Grzegorz Brona na ostatniej prostej do szefowania PAK. Kontrowersje wokół Rady Agencji

9 marca 2018, 15:41
POLSA_big
Ilustracja: PAK

Jak poinformował 8 marca 2018 r. dziennik „Rzeczpospolita”, kandydatura szefa firmy Creotech Instruments na prezesa PAK została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Agencji. Jego kandydatura musi teraz zostać zatwierdzona przez Prezesa Rady Ministrów. Z doniesień „Rz” wynika, że posiedzenie Rady PAK, kiedy to głosowano nad kandydaturą Brony, wzbudziło pewne kontrowersje.

Z informacji dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że posiedzenie Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, na którym zarekomendowano Grzegorza Bronę na prezesa, odbyło się 21 lutego br. Po rezygnacji Bartosza Kownackiego z funkcji przewodniczącego Rady, obradom tego ciała przewodziła jego dotychczasowa wiceprzewodnicząca, minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

Przedstawiciele PAK zarzucili ponoć pani minister, że bezpodstawnie odrzuciła wniosek formalny o zaniechanie wyboru nowego przewodniczącego Rady PAK na rzeczonym posiedzeniu. Wniosek poparła większość zwykła członków Rady, podczas gdy do tego, żeby przeszedł, potrzebna była według ministerstwa większość bezwzględna.

Dopytywane przez Space24.pl ministerstwo odpowiedziało w tej kwestii: „Zgodnie z regulaminem Rady każda podejmowana przez Radę decyzja wymaga większości bezwzględnej w obecności co najmniej połowy członków Rady.”

Głosowanie nad wyborem nowego przewodniczącego Rady PAK zostało więc przeprowadzone, a następcą Bartosza Kownackiego w tej roli została Jadwiga Emilewicz.

Wydział prasowy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii potwierdził natomiast, że faktycznie dr Grzegorz Brona uzyskał pozytywną opinię Rady PAK jako kandydat na szefa tej instytucji. Od objęcia stanowiska dzieli go już tylko zatwierdzenie jego kandydatury przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Na tym jednak nie kończą się spory wokół posiedzenia Rady Polskiej Agencji Kosmicznej z 21 lutego. W myśl wspomnianego artykułu w „Rzeczpospolitej” pracownicy PAK wskazują, że Jadwiga Emilewicz w ogóle nie była uprawniona, żeby uczestniczyć w zebraniu tego ciała. Pani Emilewicz została bowiem wybrana do Rady, kiedy pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zmiana stanowiska i jej awans na ministra przedsiębiorczości i technologii powinien, zdaniem urzędników PAK, oznaczać wygaśnięcie jej członkostwa w Radzie i konieczność jej ponownego dołączenia do tego gremium. Ministerstwo nie widzi tu jednak problemu.

Nie ma podstaw do takich twierdzeń. Pani Minister została wybrana na przewodniczącą przez Radę. Potwierdzeniem tego jest również stanowisko KPRM, a to przecież Premier sprawuje nadzór nad Polską Agencją Kosmiczną.

Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Karkses
poniedziałek, 12 marca 2018, 00:22

Dziwne są twierdzenia pracowników PAK że musiałaby zostać wybrana jeszcze raz. Przecież nie wchodziła tam jako podsekretarz tylko po prostu była członkiem rady i wiceprzewodniczącym. Niby na jakiej podstawie miałaby być mianowania jeszcze raz to byłoby bez sensu.

Minister Oceanu
niedziela, 11 marca 2018, 19:05

Nie potrafimy skonstruować/wyprodukować zwykłego samochodu osobowego, a mamy Agencję Kosmiczną????

Roos
sobota, 10 marca 2018, 19:29

Ufff. W końcu.

dgs
sobota, 10 marca 2018, 09:35

Kownacki -członek PiS, Emilewicz -PO. Od stycznia pod szyldem PiS rządzi PO.

Z
piątek, 9 marca 2018, 19:03

Up, up and beyooond !!! Mam nadzieje, ze szeregowy Hermaszewski zostanie waszym Prezesem !!!

Tweets Space24