Kosmiczne skutki zawieszenia działalności amerykańskiej administracji

9 stycznia 2019, 11:03
SARGE
Montaż rakiety SARGE. Fot. Exos Aerospace

Jak poinformował serwis spacenews.com, trwające obecnie częściowe zawieszenie działalności rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych doprowadziło do przesunięcia terminu rozpoczęcia komercyjnej misji kosmicznej organizowanej przez jedno z amerykańskich przedsiębiorstw.

Firma Exos Aerospace planowała wystrzelić swoją rakietę suborbitalna SARGE dnia 5 stycznia tego roku ze Spaceport America w Nowym Meksyku. Jednak ze względu na okoliczności związane z government shutdown start rakiety został przełożony na 9 lutego.

Władze Exos Aerospace podały, że główną przyczyną opóźnienia była niemożność uzyskania zmiany warunków licencji firmy dotyczącej startu misji od Federalnej Administracji Lotnictwa (a dokładniej od jednego z jej departamentów – Office of Commercial Space Transportation).

FAA, część Departamentu Transportu, jest jedną z agencji rządowych dotkniętych częściowym zawieszeniem funkcjonowania rządu, które trwa już od 22 grudnia, kiedy to wygasły przepisy regulujące finansowanie m.in. tej agencji. FAA ogłosiła 22 grudnia, że w tym czasie będą podejmowane tylko działania „niecierpiące zwłoki". Wśród nich wymieniono nadzór nad wystrzeliwaniem rakiet komercyjnych. Jednakże podczas government shutdown nie jest możliwa zmiana warunków licencji, na czym zależało przedsiębiorstwu Exos Aerospace.

Celem modyfikacji licencji było obniżenie wymagań w zakresie maksymalnej siły wiatru, przy jakiej można udzielić zgody na start rakiety Exos Aerospace. Dzięki temu przedstawiciele firmy chcieli zminimalizować ryzyko, że start zostanie odwołany bez absolutnej konieczności.

Chodzi również o zaoszczędzenie pozostających w dyspozycji przedsiębiorstwa i relatywnie drogich do pozyskania zasobów helu. Gaz ten Exos wykorzystuje w swoich systemach nośnych do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia w systemie napędowym rakiety. Pochopna zmiana terminu startu ze względu na warunki meteorologiczne mogłaby zaowocować zmarnowaniem przygotowanej do wystrzelenia pojazdu porcji helu.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Davien
czwartek, 10 stycznia 2019, 20:00

Panie luty, niby jaki problemy? Tu chodzi o zmiane warunków licencji, nie słyszałem by Dragon2 miał cos takiego robione:)

AB
czwartek, 10 stycznia 2019, 15:08

Ekhm panie Przekombinowany. Angara obecnie nie lata i nic nie zapowiada, żeby w tym roku poleciała.

LUTY
środa, 9 stycznia 2019, 17:41

Dragon 2 też ma z tym kłopot

Przekombinowane
środa, 9 stycznia 2019, 14:32

A rakieta Sojuz i najnowsza Angara latają na paliwie do lamp naftowych

Tweets Space24