Hyten: broń hipersoniczna Rosji i Chin stanowi zagrożenie dla USA

21 marca 2018, 12:16
Hyten1
Fot. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jonathan Lovelady

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył, że Chiny i Rosja „agresywnie” pracują nad hipersonicznymi pociskami rakietowymi, a Stany Zjednoczone nie są w stanie bronić się przed nimi – informuje CNBC.

„Nie mamy żadnych środków obronnych, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam” – powiedział Hyten we wtorek 20 marca na forum senackiej komisji sił zbrojnych. Dodał, że oznacza to, iż obecnie USA muszą polegać na odstraszaniu nuklearnym przed użyciem tej tzw. broni hipersonicznej.

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o modernizacji uzbrojenia wojsk swego kraju, zaprezentował m.in. dwa przykłady broni naddźwiękowej (hipersonicznej). Jednym z nich jest pocisk przeciwokrętowy Kinżał (Kindżał) o zasięgu ponad 2000 km, przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Poinformował, że pociski Kinżał rozmieszczono w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji, obejmującym m.in. Kaukaz i regiony graniczące z Ukrainą. Drugą bronią hipersoniczną, o której mówił Putin, jest międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard. Może ona docierać do celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Jej testy zakończyły się w 2017 roku.

Prezentując nowe rodzaje uzbrojenia Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie systemu obrony przeciwrakietowej. Wskazał, że w 2004 roku zapowiadał dążenie do pozyskania broni nowej generacji. "Wtedy z nami nikt nie chciał rozmawiać w sposób merytoryczny, nikt nas nie słuchał. To posłuchajcie teraz!" - oświadczył.

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki.

Czytaj też:  Rakiety strategiczne i lasery. Putin pokazuje osiągnięcia i szykuje się do wyborów [RELACJA]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 105
tak tylko pytam gdzie one są
czwartek, 22 marca 2018, 15:31

Jakaś nowa cenzura obowiązuje na tym forum ???????? Były w pisy i już nie ma !

Hmm
czwartek, 22 marca 2018, 11:04

A nie lepiej aby Polska zrobiła najmniejszą rakietę świata wynoszącą na orbitę ?? Dzięki takiemu rojowi rakiet z orbity można zniszczyć całe miasta wroga i na nic Rosji bronie przy zmasowanym ataku konwencjonalnych mini rakiet w ilości milion i więcej.

Heh
czwartek, 22 marca 2018, 11:02

A nie lepiej aby Polska zrobiła najmniejszą rakietę świata wynoszącą na orbitę ?? Dzięki takiemu rojowi rakiet z orbity można zniszczyć całe miasta wroga i na nic Rosji bronie przy zmasowanym ataku konwencjonalnych mini rakiet w ilości milion i więcej.

Adam
czwartek, 22 marca 2018, 10:35

to przestacie wywoływac wojny

tak tylko... (Michał Rakowski)
czwartek, 22 marca 2018, 08:42

Apeluję do D24, aby zamieszczanie postów mogło się odbywać tylko z konta f, pozwoli to uniknąć podszywania się nieuczciwych osób pod nie swoje \"nicki\". Właśnie Jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku na jednego z czytelników portalu, który w swych wypowiedziach jest krytyczny wobec Rosji...

Paweł
czwartek, 26 kwietnia 2018, 03:57

Czyli wg Ciebie ta osoba która nie ma konta na fu*kbooku nie będzie miała możliwości zamieszczania postów tak? Dalej siedz sobie na fb i dawaj się szpiegować ukochanemu USA

Davien
piątek, 23 marca 2018, 19:19

tak tylko... (Michał Rakowski)/ właśnie to przyuważyłem iż ten podszywacz nadaje z OLGINO ? D24 - wie czy to Piotrogród , czy Polskie miasto ? Należy się rozprawić z .........

Davien
sobota, 24 marca 2018, 15:49

Oj panie podszywacz, taka wpadka, ale w końcu to dobrze ze zdradziłęs skąd piszesz te posty:)

Tweets Space24