Wiceminister Ociepa o potrzebie satelitarnej samodzielności Polski. „Zapadły decyzje…” [Space24 TV]

26 czerwca 2021, 15:08

Wśród głównych przedstawicieli polskiego rządu obecnych na zorganizowanym 22 czerwca br. otwarciu satelitarnej stacji naziemnej firmy EXATEL (teleportu satelitarnego polskiej spółki Skarbu Państwa) - był wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. W wypowiedzi udzielonej redakcji Space24.pl, Sekretarz Stanu w MON odniósł się nie tylko do przedmiotu samego wydarzenia, ale również kierunku dalszych działań związanych z rozwijaniem własnego potencjału satelitarnego Polski, w które resort obrony ma trwale się angażować.

Wiceminister Marcin Ociepa podkreślił na wstępie, że powstanie teleportu satelitarnego firmy EXATEL wpisuje się w szerszy kontekst ambicji Polski związanych z rozwojem zdolności satelitarnych – idących m.in. w stronę budowy własnej konstelacji instrumentów obserwacji Ziemi. Jak uzasadnił, celem jest konieczne zabezpieczenie suwerenności i niezależności narodowej w kontekście różnych potrzeb i zagrożeń, które ujawniają się obecnie zwłaszcza w przestrzeni walki informacyjnej. „Ta inwestycja jest […] przykładem na to, że państwo polskie postanowiło wziąć byka za rogi i odpowiedzieć skutecznie na te wyzwania” – stwierdził przedstawiciel MON.

Ta inwestycja, konkretnie, jest przykładem na to, że jesteśmy w stanie rozwiązywać nasze problemy skutecznie, pod warunkiem współpracy – po pierwsze, międzyresortowej, a po drugie między sektorem administracji publicznej a sektorem prywatnym. Ta współpraca administracji, rządu z przemysłem, mówiąc wprost, może przynosić takie rezultaty jak ten teleport.

Wiceminister Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Dalej wiceminister odniósł się do szerszego przekroju narodowych działań i planów nastawionych na pozyskanie niezbędnego potencjału satelitarnego. Podkreślił w tym miejscu potrzeby związane z niezależnymi zdolnościami satelitarnej obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej. Ociepa zaznaczył, że aktualne zaspokajanie tych potrzeb z wykorzystaniem oferty usług zewnętrznych – choć zazwyczaj spełniających oczekiwania – nie ma charakteru stałego i jest uzależnione od „zmieniających się okoliczności międzynarodowych”.

Zapadły decyzje polityczne o tym, że będziemy mieli własny satelitarny system obserwacji Ziemi – nasz narodowy, a także narodowego satelitę łącznościowego; to jest absolutny 'must'. […] Zadanie zostało przed nami postawione – my, jako resort obrony narodowej na to odpowiadamy, ale potrzebujemy tutaj przemysłu, potrzebujemy innych resortów. […] Wierzę, że do roku 2023 będziemy mieli tutaj pierwsze bardzo konkretne rozwiązania.

Wiceminister Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Na koniec wiceminister Ociepa odniósł się do pytania o skalę krajowej gotowości do zapewnienia technicznego zaplecza przemysłowego w procesie pozyskiwania najpotrzebniejszych zdolności satelitarnych. „Niewątpliwie potrzebujemy zwiększyć kompetencje polskiego sektora kosmicznego – tego przemysłowego, tego prywatnego, w tym także państwowego” - stwierdził. „Dla nas niewątpliwie EXATEL w tym sensie jest pierwszym partnerem do wielu przedsięwzięć – po pierwsze, ze względu na to, że to spółka Skarbu Państwa, spełniająca bardzo określone kryteria, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zrozumienie interesu państwa, ale także ze względu na kompetencje” – podkreślił wiceminister Ociepa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
andys
środa, 30 czerwca 2021, 18:21

Ponieważ z "Zapadły decyzje..." i mówi to Ociepa , to mozemy spać spokojnie

spieszmy_sie_z_tematem
środa, 30 czerwca 2021, 13:42

No nareszcie, jak widać można u nas i nie są to kwoty nomen omen astronomiczne. Jestem w szoku, że ktoś w ogóle zaczął rozumieć, jak kluczowe jest rozpoznanie, w tym satelitarne, w naszym rządzie. Szok!

Gość
wtorek, 29 czerwca 2021, 22:37

Zgadzam się z ministrem Ociepą.

Milwaw
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:19

Polskie satelity obserwacyjne wysokiej rozdzielczości i wskazywania celów w paśmie widzialnym i SAR, polskie satelity. komunikacyjne oraz ośrodki naziemne łączności i przetwarzania danych wraz suwerenna kryptologią to podstawa niezależnośći i bezpieczeństwa i to powinien być jeden z priorytetów modernizacji armii.

Gal Anonim
wtorek, 29 czerwca 2021, 00:19

Bycie spółką Skarbu Państwa bez dorobku lotnego i potrzebnych środków to za mało, aby zbudować cały satelitarny system obrazowania optoelektronicznego podwójnego zastosowania.

say69mat
wtorek, 29 czerwca 2021, 11:53

W wymiarze naszej Narodowej Polityki Obronnej, kluczową rolę odgrywają tzw. dobre intencje. Mające niewiele wspólnego z realpolitik, przypominającej usiłowania redakcji sztuki cerowania skarpet ... drutem kolczastym ;)))

Tweets Space24