Minuteman ponownie w formie. Pierwszy udany test po lipcowym niepowodzeniu

9 listopada 2018, 08:45
090413-F-1234S-007
Fot. US Air Force / nationalmuseum.af.mil

Siły Powietrzne USA przeprowadziły wieczorem 6 listopada br. kolejny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III. Odpalenie miało miejsce w kalifornijskiej bazie lotniczej Vandenberg i zapoczątkowało pierwszą pomyślnie zrealizowaną próbę tej amerykańskiej rakiety balistycznej od czasu nieudanego testu z 31 lipca 2018 roku. Jak ujawniono, na listopad br. zaplanowano także realizację kolejnych dwóch rutynowych startów.

Dowództwo komponentu strategicznego Sił Powietrznych USA (US Air Force Global Strike Command) przeprowadziło próbne wystrzelenie nieuzbrojonego pocisku balistycznego LGM-30 Minuteman III po zmierzchu 6 listopada br. (o godz. 23:01 czasu lokalnego, PST). Odpalenie przeprowadzono z podziemnego silosu w kalifornijskiej bazie lotniczej Vandenberg. Wystrzelona rakieta obrała następnie kurs na oddalony o blisko 4.200 mil (6.750 km) na południowy zachód pacyficzny atol Kwajalein (w archipelagu Wysp Marshalla). Zgodnie z przekazanym komunikatem, testowany pocisk pomyślnie dotarł do wyznaczonego celu na lokalnym poligonie rakietowym.

W trakcie rutynowego rozruchu sprawdzono m.in. zdolność pocisku do utrzymania ustalonego kursu (w wyznaczonym korytarzu bezpieczeństwa), precyzję jego systemu naprowadzania oraz kontrolę właściwego przebiegu faz lotu. Zebrane dane i porównane parametry uznano za zadowalające. Ich szczegółowa charakterystyka nie jest jednak udostępniana do publicznej wiadomości.

Zrealizowany test był pierwszym od ponad trzech miesięcy wystrzeleniem rakiety Minuteman III, po nieudanym podejściu z 31 lipca 2018 roku, które zakończyło się samozniszczeniem rakiety w locie na skutek nieujawnionej anomalii w układzie sterowania. Obecna próba, zakwalifikowana jako czwarte tegoroczne podejście do oceny skuteczności amerykańskiej rakiety międzykontynentalnej, przywróciła oczekiwane wyniki systemu. Niemniej jednak, dowództwo sił powietrznych USA zaplanowało jeszcze na listopad 2018 roku dwa dalsze, ponadnormatywne testy tego uzbrojenia. Przyświeca im zamysł jednoznacznego potwierdzenia niezawodności jedynego lądowego filaru amerykańskiej triady atomowej.

W planach Departamentu Obrony USA jest podtrzymanie dyspozycyjności wiekowych rakiet Minuteman III w perspektywie co najmniej do 2030 roku. W ciągu najbliższych 20 lat amerykańskie siły powietrzne miałyby stopniowo zastępować posiadane ICBM-y nową generacją nieistniejących jeszcze rakiet projektu Ground Based Strategic Deterrent (GBSD). Pociski te z założenia będą stanowiły trzon amerykańskiego potencjału odstraszania nuklearnego przynajmniej do 2075 roku.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Davien
piątek, 23 listopada 2018, 21:23

Anda kłamczuszku, zeby nie twoja Rosja to nie byłoby II wojny swiatowej wiec daruj sobie bajki z Kremla A co do służenia pod znakiem o którym piszesz to raczej twoja działka wiec popłacz sobie dalej i rozbawiaj wszystkich na tym forum:))

anda
czwartek, 22 listopada 2018, 18:58

Oj Davienku rozpłakałem się ale nad tobą : bo alboś tak głupi alboś tak naiwny, tak ciężko zrozumieć, że tylko dzięki ACZ możesz po polsku wypisywać głupoty - chyba, że twój dziadek a może ojciec służył pod mn i starosłowiańskim / często występującym w Indiach i w starych kulturach / znakiem szczęśliwości, no wtedy byłbyś panem narodów

Davien
środa, 21 listopada 2018, 13:49

Anda, iznowu sie rozpłakałes jak argumentów zabrakło, ale spokojnie, to dopiero poczatek:)

anda
wtorek, 20 listopada 2018, 20:13

Oj Davien to ciebie prawda boli, nawet dzisiaj jest artykuł Polaka o Polakach jak są postrzegani za granicą

Davien
piątek, 16 listopada 2018, 17:39

Anda niewiem cos ty wział ale taki odlot... No i jak widac niezle prawda zabolała że sie rozpłakałes na całego ale juz może sończ ta swoja kompromitacje:)

Tweets Space24