. Guilpain - CC BY-SA IGO 3.0

W ostatnich miesiącach sporo mówi się o planach wyodrębnienia przez Waszyngton sił kosmicznych (US Space Force) jako odrębnego, szóstego rodzaju sił zbrojnych USA. W drugiej połowie stycznia br. unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska zasugerowała, że może również Wspólnota Europejska powinna rozważyć budowę własnych sił kosmicznych.

Elżbieta Bieńkowska jest Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz MŚP. W ramach swoich kompetencji zajmuje się m.in. europejską polityką w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Bieńkowska dwukrotnie przemawiała 22 stycznia 2019 r. w Brukseli podczas 11. edycji Dorocznej Konferencji na temat Polityki Kosmicznej Europy (Annual Conference on European Space Policy).

Unijna Komisarz przywołała przykład budowy US Space Force w Stanach Zjednoczonych i zasugerowała, że nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się niektóre spośród państw Unii Europejskiej: „Niektóre z naszych państw członkowskich rozważają podobne kroki. Powinniśmy zastanowić się nad możliwością posiadania Europejskich Sił Kosmicznych.”

Kilka państw członkowskich [UE] rozważa sposoby wzmocnienia swojej doktryny obronnej w wymiarze kosmicznym. (…) W średnim bądź długim horyzoncie czasowym potrzebujemy Europejskich Sił Kosmicznych.

Elżbieta Bieńkowska, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP

Jak jednak zapewnił cytowany przez portal EUobserver szef Europejskiej Agencji Obrony (EDA), Jorge Domecq, żaden z krajów Wspólnoty nie podjął dotąd według jego wiedzy oficjalnych kroków w kierunku utworzenia sił kosmicznych. Nie jest jasne, które konkretnie państwa miała na myśli Bieńkowska mówiąc o kilku członkach UE.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
20kg nadwagi
środa, 30 stycznia 2019, 22:16

Gdzie można się zapisywać ?

Marek
środa, 30 stycznia 2019, 13:09

@irish Casus Wyspy Wielkanocnej dowodzi tylko tego, że jej mieszkańcy budując kamienne pomniki postawili na złego konia. Gdyby zamiast pomników budowali statki, nie mieliby problemów. Te zasady aktualne są do dzisiaj, choć dotyczą innych statków i innego "oceanu". Dlatego jako rzekł swego czasu nieodżałowany Stephen Hawking trzeba nam tych innych statków. Im więcej i szybciej, tym lepiej. Zwrócenie uwagi na kosmos, to jedna z niewielu sensownych decyzji UE. Szkoda tylko, że w stosunku do USA, Rosji czy nawet Chin jest to decyzja spóźniona.

De Retour
środa, 30 stycznia 2019, 11:32

@ Gall Anonim. Która Agencja UE jest za to odpowiedzialna?

Gall Anonim
środa, 30 stycznia 2019, 10:02

Można wybaczyć Pani Komisarz brak edukacji w sprawach wojskowych, lecz wyjście z pomysłem Sił Kosmicznych Wspólnoty bez odwołania się do Agencji właściwej w tym polu, świadczy źle o jej kompetencjach w tej dziedzinie i wtrącanie się w nie swoje kompetencje. Pani Komisarz nadzoruje cywilną działalność kosmiczną, jak pamiętam.

irish
wtorek, 29 stycznia 2019, 14:46

Żeby tworzyć Siły Kosmiczne, trzeba najpierw wiedzieć po co. A póki co, UE nie wie nawet czego chce na Ziemi a co dopiero w kosmosie :) Póki co, na Ziemi mamy problem przeludnienia. Ziemia jest w stanie znieść ludzką populację ok. 1 miliarda. Wtedy mamy z głowy szereg pochodnych problemów jak emisja co2, śmieci na Oceanie, zagłada innych gatunków, wyeksploatowanie zasobów itd. Kto ma szczyptę rozumu ten sobie dośpiewa. Nie widzę siły która by mogła zamrozić wzrost populacji i ustabilizowanie jej na poziomie ok. 1 miliarda. Więc jestem pesymistą jeśli chodzi o dalszą przyszłość gatunku. Przyroda (a jak ktoś nie lubi antropomorfizacji, to znane trendy ewolucyjne, choćby casus Wyspy Wielkanocnej) doprowadzą do wyginięcia naszego gatunku. Panie i panowie, nie mnóżmy się! :)

Tweets Space24