Kolosalny płatowiec Stratolaunch rwie się do lotu

11 stycznia 2019, 15:58
stratTAXI
Fot. Stratolaunch

Odbył się kolejny test naziemny cieszącego się największą na świecie rozpiętością skrzydeł samolotu Stratolaunch. Tym razem maszyna została rozpędzona na pasie startowym do 219 km/h. Jej przednia część lekko się uniosła, co wydaje się zapowiadać bliski termin pierwszego lotu tego nietuzinkowego statku powietrznego.

Kolejna próba rozpędzenia na ziemi ogromnego samolotu Stratolaunch miała miejsce 9 stycznia br. Działo się to na terenie Mojave Air and Space Port w stanie Kalifornia.

Test opóźnił się mniej więcej o miesiąc ze względu na przedłużający się okres niesprzyjającej pogody. Kiedy wreszcie do niego doszło, płatowiec rozwinął rekordową jak dotąd prędkość 219 km/h. Po pasie startowym poruszał się tym razem na tyle szybko, że jego przednie koło oderwało się od podłoża i przednia część kadłuba nieznacznie się uniosła.

Był to kolejny test naziemny z całej serii tego typu prób, które zainicjowano pod koniec 2017 r. Stopniowo, z każdym kolejnym testem, samolot rozpędzano coraz bardziej.

Wkrótce powinny rozpocząć się testy lotne olbrzymiej konstrukcji. Władze Stratolaunch dają sobie 18 do 24 miesięcy na testowanie maszyny w powietrzu. Po tym czasie samolot powinien otrzymać uprawniający do lotów certyfikat od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Następnie będzie mógł zacząć realizować przewidywane dla niego zadania związane z wynoszeniem na odpowiedni pułap niewielkich rakiet nośnych, które oddzielając się od niego będą wynosić swoje ładunki w przestrzeń kosmiczną.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24