Zainicjowany przez Europejską Agencję Kosmiczną projekt wsparcia edukacji i działań popularyzatorskich ESERO poszerza zasięg swojego oddziaływania w Polsce. Celem międzynarodowej inicjatywy jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologiami kosmicznymi. Aby skutecznie wypełniać to zadanie, rodzima odsłona programu potrzebuje zespołu wziętych edukatorów, którzy swoją pasją i wiedzą z zakresu inżynierii i badań kosmicznych zarażą jak największą część młodego pokolenia.
Inicjatywa ESERO (Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej), w Polsce realizowana w partnerstwie z warszawskim Centrum Nauki Kopernik, działa w oparciu o aktywny udział osób z powołaniem i doświadczeniem edukacyjnym, którym leży na sercu popularyzacja zagadnień związanych z działalnością kosmiczną. Metoda uczenia poprzez działanie jest stawiana jako myśl przewodnia aktywności ESERO-Polska. Nośnikiem tej idei są w największym stopniu osoby mające doświadczenie w aktywnościach i projektach edukacyjnych, inspirujące młodzież i potrafiące dzielić się swoimi kompetencjami z szerokim audytorium.
Sposobem organizacji ich indywidualnego działania w ramach ESERO jest program ambasadorski, który pozwala na poszerzenie zakresu własnej aktywności popularyzatorskiej, m.in. z wykorzystaniem wsparcia finansowego ze strony ESERO. Poza promowaniem i popularyzacją wiedzy, ambasadorzy uczestniczą również w obradach Komitetu Doradczego ESERO-Polska, w którego wchodzą osoby reprezentujące instytucje finansujące oraz wybrane instytucje sektora kosmicznego. Celem prac gremium jest pomoc w określeniu najbardziej potrzebnych działań na rzecz promocji edukacji kosmicznej.
Aktualnie trwa nabór osób zainteresowanych aktywizacją w charakterze ambasadora inicjatywy ESERO w Polsce. Oferowane jest w tym zakresie finansowanie działalności kandydatów przez jeden rok, zachęcając w dalszym okresie do utrzymania aktywności edukacyjno-popularyzatorskiej w formie grupy ambasadorów mogącej, m.in. poprzez status stowarzyszenia, realizować zewnętrzne projekty. Okres uczestnictwa w inicjatywie dotyczy w szczególności uczestnictwa w pięciu wystąpieniach (warsztaty lub wykłady) w trakcie roku na szkolnych/publicznych wydarzeniach o tematyce kosmicznej.
W okresie pełnienia funkcji ambasador może liczyć na: finansowanie działalności na poziomie 3000 zł rocznie, preferencyjny dostęp do wydarzeń ESERO-Polska (wykłady, warsztaty) oraz zasobów (np. pudełka edukacyjne), możliwość uczestniczenia w szkoleniach trenerskich Centrum Nauki Kopernik, formalną kwalifikację w charakterze trenerów/mówców podczas wydarzeń ESERO-Polska, pomoc ESERO przy organizacji autorskich wydarzeń edukacyjnych o tematyce kosmicznej.
Kryteria oceny kandydatur obejmują takie aspekty, jak: doświadczenie w prowadzeniu warsztatów/wykładów/zajęć pozalekcyjnych, doświadczenie w opiece nad projektami uczniowskimi w ramach klubów, zawodów, olimpiad (z akcentem na projekty o dużej autonomii uczniów), oraz motywację do udziału w programie. Warunkiem akceptacji zgłoszenia jest wcześniejsze zaangażowanie w jednym z obszarów:
ESERO (European Space Education Resource Office) jest projektem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), współfinansowanym przez ESA oraz partnerów krajowych działających w obszarze edukacji oraz technologii kosmicznych. Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią.
Aktualny nabór na ambasadorów ESERO-Polska potrwa do 19 lipca 2018 roku. Szersze informacje na temat inicjatywy i samego naboru można znaleźć na stronie internetowej http://esero.kopernik.org.pl/zostan-ambasadorem-ambasadorka-kosmiczna-esero/
KomentarzeLiczba komentarzy: 0