Reklama

SATELITY

Indonezja inwestuje w szerokopasmową komunikację satelitarną

Satelita SATRIA - koncepcja graficzna. Ilustracja: Thales Alenia Space [thalesgroup.com]
Satelita SATRIA - koncepcja graficzna. Ilustracja: Thales Alenia Space [thalesgroup.com]

Indonezyjskie Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnej (Kominfo) obrało sobie za cel przyspieszoną rozbudowę narodowego systemu szerokopasmowej telekomunikacji satelitarnej. Filarem jego działania ma być już niebawem SATRIA, pierwszy narodowy satelita wysokiej przepustowości. Powstający w zakładach koncernu Thales Alenia Space instrument znajdzie się na orbicie przed końcem 2022 roku.

Satelita SATRIA ma być pierwszym szerokopasmowym instrumentem telekomunikacyjnym w zasobach Indonezji. Operując w paśmie Ka, będzie zapewniać w zasięgu całego terytorium państwa dostęp do danych z przepustowością ponad 150 gigabitów na sekundę. Trafi na orbitę w czwartym kwartale 2022 roku i będzie tam działać przez 15 lat.

Wprowadzenie nowego instrumentu ma wyeliminować deficyty potencjału komunikacyjnego Indonezji (kraj pozyskiwał jeszcze do niedawna satelity o przepustowości rzędu 12 Gbps) oraz zatrzeć nierówności w dostępie do  komunikacji. Ocenia się, że skorzysta na tym 145 tys. podmiotów zbiorowych, w tym 90 tys. szkół, 40 tys. szpitali i budynków użyteczności publicznej.

Na czele indonezyjskiej grupy realizującej projekt stoi narodowy operator satelitarny, Pasifik Satelit Nusantara (PSN), który powierzył dostarczenie satelity SATRIA spółce Thales Alenia Space. Konsorcjum PSN założyło spółkę celową Satelit Nusantara Tiga (SNT) odpowiedzialną za realizację zamierzenia. Udziałowcami SNT są lokalne firmy PSN, PT Pintar Nusantara Sejahtera (Pintar), 
PT Nusantara Satelit Sejahtera i PT Dian Semesta Sentosa (filia PT Dian Swastatika Sentosa Tbk). PSN i Pintar są większościowymi udziałowcami SNT i zachowują kontrolny pakiet akcji.

Europejski koncern technologiczny zbuduje satelitę w oparciu o w pełni elektryczną platformę Spacebus NEO. SATRIA będzie wyposażony w cyfrowy procesor piątej generacji. W zakres realizacji zamówienia wchodzi również budowa dwóch naziemnych stacji kontroli satelitarnej (głównej i zastępczej). Wykonawca będzie także odpowiedzialny za wdrożenie kompleksowego programu szkoleniowego dla inżynierów PSN, z których część, na czas budowy indonezyjskiego satelity, dołączy do zespołu projektowego zakładów w Cannes i Tuluzie.

Komentując swój udział w indonezyjskim projekcie, przedstawiciele Thales Alenia Space podkreślają, że pierwszy satelita VHTS Indonezji będzie najwydajniejszym urządzeniem tego typu nad obszarem całej Azji. „Cieszymy się, że możemy umocnić naszą współpracę z lokalnymi operatorami, z którymi zbudowaliśmy już dwa satelity, Palapa-D i Telkom-3S” – powiedział Jean Loic Galle, prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space.

Rząd Indonezji ma w planach przyspieszoną realizację programu doskonalenia narodowego potencjału komunikacji satelitarnej. W dalszej perspektywie planowane jest pozyskanie satelity o jeszcze wyższej przepustowości - rzędu 300 Gbps. Zgodnie z zapowiedziami, taki instrument mógłby zostać pozyskany już w 2023 roku.

Posiadanie satelity 300 Gbps zapewniłoby PSN miejsce wśród wiodących światowych operatorów, pod względem najwyższej dostępnej przepustowości. Obecnie tylko Viasat, Eutelsat, Inmarsat i Hughes mają w swoich zasobach satelity geostacjonarne o porównywalnych możliwościach.

Reklama

Komentarze

    Reklama