Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Półrocze stowarzyszenia Litwy z ESA. Sektorowe spółki z wizytą w Polsce [Space24 TV]

Fot. Space24
Fot. Space24

W czwartek 25 listopada 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwsze wielostronne spotkanie spółek sektora kosmicznego z Polski i Litwy zorganizowane przez tutejszy Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego we współpracy z parkiem technologicznym Visoriai z Wilna (Visorių Informacinių Technologijų Parkas), jak również przy zaangażowaniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce. Udział w wydarzeniu zorganizowanym w siedzibie Centrum Badań Kosmicznych PAN przy ul. Bartyckiej 18A wzięli przedstawiciele kilkunastu polskich oraz pięciu litewskich spółek. Redakcja Space24.pl skorzystała z tych sprzyjających okoliczności, aby porozmawiać z organizatorami wydarzenia, zarówno w kontekście eksplorowanych obszarów potencjalnej współpracy, jak i niedawnego stowarzyszenia Litwy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Reklama

W inauguracyjnym segmencie spotkania skupiono się na zaprezentowaniu zaangażowanych organizacji i podmiotów, a także ich działalność oraz realizowanych z ich udziałem projektów kosmicznych. Kluczową częścią spotkania była jednak późniejsza sesja B2B, podczas której przedsiębiorcy z obu państw mieli okazję nawiązać ze sobą bezpośredni kontakt i omówić możliwości współdziałania.

Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Paweł Wojtkiewicz podkreślił przy tej okazji - w rozmowie przed kamerą Space24.pl - wagę niedawnego stowarzyszenia się Litwy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz otwierania się dzięki temu nowych możliwości współdziałania z tamtejszymi firmami.

Liliana Jaroslavska, Koordynatorka Wydziału Gospodarczego litewskiej placówki dyplomatycznej opowiedziała z kolei o tym, jak od strony organizacyjnej wyglądało zawiązanie inicjatywy i przyjazdu litewskich przedsiębiorców. Nawiązała także do szerszego kontekstu wydarzenia, jakim jest budowanie powiązań technologiczno-rozwojowych między państwami, zarówno w ramach ESA, jak i współpracy bilateralnej.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama