Łatany Sojuz zostaje na ISS. Jako kapsuła ratunkowa

24 września 2018, 09:17
ISS_NASA
Fot. NASA

Statek kosmiczny Sojuz MS-09, którego poszycie zostało uszkodzone, pozostanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jako kapsuła ratunkowa – poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na rosyjską korporację kosmiczną Energia.

Statek Sojuz będzie mógł być wykorzystany, jeśli zaistnieje potrzeba szybkiego sprowadzenia kosmonautów na ziemię – podała rozgłośnia na swojej stronie internetowej.

Funkcję jedynej kapsuły ratunkowej na ISS Sojuz MS-09 będzie pełnić w dniach 4-11 października. 4 października stację – z trzema kosmonautami na pokładzie – opuści Sojuz MS-08, a dopiero 11 października przycumuje do niej Sojuz MS-10 z dwoma nowymi osobami.

Rosyjska korporacja rakietowo-kosmiczna Energia zapewniła, że awaria na Sojuzie MS-09 została usunięta i na statku panuje prawidłowe ciśnienie.

30 sierpnia w poszyciu rosyjskiego statku znaleziono 1,5-milimetrową szczelinę, przez którą zaczęło uciekać powietrze.

Początkowo informowano nieoficjalnie, że do usterki doszło na ziemi i pracownik, który odkrył niedoróbkę w postaci mikroszczeliny, zasklepił ją specjalnym klejem, toteż nie wykryto jej podczas prób hermetyczności statku. Usterka nie dawała o sobie znać także przez pierwsze dwa miesiące lotu orbitalnego. Potem jednak klej odpadł i odsłonił mikroszczelinę.

Później dziennik „Kommiersant” podał, powołując się na źródła w branży, że eksperci z powołanej przez Roskosmos komisji uważają, że najbardziej prawdopodobna jest wersja o celowym uszkodzeniu Sojuzu przez amerykańskich astronautów, którzy mieliby w ten sposób dążyć do przyspieszenia powrotu statku na ziemię.

Kilka dni temu, przypomina Swoboda, korporacja Energia doszła jednak do wniosku, że dziura powstała na ziemi, a nie w kosmosie i przyczyną była niedoróbka na etapie budowy statku.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Brzeziński
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 20:57

zasklepił ją specjalnym klejem. Ha Ha .A można było skleić na Zwykło kropelkę

Davien
wtorek, 25 września 2018, 00:22

No i tyle ze zmyśleń Rosjan jak to Amerykanie uszkodzili Sojuza:) Właśnie producent stwierdził że to brakoróbstwo w jego włąsnych zakładach:) Czekam na Yaro i reszte:))

suawek
poniedziałek, 24 września 2018, 20:17

A nie boją się że im \"Amerykanie znowu uszkodzą\"? albo \"klej odpadnie\"?

bender
poniedziałek, 24 września 2018, 18:55

Rosja to stan umysłu: trochę strasznie, a trochę śmiesznie. Zalepianie klejem dziury w pojeździe kosmicznym nie wydaje się właściwym rozwiązaniem nawet dla nierozgarniętego ucznia podstawówki. Ale nie w Rosji gdzie ludzie myślą nieszablonowo i klej jest jak najbardziej w porzo :-D Mam nadzieje, że nikt nie będzie używał łatanego pojazdu do powrotu na Ziemię. No bo jak łatany klejem czy czymkolwiek innym pojazd miałby wejść w ziemską atmosferę? Od taka 1,5 mm dziurka z rozgrzaną plazmą w poszyciu?

Tweets Space24