Kłopoty z zasilaniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odłożony lot zaopatrzeniowy

2 maja 2019, 06:57
16994664079_389658680e_o
Fot. NASA

Odnotowane 29 kwietnia br. problemy z dopływem zasilania do dwóch z ośmiu obwodów elektrycznych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wymusiły odłożenie przewidywanej na 1 maja dostawy zaopatrzenia w ramach misji CRS-17. Powodem jest niedobór napięcia w układzie mechanicznego ramienia dokującego, Canadarm2. Ze względu na czas potrzebny do naprawy usterki, obsługiwany przez SpaceX lot kapsuły towarowej Dragon dojdzie do skutku z co najmniej dwudniowym opóźnieniem.

Napotkany 29 kwietnia br. problem z działaniem instalacji elektrycznej na ISS spowodowała najprawdopodobniej awaria jednego z rozdzielników napięcia (Main Bus Switching Unit, MBSU), dostarczającego zasilanie do dwóch z ośmiu istniejących obwodów elektrycznych stacji. Choć jego utrata nie stanowi zagrożenia dla załogi przebywającej na orbicie okołoziemskiej, to jednak uniemożliwia skuteczne dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną niezbędnego zaopatrzenia. Wszystko za sprawą niedoboru zasilania wykluczającego uruchomienie manipulatora dokującego Canadarm2 (SSRMS).

Niefortunnie, awaria zbiegła się w czasie z przewidywaną pierwotnie na 1 maja br. misją zaopatrzeniową CRS-17, dokonywaną z użyciem statku towarowego Dragon i rakiety Falcon 9. W porozumieniu z NASA obsługująca start firma SpaceX zapowiedziała odłożenie odpalenia o co najmniej 2 dni, licząc na możliwość wystrzelenia sprzętu już w dniu 3 maja. Ostateczny termin pozostaje jednak uzależniony od momentu wyeliminowania usterki na pokładzie ISS.

Jak dotąd nie ujawniono, czy zaistniały problem będzie wymagał całkowitej wymiany wadliwego modułu. W przypadku stwierdzenia takiej konieczności załoga stacji nie będzie jednak zmuszona do odbycia przymusowego spaceru kosmicznego. Wykonanie niezbędnej naprawy będzie mogło nastąpić z użyciem zrobotyzowanego systemu chwytnego manipulatora Dextre. Poprzednią podobną usterkę (zaistniałą w maju 2017 roku) udało się całkowicie usunąć w ciągu kilku dni od jej wystąpienia.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
leonsio
poniedziałek, 6 maja 2019, 15:58

@Davien skoro prądu nie ma te cudowne ramię to jest jeszcze siatka ( rybacka - lub zakupowa ) ? Może coś przechwycą - Dragon z załogą tam nie przybędą a na dodatek ramię ich nie przechwyci .. Zastanów się ? Trochę logiki - Von Braun już kilka lat nie żyje !

fan_club_Daviena
poniedziałek, 6 maja 2019, 15:57

@Davien Dragon2 w tym roku nie zabierze żadnych astronautów na ISS, wybij to sobie z głowy, po tym incydencie rok czasu będzie trwało samo dochodzenie dlaczego kapsuła wybuchła, w roku 2021 doczekasz wreszcie, że amerykańskich astronautów wyniesie w kosmos prywatna firma z przylądka cape canaveral

Davien
niedziela, 5 maja 2019, 22:36

Panie Ciekawski no dawno tak sie nei uśmiałem:)) Dragon 2 juz poleciał do ISS a co do tego incydenty przy testach to po to sie je prowadzi, a nie jak Rosja testuje na kosmonautach z fatalnym skutkiem. Rosja nic nie dowiezie na ISS bo musieliby biedacy najpierw złozyc kolejnego Sojuza( mam nadzieję że nie młotkiem), znależć jakiegos progresaa w muzeum i może za rok...

Ciekawski
sobota, 4 maja 2019, 15:17

Oj @Davien I w to wszystko wierzysz? Amerykanie to tylko umysł... Dragon - niet poleci w 2019 roku z astronautami, a papu dowiezie za opłatą Rassija. Tramp właśnie dzwonił do Putina...

Davien
piątek, 3 maja 2019, 15:36

Panie Rafał, tak, przewaga bo rosyjskie złacze jest dostosowane wyłacznie dla progressów i Sojuzów a zachodnie uniwersalne, co nie ejst niczym dziwnym biorąc pod uwage zacofanie Rosji w sferze kosmicznej więc naprawdę jak chcesz okłamuj samego siebie ale daruj sobie bajki na forum.

Tweets Space24