Pierwszy statek Starship przedstawiony światu [WIDEO]

30 września 2019, 12:11
Zrzut ekranu 2019-09-30 o 11.58.06
Fot. SpaceX [spacex.com]

W trakcie specjalnej publicznej prezentacji zorganizowanej teksańskim ośrodku SpaceX w sobotę 28 września czasu lokalnego, Elon Musk zaprezentował pełnowymiarowy prototyp statku kosmicznego Starship. Pojazd kosmiczny podobnej konstrukcji ma w niedalekiej przyszłości obsłużyć dalekodystansowe loty załogowe.

Zgodnie z wizją szefa SpaceX, system oparty na zaprezentowanym statku będzie mógł prowadzić zaawansowane misje kolonizacyjne na Księżyc, a także na Marsa, dysponując pełną zdolnością powrotu i bezpiecznego lądowania z załogą na Ziemi. W swoim wystąpieniu z 28 września w ośrodku kosmicznym SpaceX w Boca Chica Village na południowym skraju stanu Teksas (w Polsce była już wówczas niedziela 29 września) Musk zapowiedział wykonanie pierwszego próbnego lotu statku Starship w perspektywie maksymalnie najbliższych 2 miesięcy. Pojazd ma wówczas zrealizować lot atmosferyczny na wysokość sięgającą 20 kilometrów i powrócić bezpiecznie na Ziemię.

Prezentację statku powiązano z 11. rocznicą pierwszego udanego lotu na orbitę okołoziemską rakiety nośnej SpaceX, Falcon. Szef firmy oświadczył w jej trakcie, że załogowe loty kosmiczne na dalekie dystanse stawiają kategoryczny wymóg stosowania pełnoprawnych technologii wielokrotnego użytku. Musk nadmienił przy tym, że daleka eksploracja kosmiczna jest ludzkim obowiązkiem, przez wzgląd nad zbliżający się nieuchronnie moment wyczerpania zasobów naturalnych Ziemi. "Ludzką powinnością jest poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię, a eksploracja przy pomocy aparatów bezzałogowych ma swoje konkretne ograniczenia" - stwierdził.

Superciężki system nośny SpaceX ma być w pełni układem wielokrotnego użytku.  Jego udźwig z założenia będzie znacząco przekraczał 100 ton w zasięgu niskiej orbity okołoziemskiej. Napęd rakiety ma działać w oparciu o mieszankę ciekłego metanu i płynnego utleniacza. Miejscem startów będzie centrum kosmiczne Cape Canaveral na Florydzie, gdzie do wystrzelenia potężnej rakiety zostanie użyta wyrzutnia LC-39A.

Według obowiązującej koncepcji, kompletny system nośny będzie złożoną dwustopniową konstrukcją stalową o średnicy 9 metrów i wysokości ponad 110 metrów. Układ będzie korzystał z segmentów zasilanych silnikami Raptor. Statek Starship będzie pełnił tutaj rolę drugiego, górnego członu rakiety, charakteryzując się długością sięgającą 55 m). Z kolei pierwszy segment napędowy określany jest jako “Super Heavy”.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rED
piątek, 4 października 2019, 13:51

"daleka eksploracja kosmiczna" Co znaczy daleka? Droga Mleczna ma 100K lat św. średnicy i i 1K grubości? Daleka eksploracja to 1 godz świetlna? "poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię".... Zaraz a czy nowymi źródłami energi nie ma być "zielona energia"?

GaVinci
poniedziałek, 28 października 2019, 16:06

Zapewne mówiąc o nowych źródłach zaopatrzenia miał na myśli np. księżycowe złoża helu-3, który jest "zielonym" paliwem dla fuzji termojądrowej.

suawek
wtorek, 8 października 2019, 23:42

Śmiesz twierdzić że dla ludzkości kiedykolwiek będą osiągalne podróże na dystansach liczonych w latach świetlnych? Tysiącach lat świetlnych? Poważnie? Tak, dla ludzi daleka (bardzo daleka) eksploracja to godzina świetlna. Zdajesz sobie sprawę że nikt tego jeszcze nie próbował, i ryzyko jest ogromne. To kilka lat podróży której nie można przerwać, zasoby są ograniczone, zewnętrzne środowisko skrajnie nie przyjazne, a ewentualnie potrzebna pomoc nigdy nie nadejdzie?

Przemo
poniedziałek, 30 września 2019, 17:40

Najbliższe lata to będzie istny kosmos dla fanów tematu!

Tweets Space24