Gotowy fragment tunelu Muska do szybkiego transportu miejskiego [WIDEO]

20 grudnia 2018, 12:02
Tunel_bor
Fot. The Boring Company

Elon Musk zaprezentował pierwszy odcinek tunelu Loop budowanego przez jego firmę Boring Company w metropolii Los Angeles. Ukończony fragment ma długość 1,14 mili (1,83 km) - podała w środę 19 grudnia agencja Reutera.

Nowy tunel został wykopany na terenie gminy Hawthorne, gdzie swoje siedziby mają należące do Muska firmy Boring Company i działająca w branży rakietowej SpaceX - podała agencja.

Miliarder podczas przemówienia poinformował, że ukończenie zaprezentowanego odcinka przy pomocy skonstruowanej przez jego firmę maszyny wiertniczej pochłonęło łącznie 10 mln dolarów. Cena ta obejmuje: koszty wykopów, wykonanie infrastruktury wewnętrznej, oświetlenia, wentylacji, systemów bezpieczeństwa i komunikacji oraz toru, po którym będzie odbywał się ruch. Musk zaznaczył, że gdyby wykorzystywano tradycyjne metody inżynieryjne, wykopanie tunelu o długości jednej mili kosztowałoby miliard dolarów.

Założyciel Boring Company stwierdził, że nowo ukończony tunel stanowi pierwszy krok do stworzenia sieci podziemnej umożliwiającej szybkie przemieszczanie się pojazdów i pieszych z prędkością 150 mil na godzinę. Musk przewiduje, że pełna wersja systemu będzie składać się z platform transportu pasażerskiego i samochodowego. Powiedział również, że samochody osobowe mogłyby być wyposażane w koła boczne, dzięki którym samodzielnie przemieszczałyby się po tunelach.

Agencja przypomniała, że w listopadzie protesty przeciwników projektu zmusiły Boring Company do odwołania planów dotyczących 2,7-kilometrowego odcinka tunelu, który miał przebiegać pod dzielnicą West Los Angeles.

Szef produkującej pojazdy elektryczne firmy Tesla rozpoczął swoją działalność w sektorze transportu publicznego po tym, jak w grudniu 2016 r. poskarżył się na Twitterze na ruch w Los Angeles. W maju 2017 r. założona przez Muska Boring Company przedstawiła wstępny plan tunelu mającego biec pod Hawthorne, prezentując materiał wideo z jego wnętrza wykonany kamerą poruszającą się wzdłuż korytarza o średnicy około 3,7 m - przypomniała agencja.

Niezależnie od prac prowadzonych w Los Angeles Musk w połowie czerwca 2018 roku zapowiedział, że w ciągu trzech lat jego firma zbuduje superszybką kolej podziemną, która połączy śródmieście Chicago z lotniskiem O'Hare. Poruszające się w podziemnym tunelu pojazdy elektryczne mają osiągać prędkość ponad 240 km/godz. i mieścić do 16 pasażerów z bagażami. Częstotliwość kursowania miałaby wynosić pół minuty, natomiast cena biletu ok. 25 dolarów.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
134r
poniedziałek, 24 grudnia 2018, 01:47

wreszcie Ktuś ma te jaja ! a ja za darmo mówię aby na Saharze ale też w USA na pustyniach po 1.000 salt lake utworzyć i rurki plastik Hiszpania i Syberia z oceanów te słoną wodę lać aby Ziemla nie powiększała się obszar pustynnienia... i w tej Australii mogli by toże lać wodę w tom pustynie !!! łoj jaki ten Świat gupi je że pacanów wciąż do koryta dopuszcza a zaniedługo budziet 10 miliardów luda i wsie one na Yewrope se nalecom ?!!! tak se nalecom ino aby więcej jeszcze piachu przybyło bo one nie do roboty tylko nasz wybić na Amen !!! ale chto by na nich pracował był ? bo na wolnego człowieka w Grecji to od roboty był przeca niewolnik... ale te murzynki Bambo to one czytać nie umieją więc kompjuterów nie obsłużą pardon programować to ze 100 milionów programistów chyba nie wyprodukują choćby po 5 dziecek od ręki na dwie ręce narobiły... jako Erdogan pedzioł do swych w Yewropie aby tera nie czech a pięciu każden jeden zaciął był płodzić. i temu Putinowi to też pijany naród chyba ekspansji Kina nie sprosta...i one się o te kawałek Syberii wreszcie grzecnie poproszom o zwrot ! to chińskie przekleństwo abyś żył w ciekawych czasach chyba je na czasie...