Czwarty start w tajemniczym programie satelitarnym Chin

28 października 2019, 08:28
201
Fot. Biuro informacyjne Rady Państwowej ChRL [scio.gov.cn]

W czwartek 17 października z Centrum Startowego Satelitów Xichang (XSLC) w Chinach wystartowała rakieta nośna Chang Zheng 3B. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez rządową agencję prasową Xinhua, głównym ładunkiem był eksperymentalny satelita komunikacyjny o nieujawnionej specyfikacji. Zachodnie centra analityczno-informacyjne szeroko spekulują na temat przyszłych zastosowań wystrzelonego statku. Część z nich wskazuje, że może on być w przyszłości wykorzystywany do zadań militarnych.

Najnowszy rządowy ładunek satelitarny Chin wzniósł się w przestrzeń kosmiczną 17 października o godzinie 17:21 czasu polskiego (CEST) na pokładzie rakiety Chang Zheng 3B (pol. Długi Marsz 3B). Start odbył się z kosmodromu Xichang (Xichang Satellite Launch Centre) - chińskiego ośrodka rakietowego (satelitarnego i balistycznego) przygotowanego do obsługi lotów na orbity geosynchroniczne, który położony jest w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach.

Ładunek systemu nośnego stanowił eksperymentalny satelita komunikacyjny Tongxin Jishu Shiyan Weixing (TJSW-4). Jak podaje narodowa agencja informacyjna Państwa Środka, statek wykorzystywany będzie przede wszystkim do testowania technologii wielopasmowej komunikacji wysokiej przepustowości. Szersze założenia i parametry specyfikacji nie zostały jednak ujawnione.

TJSW-4 to czwarty satelita tej serii. Poprzednie trzy zostały wyniesione na orbitę w 2015, 2017 i 2018 roku. Podobnie jak w przypadku obecnego startu, każdorazowo wcześniej podawane do publicznej wiadomości informacje również pozostawały bardzo skromne.

Pierwszy ładunek z serii Tongxin Jishu Shiyan Weixing wyniesiony został na orbitę 12 września 2015 roku, a media ChRL podały wówczas, że satelita zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej i będzie realizował testy komunikacji w paśmie Ka, wykorzystując częstotliwości między 27 a 40 GHz.

Już wtedy część zachodnich mediów podawała do wiadomości spekulacje, jakoby rodzina satelitów telekomunikacyjnych TJSW miała zastosowania z zakresu wczesnego ostrzegania i rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). W pierwszym wymienionym zakresie chińskie satelity mają znajdować zastosowanie w wykrywaniu i śledzeniu rakiet balistycznych wystrzelonych w kierunku Państwa Środka. Te same komentarze pojawiają się również teraz, w przypadku wystrzelonego niecałe dwa tygodnie temu satelity TJSW-4.

Czwartkowy start był 315. misją rakiety z serii Długi Marsz - jest to rozwijana od 1970 roku rozległa rodzina systemów nośnych projektowanych, tworzonych i wykorzystywanych w ChRL. Za przygotowywanie i obsługę pojazdów odpowiedzialna jest Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (CAST). Łącznie w ramach prac powstało 10 serii i 18 wariantów maszyny, z czego 16 zostało przynajmniej raz wysłanych na orbitę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
ET
wtorek, 5 listopada 2019, 13:40

Testują splątanie kwantowe (przewidziane teoretycznie już przez Einsteina "upiorne działanie na odległość") z potencjalnym zastosowaniem jako system łączności dla OP w głębokim zanurzeniu. Nie do wykrycia, nie do podsłuchania, nie do zakłócenia.

Davien
piątek, 1 listopada 2019, 17:34

Panie Ukulele, jak na razie oba systemy odbyły po jednym starcie i w obu przypadkach doszło do awarii, tyle że w OS-M1 zawiodła rakieta a w Zhuque-1 ładunek. Czyli mamy maks jeden system wprowadzony do uzytku. Aha mi panie Ukulele nie chodzi o to ze to małe rakiety ae bardziej o ta "niesamowita potege Chin" w kosmosie.

Ukulele
czwartek, 31 października 2019, 19:39

Czyli mam ich nie wymieniać bo mają niski udźwig??? Starty się odbyły choć nie wszystkie były udane więc nie wiem w czym problem. Chińczycy mają rozmach i są potęgą kosmosu takie są fakty. Nie jest to poziom USA ale ilość startów w 2018 starczy za komentarz.

Davien
czwartek, 31 października 2019, 17:42

Panie Ukulele jeżeli mówisz o OS-M1 to niedua rakieta o nosnosci zaledwie 200kg na LEO, podobnie jak Zhuque-1 która ma całe 300km na LEO. Żadna inna rakieta nie weszła w latach 2018/2019.

Ukulele
środa, 30 października 2019, 22:07

Potęga Chin w kosmosie jest niesamowita. Nie mam pewności czy to dobre dla nas. Wprowadzili w tym roku dwa nowe systemy nośne

Tweets Space24