ERC 2020: polski hybrydowy tor marsjański oficjalnie otwarty

6 sierpnia 2020, 14:16
50191173858_f51456ff02_c
Fot. ERC [roverchallenge.eu]

Przygotowania do szóstej edycji ERC Space and Robotics Event (części dorocznego cyklu European Rover Challenge) wkroczyły w kolejną fazę. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej – z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. We wrześniu zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach z wykorzystaniem amerykańskiego systemu zdalnego zarządzania oraz pojazdów mobilnych dostarczonych przez polski start-up robotyczny. „To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie” – zapewniają organizatorzy.

Do finału ERC 2020, który odbędzie się 11-13 września 2020, zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata (pełna lista zespołów dostępna na stronie wydarzenia). W kolejnym etapie rywalizacji przed finalistami stoi zadanie zaprogramowania robota do startu w zawodach i przetestowanie algorytmów pozwalających na nawigację pojazdem na odległość. To ostatnie umożliwi zaprojektowany specjalnie na potrzeby zawodów ERC system zdalnego zarządzania robotem, którego publiczna prezentacja odbyła się 5 sierpnia.

Pierwszy przejazd testowy wykonał Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP. „Jako inżynier jestem pod wrażeniem kreatywności, z jaką organizatorzy zawodów podeszli do realizacji tegorocznej edycji zawodów ERC” – podkreślił szef resortu. „Duch innowacyjności, współpracy zespołowej oraz nastawienie na szukanie niestandardowych rozwiązań interdyscyplinarnych problemów to cechy, z których Polacy znani są za granicą. I dziś dzięki temu podejściu możemy się chwalić, że ERC to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny na świecie, który dojdzie do skutku po ogłoszeniu globalnej pandemii” – wskazał dalej.

Hybrydowa formuła ERC 2020 to nie jedyna nowość szóstej edycji wydarzenia. W tym roku – po raz pierwszy w historii zawodów – przyznana została nagroda specjalna Best Design Award za najlepszy projekt robotyczny łazika. Inicjatorem tego wyróżnienia jest warszawska firma SENER Polska, która zaprojektowała i wykonała m.in. pępowinę marsjańską dla europejskiego łazika ExoMars. W gronie laureatów, wyłonionych na podstawie przesłanej przez zespoły dokumentacji technicznej, znalazły się: AGH Space Systems z Polski oraz STAR Dresden e.V i ERIG e.V z Niemiec. Nagrodzone drużyny będą miały okazję wziąć udział w webinarze z ekspertami międzynarodowej grupy SENER, którzy pracowali przy misjach marsjańskich NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

image
Fot. ERC/Planet Partners

„Nowa formuła zawodów ERC w jeszcze większym stopniu niż w poprzednich edycjach kładzie nacisk na autonomiczność tworzonych przez drużyny projektów” – zapewniają organizatorzy. Podczas finału ERC 2020 zawodnicy będą mogli sterować polskimi robotami LEO Rover za pomocą algorytmów, komend lub manipulatora. „Oprócz dwóch konkurencji terenowych, które w tym roku są silnie nakierowane na rozwijanie umiejętności programistycznych, przygotowujemy również pozakonkursowe zestawy zadań dla inżynierów oparte o analizy mechaniczno-elektryczne” – tłumaczy Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów. „Dodatkowo na wszystkich zawodników we wrześniu czekać będzie rozbudowany program szkoleń i warsztatów online. Prowadząc je w formule zdalnej, umożliwiamy udział w nich także tym członkom drużyn, którzy dotychczas z różnych przyczyn nie przyjeżdżali na finał ERC do Polski” – dodaje.

Międzynarodowym zawodom robotów mobilnych ERC 2020 towarzyszyć będzie również konferencja branżowa oraz Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych z rozbudowanym programem warsztatów, interaktywnych pokazów i prelekcji popularnonaukowych. Pasjonaci kosmosu, robotyki i wysokich technologii będą mogli także wziąć udział w e-turnieju ERC Rover Mechanic Challenge odbywanym na komputerowym symulatorze naprawy marsjańskich łazików.

Współorganizatorami ERC 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Partnerami wydarzenia są: Polska Agencja Kosmiczna, Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, MathWorks, Leo Rover, Pyramid Games oraz SENER Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, DPS Software, Freedom Robotics. Współorganizatorem konferencji branżowej towarzyszącej wydarzeniu jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Źródło: European Space Foundation

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
P.M.
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:58

Dzieci się bawią i składają z gotowych elementów pojazdy dla małolatów. Czego obecnie uczą na polskich uczelniach technicznych – kopiowania myśli innych lub robienia zakupów gotowców w supermarketach. Jaka kadra naukowa III RP tacy uczniowie. Bez urazy - są też w nielicznym gronie ci wspaniali naukowcy, ale większość wyjechała z Polski po 1989 roku.

Patriota innego sortu
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:20

Tak to zabawki choć daja nadzieje na jakąś aktywność młodzieży. Ale po szkole co ? Przy obecnym rzadzie,tzw reformie Gowina,, socjalu deprawujacym 50% spoleczenstwa i preferowaniu konformizmu służbowego i lizusostwa każdy nieprzeciętnie zdolny naukowiec od razu pójdziena na socjal albo pseudoetati wegetacja. Nieliczni sprzeda się bogatemu zagranicznemu pracodawcy. Oto Polska a.d. 2020zoptymalizowana podtzw. prawdziwych polaków. miernych biernych ale wiernych

Tweets Space24