Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Polska przystępuje do Artemis Accords. Porozumienie POLSA i NASA w Dubaju

Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

We wtorek 26 października 2021 r. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna - w obecności zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy - podpisał Artemis Accords. Porozumienie ma umożliwić Polsce szeroki i skoordynowany udział w wielostronnych programach NASA, ze szczególnym uwzględnieniem eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Do zawarcia porozumienia doszło podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Dubaju (International Astronautical Congress, IAC) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sygnowali je przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA) - w osobie prezesa PAK, profesora Grzegorza Wrochny, oraz występującej w roli zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy. "Przystąpienie Polski do Artemis Accords to kolejny ważny krok w rozwijaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej" – skomentował podpisanie dokumentu szef POLSA.

Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie określające ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Kooperacja na jego zasadach wpisuje się w założenia POLSA o budowaniu współpracy inżynieryjno-naukowej Polski ze Stanami Zjednoczonymi. "Artemis Accords otwiera polskim instytucjom i przedsiębiorstwom możliwość uczestniczenia w prowadzonym przez NASA Programie Artemis, dotyczącym powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu" - wskazuje komunikat Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska dołączyła tym samym do kilkunastu innych państw, które wcześniej przystąpiły do współpracy na zasadach Artemis Accords. Te państwa to: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania (wszystkie są sygnatariuszami Artemis Accords).

image
Fot. Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Zapisy Artemis Accords odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej zaznaczył, że polskie firmy i instytucje z sukcesami od lat współpracują m.in. z NASA, ESA, DLR  JAXA  i CNSA. "Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych" - podkreślił prezes Wrochna. "Natomiast dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw" - przypomniał. 

Kolejnym krokiem w budowaniu polsko-amerykańskich relacji ma być Umowa Ramowa o Współpracy Kosmicznej między Rzeczpospolitą Polską a USA. Jak wskazano obecnie trwają nad nią prace.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze (12)

  1. Lenka

    Kilka moich komentarzy po prostu zostało ocenzurowanych przez space24.pl i to nie pierwszy raz!

  2. Eytu

    Do obsługi księżycowych misji powinniśmy zbudować wielką stację kosmiczną będącą magazynem materiałów niezbędnych - tlen, paliwo. Jeden magazyn - orbita wokół Ziemi prawie do punktu Ziemia-Księżyc L1, a kilka statków kosmicznych kursujących po orbicie Księżycowej też prawie do punktu L1. W przypadku jakiejś tragedii, kursujące statki wokół Księżyca będą mogły "przeczekać" wokół punktu L1, na przylecenie magazynu w celu pobrania niezbędnych materiałów. Problem, trzeba wyliczyć okres obiegu orbity wokół Księżyca, aby efektywnie zaplanować ilość "kosmicznych taksówek", aby okres "czekania" na przeładunek był minimalny.

    1. Yeasu

      Jeśli my oznacza PL - to wątpię, nie dlatego ze to nie ma sensu ale dlatego ze inni to już robią :)

  3. Dinka

    Dla mnie liczy się jeden parametr do oceny zarówno Prezesa jak i rady POLSA - Ile kasy na jakie projekty i z jakim wynikiem wydali?! Jak na razie Agencja wydaje na „wesołe podróże małe i duże” i bardzo mocno się w tym doskonali. Jeśli organizacja zajmuje się sama sobą to po co w ogóle taka organizacja czy nie lepiej wydać pieniądze na coś materialnego a nie stołki dla urzędasów? Ktoś tu kiedys pisał ile kosztuje etap pracownika POLSA ale jeśli się doda do tego bezefektywne wyjazdy to trzeba to jeszcze przemnożyć. Z tej perspektywy im Agencja mniejsza a z większym budżetem tym lepsza.

  4. Eytu

    Powinniśmy na Księżycu po stronie niewidocznej z Ziemi stworzyć olbrzymie radiowe stacje nasłuchowe. Pozwoli to nam na wykrycie satelitów lub statków kosmicznych obcych cywilizacji, które ewentualnie przemierzają Drogę Mleczną po wypaleniu się ich macierzystej gwiazdy w poszukiwaniu miejsce nowej kolonizacji. Ta strona jest dość dobrze osłonięta od zakłóceń ze strony ziemskich nadajników i satelitów krążących na orbitach okołoziemskich. Do tego lepiej na miejscu utworzyć kopalnie żelaza i huty metali ( wyjdzie taniej niż osobny transport z Ziemi elementów anten).

    1. MAC

      Astronomia księżycowa jest jednym z głównych punktów eksploracji księżyca, zarówno w amerykańskim Artemis jak i a nawet bardziej w chińsko-rosyjskim ILRS. Czy to wiązać bezpośrednio z poszukiwaniem obcych cywilizacji to nie jestem pewien - chyba wystarczy tłumaczyć to zwykła astronomia ;)

  5. Agent Black

    Gratulacja !!! W koncu Prezes POLSA na piątkę !!! Jest to historyczne i przełomowe wydarzenie , które lokuje Polskę w awangardzie XXI wieku .

