Druga młodość pocisków Satan. Z rosyjskiego arsenału na kosmodromy?

25 maja 2018, 17:24
Copy-of-(RS-20)22
Fot. mil.ru

Po odcięciu się od programu rakiet nośnych Dniepr, Rosja zainteresowana jest samodzielną przebudową aktualnie demobilizowanych rakiet balistycznych z serii R-36M. Plany użycia ciężkich pocisków w roli nosicieli satelitów zyskały ostatnio rozgłos w kontekście nieoficjalnych zapowiedzi i przecieków medialnych ze strony wysokich przedstawicieli rosyjskiego sektora kosmicznego.

W marcu tego roku Jurij Borysow, ówczesny wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, zapewniał o gotowości rodzimego przemysłu kosmicznego do przejęcia zasobów zdemobilizowanych rakiet balistycznych RS-20W Wojewoda (R-36M2 – w nomenklaturze zachodniej znane jako SS-18 Satan Mod-6). W ciągu kolejnych dwóch miesięcy rosyjskie media powołały się z kolei na nieoficjalne wypowiedzi wysokich przedstawicieli państwowego sektora kosmicznego, wskazujące na przygotowania do rekonstrukcji wycofywanych rakiet. W zakresie ich nowych zastosowań ma znaleźć się niebawem obsługa startów satelitarnych z lekkimi i średnimi ładunkami.

W rosyjskiej dyspozycji ma nadal pozostawać 46 pocisków RS-20W, czyli najbardziej zaawansowanej wersji R-36M2. Oprócz nich, w odwodzie Rosjanie posiadają prawdopodobnie 11 kolejnych rakiet w starszej odmianie RS-20B (R-36MUTTH). To właśnie ten typ jeszcze do niedawna przekształcano z ukraińskim udziałem w rakiety nośne Dniepr. Zanim doszło w 2015 roku do degradacji tego programu, rakiety Dniepr wykonały 21 udanych misji spośród 22 wszystkich wykonanych startów.

Obecnie Rosjanie nie zamierzają podejmować zagranicznej współpracy nad przekonstruowaniem posiadanych nadal balistycznych Satanów. Oficjalnie wykluczane jest też objęcie starszych RS-20B przewidywanym programem lotów satelitarnych. Projekt obejmie zatem najprawdopodobniej zmianę przeznaczenia samych RS-20W.

Wycofanie ze służby ostatnich rakiet z rodziny R-36 ogłoszono marcu 2018 roku. Pociski Wojewoda mają zostać zastąpione przez nowe ciężkie rakiety balistyczne RS-28 Sarmat. Rosjanie planują równolegle przerobienie na rakiety kosmiczne aktualnie demobilizowanych pocisków RS-12M Topol. Ich miejsce w rosyjskim arsenale przejmują już stopniowo systemy balistyczne RS-24 Jars.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Muniek
poniedziałek, 28 maja 2018, 16:56

Praktyczny naród, praktyczne podejście....wydadzą trochę kasy na zmianę zastosowania a poł swiata u nich wyda forsę by wysłać ładunki w przestrzeń...

we
niedziela, 27 maja 2018, 23:08

generalnie cała filozofia takich pocisków jest już przestarzała..

adv
sobota, 26 maja 2018, 17:06

He he, te \"niemające odpowiedników\" rosyjskie silniki okazują się być ukraińskie.

yaro
piątek, 25 maja 2018, 21:10

Super pomysł, jeśli da się wykorzystać brać w ciemno.

Davien
poniedziałek, 28 maja 2018, 14:21

Ciekawe jaki by miały udżwig, poprzednie rakiety nosne powstałę w ten sposób miały go ponizej 1 tony na LEO.

anda
poniedziałek, 28 maja 2018, 14:24

Traktowane są jako rakiety lekkie

gejiop
piątek, 25 maja 2018, 21:05

Zapowiedzi Roskosmosu to tak, jakby polska Policja szumnie ogłosiła program przywrócenia do służby Polonezów i Nysek.

zolw
wtorek, 29 maja 2018, 17:29

szkoda ze nasze katotalibanskie mocarstwo nie ma nawet takiej technologii

fgh
poniedziałek, 28 maja 2018, 12:54

Mylisz pojęcia. Oni nie przywracają ich do służby tylko utylizują. Utylizacja to nie tylko złomowanie, ale też wykorzystanie do innych celów. Jak się ma taki arsenał rakiet balistycznych jak USA czy Rosja, to co jakiś czas trzeba wymienić stare rakiety na nowocześniejsze. A co zrobić z silnikiem, który kosztował miliony i stał nieużywany w silosie kilka dekad? Można go złomować oczywiście, ale to jest strata pieniędzy włożonych w jego budowę. A użycie takiego silnika do wyniesienia satelity zamiast głowicy to już jakiś zwrot poniesionych w przeszłości kosztów poprzez obniżenie kosztu lotu satelity w kosmos, poprawa konkurencyjności na rynku lotów kosmicznych itd. To jest taki efekt uboczny posiadania arsenału rakiet balistycznych.

Tweets Space24