Kanadyjski operator satelitarny UrtheCast szuka polskich partnerów

16 listopada 2017, 16:56

W ambasadzie Kanady w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa UrtheCast. Firma z Ameryki Północnej planuje uruchomienie dwóch konstelacji satelitarnych na rzecz obserwacji Ziemi. Konferencję, poświęconą badaniu możliwości współpracy z kanadyjskimi podmiotami współorganizowała Polska Agencja Kosmiczna.

Dnia 15 listopada br. ambasada Kanady zorganizowała w swojej warszawskiej siedzibie wydarzenie promujące tamtejszą firmę, rozwijającą działalność w zakresie technologii kosmicznych. Chodzi o przedsiębiorstwo UrtheCast, które na spotkaniu reprezentowali Mark Wlodyka orad George Tyc.

Z ramienia Polskiej Agencji Kosmicznej, która była współorganizatorem wydarzenia, imprezę koordynował Adam Węgłowski, starszy specjalista w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK. Polski sektor kosmiczny reprezentowali m. in. przedstawiciele firm Mobica i SATIM oraz pracownik naukowy Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji firmy UrtheCast. Przedsiębiorstwo zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem danych z satelitarnych obserwacji Ziemi. Póki co dysponuje dwoma satelitami w kosmosie: Deimos-1 i Deimos-2, które obsługuje za pośrednictwem swojej spółki zależnej Deimos Imaging, ze stacjami naziemnymi w Hiszpanii.

Dr George Tyc, CTO i współzałożyciel UrtheCast szczegółowo opowiedział o dwóch konstelacjach satelitarnych, dedykowanych teledetekcji, które firma zamierza dopiero zbudować. Szczególnie interesująca wydaje się konstelacja OptiSAR™, która będzie składała się z 16 urządzeń rozmieszczonych na dwóch płaszczyznach. Osiem spośród tych satelitów będzie wyposażonych w sensory SAR (do obserwacji w paśmie X oraz L), zaś pozostałe osiem w instrumenty do obserwacji optycznej.

Natomiast druga konstelacja, UrtheDaily™, która ma szansę znaleźć się w przestrzeni kosmicznej w 2020 r., będzie w większym stopniu dedykowana celom naukowym związanym z badaniami naszej planety. Jej satelity będą przygotowane do pozyskiwania obrazów wielospektralnych o wysokiej rozdzielczości, przeznaczonych specjalnie dla aplikacji geoanalitycznych.

Tego samego dnia, kiedy odbyło się spotkanie w warszawskiej ambasadzie Kanady, przedstawiciele UrtheCast i angielskiej firmy Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) poinformowali o wyborze tej ostatniej na wykonawcę satelitów dla sieci UrtheDaily™. Urządzenia powstaną na bazie platformy satelitarnej SSTL-250 w zakładach SSTL w Guildford.

Warszawskie spotkanie z Kanadyjczykami wpisuje się w działania UrtheCast mające na celu zbadanie możliwości współpracy z polskimi podmiotami przy realizacji i obsłudze programów UrtheDaily™ i OptiSAR™.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.