    1. Następca

      Przypomnę dla zapominalskich - umowa z Brazylia, umowa z Chinami (nawet jeden wojskowy Prezes latach na strzelanie Długiego Marszu), z tego co pamietam była tez umowa z Meksykiem, Izraelem czy ogłoszenie o wspólnym budowaniu rakiet z Ukraina. Ot takie poważne państwo z poważnym Prezesem, co to nie umie się wywiązać z dotychczasowych umów. Na marginesie umowa była już na stole w 2020 roku, ale nie zdarzyło z administracja Trumpa. I jak teraz według Ciebie wyglada przełomowość tego wydarzenia?;), Moze warto się najpierw zastanowić co i jak przed podpisywaniem czegokolwiek bo zdaje się ze nasze osiągnięcia w kosmosie to głównie podpisywanie umów bez środków finansowych i planu działania. Liczę jednak na amerykanów, ze ciemny przycisną ciemny polski lud do wypełniania zobowiązań międzynarodowych - pytanie tylko jedno co tam w tym artemisie jeszcze zostało do wzięcia, bo z tego co wiem najsmaczniejsze kaski już podzielono :)

    2. Obserwator nieba

      Jestes malkontentem nasi sprzedawali swoja produkcje przez Wlochow moze i Anglie Firma z Wroclawia a teraz bezposrednio.Program ma kase do Trampa 29 mlrd.Dolarow .I co?

    3. Niebieska kropeczka :)

      Człowieku ogarnij się tutaj każdy musi wyłożyć swoją kasę? Gdzie odnalazłeś zapisy typu „USA rozda 29mld pomiędzy wszystkie państwa świata”. Jak czytam amerykańskie dokumenty to mogą to wykonać w wyjątkowych przypadkach gdy nie maja w USA jakiejś technologii lub jest zdecydowanie taniej lub szybciej (jeśli sami nie mogą dotrzymać harmonogramu). W przypadku Włochów i Anglików to oni dokładają do Artemisa ze swojego narodowego budżetu.

  6. gnago

    Hm , a żadne państwo z ESA się na to poza Polską nie pisało?

    1. Witki

      Nie do końca - Włochy, UK i Kanada przystąpiły do AA będąc jednocześnie w ESA. Niemniej jednak to pewna decyzja kierunkowa czy lunar robimy przez ESA czy przez AA a ponieważ nie jesteśmy UK to na dwie drogi nas nie stać. Idę o zakład ze nikt w polskim rządzie nie przeanalizował co i gdzie warto robić, kolejne ruchu na czuja i na fali. Te porozumienie to niestety w warunkach polskich typowy zabieg propagandy sukcesu. Idę o zakład, ze Francja z Niemcami zrobią Lunar rozsądniej o czym się dowiemy we właściwym momencie :) Jak dla mnie sama Agencja ma tylko jedna specjalizacje, odznakę zuchów - papierową, umie pisać. Każdym ruchem udowadnia, ze jedyne co robi to czysty chaos i nic z nikim nie konsultuje, tutaj AA ani z przemysłem ani z nauka - po prostu super!

    2. Miki

      Nawet bardziej. ESA bierze udział BEZPOŚREDNIO w Programie Artemis. Budują moduł dla Oriona.

    3. Polak

      Żadne.

  7. Xzibit

    "ze szczególnym uwzględnieniem eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich." To już na Marsa i księżyc się wybieramy a nadal satelity własnego nie mamy....

    1. Wsa

      Nasz wklad to dla kazdego asttonauty modlitewnik gratis. Na ISS koniecznie ksiadz i mirjsce do spowiedzi.

    2. ZS

      Wreszcie jakiś rozsądny wpis.

    3. Prospektor postępu

      To załóż firmę space-ową i zrób większy wkład. Ktoś kto nie ma ambicji, marzeń i determinacji do ich realizacji, tylko narzeka nigdzie nigdy nie zajdzie. A kraj, który nie stawia na nowoczesne technologie, produkty wysoko marżowe nigdy nie zaproponuje zwykłym obywatelom wysokiego standardu życia.

  8. KrzysiekS

    To przede wszystkim możliwość dla polskich firm bezpośrednich kontraktów z NASA bez potrzeby robienia tego za pośrednictwem EAK czyli UE. A co by nie pisać NASA jest bardziej zaawansowana od EAK. BRAWO!

    1. Meluzyna

      Człowieku co ty piszesz? Przecież USA nie wydadzą swojej kasy na firmy polskie, musimy im najpierw zapłacić to wtedy może nas do czegoście dopuszczą, wujek z USA nie rozdaje pieniędzy bezinteresownie:)

  9. Aster

    Polska powinna utwozyc sily kosmiczne , i zaczac inwestowac powazne pieniadze w programy podrozy kosmicznych , dlatego ze to jest przyszlosc ludzkosci , a ludzie doslownie "raczkuja" w tym zakresie , pierwsza nacja ktora stworzy tani i szybki system podrozy miedzyplanetarnych zbije majatek , dlatego ze to da dostep do niewyczerpanych zloz naturalnych w naszym ukladzie slonecznym .

    1. medzrzec

      Po co nam latać gdzieś. Lepiej uwalić tych co przeszkadzają spokojnie żyć tutaj

    2. Ksspian2012

      Dobrze prawisz, jestem absolutnie pewny że nasi dobrze opłacani naukowcy są w stanie stosunkowo szybko opracować napęd Wharp. I potem sprzedać licencję za gruby hajs. To się musi udać. Podstawę napędu stanowić powinna woda święcona.

    3. Kałboj

      "Niewyczerpane złoża naturalne w naszym układzie słonecznym". Złoża czego?

  10. Miki

    Bardzo dobra wiadomość! Będziemy współpracować przy Programie Artemis, choć nie spodziewajmy się Polaków na Księżycu (raczej polskie urządzenia) - natomiast mnie interesuje czym dokładnie będzie zapowiadana Umowa Ramowa. M.in. Polak na ISS z pominięciem ESA? ;)

  11. Polak

    PiS nie wszystko robi źle.

  12. tut

    W końcu. Ile można na to było czekać?

Reklama