Dwa nowe satelity z Chin już na orbicie

15 listopada 2017, 18:10

Rakieta Długi Marsz-4C z powodzeniem dostarczyła ładunek na niską oritę okołoziemską. Na LEO trafił duży satelita satelita meteorologiczny oraz mniejszy dedykowany pozycjonowaniu jednostek pływających.

Pojazd Długi Marsz-4C (Chang Zheng-4C) wystartował we wtorek 14 listopada o godzinie 19:35 CET z kosmodromu Taiyuan w chińskiej prowincji Shanxi. System nośny Chang Zheng-4C (CZ-4C) zdolny jest wynieść do 4,2 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO) i do 1,5 tony na geostacjonarną orbitę transferową (GTO). Trzystopniowa rakieta mierzy 54,7 m, ważąc w momencie startu około 250 ton.

Większy z pary wyniesionych satelitów to Fengyun-3D. Urządzenie przeznaczone jest na orbitę polarną o inklinacji 98,7⁰ i wysokości ok. 800 km. Co więcej, będzie to trajektoria heliosynchroniczna. Fengyun-3D to obserwacyjny satelita meteorologiczny. Będzie mógł m. in. mierzyć temperaturę i wilgotność powietrza w różnych warstwach atmosfery. Ponadto posiada instrumenty zdolne wykrywać gazy cieplarniane i monitorować stan warstwy ozonowej. Masa startowa satelity, zbudowanego na bazie platformy FY-3 przez Shanghai Academy of Spaceflight Technology (SAST), to 2 450 kg. Fengyun-3D będzie współpracował z innym satelitą pogodowym ChRL, Fengyun-3C.

Drugim satelitą wyniesionym we wtorek przez CZ-4C jest ważące 45 kg urządzenie klasy mikro - Head-1. Jego operator to firma Head Aerospace z Pekinu. Zadaniem Head-1 będzie śledzenie statków i okrętów z wykorzystaniem systemu AIS (Automatic Identyfication System). W perspektywie kilku lat Head Areospace planuje dysponować konstelacją 30 niewielkich urządzeń orbitalnych. Head-1 będzie pracował na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 808 km. Planowany okres jego działania wynosi do trzech lat.

Wystrzelenie z 14 listopada oznaczało 12-sty start chińskiej rakiety w 2017 r. Była to zarazem 21. misja rakiety CZ-4C i ogółem 254. misja pojazdu nośnego z rodziny Długi Marsz.

Czytaj też: Dwa kolejne satelity nawigacyjne Beidou już na orbicie

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24