Hyten: broń hipersoniczna Rosji i Chin stanowi zagrożenie dla USA

21 marca 2018, 12:16
Hyten1
Fot. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jonathan Lovelady

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył, że Chiny i Rosja „agresywnie” pracują nad hipersonicznymi pociskami rakietowymi, a Stany Zjednoczone nie są w stanie bronić się przed nimi – informuje CNBC.

„Nie mamy żadnych środków obronnych, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam” – powiedział Hyten we wtorek 20 marca na forum senackiej komisji sił zbrojnych. Dodał, że oznacza to, iż obecnie USA muszą polegać na odstraszaniu nuklearnym przed użyciem tej tzw. broni hipersonicznej.

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o modernizacji uzbrojenia wojsk swego kraju, zaprezentował m.in. dwa przykłady broni naddźwiękowej (hipersonicznej). Jednym z nich jest pocisk przeciwokrętowy Kinżał (Kindżał) o zasięgu ponad 2000 km, przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Poinformował, że pociski Kinżał rozmieszczono w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji, obejmującym m.in. Kaukaz i regiony graniczące z Ukrainą. Drugą bronią hipersoniczną, o której mówił Putin, jest międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard. Może ona docierać do celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Jej testy zakończyły się w 2017 roku.

Prezentując nowe rodzaje uzbrojenia Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie systemu obrony przeciwrakietowej. Wskazał, że w 2004 roku zapowiadał dążenie do pozyskania broni nowej generacji. "Wtedy z nami nikt nie chciał rozmawiać w sposób merytoryczny, nikt nas nie słuchał. To posłuchajcie teraz!" - oświadczył.

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki.

Czytaj też:  Rakiety strategiczne i lasery. Putin pokazuje osiągnięcia i szykuje się do wyborów [RELACJA]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 105
Yugol
środa, 21 marca 2018, 20:45

Co niektórzy swoimi wpisami na ten temat mocno się skompromitowali i teraz milczą

Davien
środa, 28 marca 2018, 16:55

No wąłśnie panie Yogolo, nie lepiej było milczeć a nie kompromitowac się dalej:)

Polanski
środa, 21 marca 2018, 19:43

Wszystko fajnie ale jak to działa? Nikt tego nie wie a ruski nie chcą powiedzieć i zaprezentować. Wszyscy głupi a oni mądrzy. Do tej pory było odwrotnie. Może coś się pozmieniało? Ciekawe że Chińczycy siedzą cicho. Nie potrzebują hałasu robić? A to ciekawe.

AAK
piątek, 23 marca 2018, 19:23

Polański - to proste wystrzeliwują i to leci aż nabierze siły hipersonicznej ? Gdyby się chodziło do szkół nie trzeba by pytać - kłania się fizyka o przyciąganiu ?

Yaro
poniedziałek, 26 marca 2018, 16:34

A jakim cudem toto nabiera \"siły hipersonicznej\" (czego????). Do szkoły się chodziło a o oporze aerodynamicznym i zasadzie zachowania energii się nie słyszało?

Kiks
środa, 21 marca 2018, 18:03

Nikt nie twierdzi, że oni coś takiego mają, ale pracują nad czymś takim, a sowieccy pasjonaci, którzy nie wiem co robią w Polsce już pieją z zachwytu. Poza tym nie przyszło im do głowy, że USa też prowadzą grę, własną.

skik
piątek, 23 marca 2018, 19:26

Kiks / a kto by śmiał zaprzeczać iż USa nie posiadaja - tylko to że PAN generał - cytat : Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”,

seweryn
środa, 21 marca 2018, 17:36

Taaaak ... dla niekumatych , w usa armia jak chca dostac wiecej $$$ to strasza , ze sa bezbronni , taka tam polityka , jak co do czego przyjdzie i korea polnocna by \"przypakiem\" wpadla w posiadanie takich rakiet , to armia by mowial ze nie sa zagrozeniem bo maja srodki zapobiegawcze . a tak dla scislosci usa jak mowoi ze nie ma czegos , to znaczy ze maja cos lepszego , rosja jak mowi ze ma cos , to znaczy planuja cos takiego zbudowac , co oznacza ze tego nie maja ... = sankcje na rosje dzialaja.

As
środa, 21 marca 2018, 15:42

Jest prosta zasada od wielu lat jak nie wieków. Sojusznicy i organizacje do których dołącza Polska schodzą zawsze na psy, lub przestają istnieć.

Katarzyna II
środa, 21 marca 2018, 21:06

Co za głębia.

Q
środa, 21 marca 2018, 18:54

Kiss my as.

Polanski
czwartek, 22 marca 2018, 00:49

A ten \"as\" to niby jaki jest? Pik czy karo? A może jednak kier?

Yugol
środa, 21 marca 2018, 21:06

Z powodu braku argumentów ten komentarz jest całkiem zbędny

Gts
środa, 21 marca 2018, 16:54

Tak uwazaj ze NATO przestanie istniec tak samo jak USA. Predzej to rosja sie zesra z braku kasy niz ktokolwiek inny na swicie. Oni to sobie moga szerzyc propagande nawet z tym kindzalem czy awangardem. Jedyna rzecz na ktorej Rosja polega to srodki napadu probuja wiec zawsze swiat zastraszac, ale nawet w ich propagandzie czesto nie ma polowy prawdy.

Zibi
środa, 21 marca 2018, 17:19

Sprawdź sobie dług Rosji i USA wtedy zobaczysz kto jest bankrutem .

Tweets Space24