Reklama

NAUKA I EDUKACJA

W oczekiwaniu na następcę Voyagerów. Zdalny wykład o planach nowej misji

Ilustracja: The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory [interstellarprobe.jhuapl.edu]
Ilustracja: The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory [interstellarprobe.jhuapl.edu]

We wtorek 23 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się internetowy mini-wykład połączony z zadawaniem pytań na temat planowanej misji Interstellar Probe - nowej sondy międzygwiazdowej, która ma być ideową spadkobierczynią epokowych dokonań misji Voyager.

Międzynarodowa grupa naukowców pracuje obecnie nad przygotowaniem gruntu pod wyprawę sięgającą poza granicę heliosfery, czyli obszaru wpływu wiatru słonecznego i pola magnetycznego Słońca. Wśród nich znajduje się dr hab. Romana Ratkiewicz, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN - mająca swój wkład w odkrycie asymetrii heliosfery, spowodowanej międzygwiazdowym polem magnetycznym.

Dorobek i obszar zainteresowań polskiej naukowiec sprawiły, że znalazła się wśród osób zaproszonych do współpracy przez amerykańskie Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pracujące nad założeniami Interstellar Probe. Przedsięwzięcie przygotowywane jest z myślą o realizacji w perspektywie dekady lat 30 XXI wieku. Ze względu na charakter oraz skalę wyzwań będzie to zadanie angażujące większą liczbę ludzi, specjalistów z wielu dziedzin.

Spotkanie z prof. Ratkiewicz będzie pierwszym z nowego cyklu internetowych wydarzeń organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną pod hasłem „TRENDY”, dotyczących technologii, obszarów badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej, wykorzystywaniu bieżącej lub powstawaniu nowej infrastruktury, mających największy potencjał rozwojowy.

Wszyscy chętni do udziału w spotkaniu online powinni zgłaszać swoje zainteresowanie do poniedziałku 22 czerwca do godz. 15:00 na adres mailowy [email protected]. Na ten adres można również przesyłać własne pytania do prof. Ratkiewicz. Lepiej uczynić to wcześniej, gdyż liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.

Na tych, którzy poczują się zainspirowani do bardziej szczegółowych dalszych poszukiwań w kontekście własnych badań, czeka specjalna ankieta. Można dzięki niej nawiązać kontakt z założeniem ewentualnej współpracy z prof. Ratkiewicz-Landowską.

Reklama

Komentarze

    Reklama