Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Profesor Grzegorz Wrochna pokieruje Polską Agencją Kosmiczną

Nowo powołany Prezes PAK z notą nominacyjną od ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina. Fot. MRPiT/Polska Agencja Kosmiczna [gov.pl]
Nowo powołany Prezes PAK z notą nominacyjną od ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina. Fot. MRPiT/Polska Agencja Kosmiczna [gov.pl]

W czwartek 18 lutego br. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ogłosiło powołanie nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej - został nim profesor nauk fizycznych Grzegorz Wrochna. Nominację wręczył wicepremier - minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.

Powołanie prof. Grzegorza Wrochny na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej nastąpiło nieco ponad dwa miesiące po rozpisaniu naboru związanego z odwołaniem wcześniejszego szefa PAK, Michała Szaniawskiego. W otwartym 4 grudnia 2020 r. konkursie na kandydatury oczekiwano do 14 grudnia. W tym czasie i aż do tej pory pełniącym obowiązki Prezesa pozostał dr hab. inż. Marek Moszyński, wcześniej zasiadający w PAK na stanowisku wiceprezesa ds. nauki.

W czwartek 18 lutego br. pojawił się oficjalny komunikat MRPiT o powołaniu na to stanowisko prof. dr hab. Grzegorza Wrochny, naukowca z tytułem profesora nauk fizycznych. Nowy prezes PAK urodził się 13 marca 1962 r. w Radomiu. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburg i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

Od 1999 pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. oraz jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek. Wraz z prof. Makiewiczem z CFT PAN prowadził eksperyment „Pi of the Sky”, śledzący optycznie  błyski promieniowania gamma wykrywane przez sieć satelitów. Obserwacja najjaśniejszego z nich zaowocowała publikacją w magazynie „Nature”, publikowaną we partnerstwie z zespołem satelity NASA SWIFT.

Prof. Wrochna reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD,  Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej. W latach 2019-2020 był natomiast podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Reklama

Komentarze (3)

  1. MAN

    Ostatni prezes, Michał Szaniawski, miał wyksztalcenie licencjackie. Ośmieszył agencję ma arenie międzynarodowej, zajmując się tylko I wyłącznie programem śmieci kosmicznych. Mam nadzieję, że profesor będzie znacznie lepszy...

  2. As

    Przed nami jeszcze wielu prezesów i wiele lat nicości w kosmosie. Taka Polska czarna dziura w której nic nie ma, ale każdą kasę wciągnie.

  3. Olo

    Profesor fizyki jądrowej ma się zająć polskim podbojem kosmosu... Z całym szacunkiem do jego wiedzy i osiągnięć, ale czy na prawdę nie można w tym kraju wykorzystać ludzi, którzy się specjalizują w danej dziedzinie? Choć z drugiej strony dobrze, że chociaż wzięli fizyka a nie np. politologa.

    1. Guest z kosmosu

      Nie odróżniasz fizyki cząstek elementarnych od fizyki jądrowej kolego

Reklama