Rosja: Nowa strategia amerykańskiej obrony prowadzi do wyścigu zbrojeń w kosmosie

19 stycznia 2019, 09:38
Gwiezdne_wojny
Ilustracja: U.S. Air Force

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło w piątek 18 stycznia opinię, że nowa amerykańska strategia obrony przeciwrakietowej doprowadzi do niebezpiecznego wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

Według rosyjskiego MSZ strategia ta jest równoznaczna z reaktywacją - z użyciem najnowocześniejszej techniki - programu "Gwiezdnych Wojen" z okresu zimnej wojny.

Uznano, że amerykańska strategia jest konfrontacyjna, de facto daje zielone światło dla stacjonowania broni w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton wezwano do podjęcia z Rosją konstruktywnych rozmów o równowadze zbrojeń nuklearnych "zanim będzie za późno".

"Wprowadzenie w życie tych idei w sposób nieunikniony doprowadzi do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, co będzie miało w najwyższym stopniu negatywne konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Nową strategię obrony przeciwrakietowej prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek. "Nasz cel jest prosty - powiedział, prezentując w Pentagonie dokument z tą strategią. - Chodzi o to, abyśmy mogli wykryć i zniszczyć każdy pocisk wystrzelony przeciwko Stanom Zjednoczonym - w dowolnym miejscu i czasie".

"Będziemy chronić Amerykanów przed wszelkimi rodzajami ataków rakietowych - podkreślił prezydent. - W przeszłości w Stanach Zjednoczonych brakowało kompleksowej strategii obrony przeciwrakietowej, która wykraczałaby poza pociski balistyczne. Zgodnie z naszym planem to się zmieni. Zamierzamy opracować program obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu chronione będzie każde miasto w Stanach Zjednoczonych".

W dokumencie określającym nową strategię pojawiły się m.in. zalecenia zbadania eksperymentalnych technologii, w tym perspektyw dla broni kosmicznej, która mogłaby stanowić ochronę przed pociskami balistycznymi innych krajów. Jak pisze Reuters, inicjatywa ta przypomina koncepcję "Gwiezdnych Wojen", propagowaną przez prezydenta Ronalda Reagana w latach 80.

"Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej może być następnym etapem tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej" - cytuje Reuters urzędnika Białego Domu, chcącego zachować anonimowość. Urzędnik podkreślił, że możliwość zastosowania obrony przeciwrakietowej w przestrzeni kosmicznej była dotychczas tylko badana i nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji.

W zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że armia jego kraju może dysponować pociskami hipersonicznymi osiągającymi 20-krotność prędkości dźwięku. Jak pisze Reuters, amerykańscy eksperci, w tym podsekretarz stanu ds. badań i inżynierii Michael Griffin, uważają, że odpowiedzią jego kraju na tego typu zagrożenia mogłaby być sieć zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających superszybkie rakiety.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Skąd się biorą fakenewsy
niedziela, 20 stycznia 2019, 20:28

@StaryGrzyb: "rosyjskie czynniki oficjalne mogą powiedzieć prawdę nie tylko przez pomyłkę". Najlepiej zorientowane w "prawdzie" są oficjalne czynniki zachodnie, jak BBC. Nikt nie jest tak dobrze poinformowany jak BBC, które na 20 minut PRZED zawaleniem się w 9/11 budynku World Trade Center nr 7 już w transmisji na żywo podały oficjalną przyczynę (rzekomo od gruzu i pożaru sąsiedniego wieżowca) zawalenia się tego budynku, który w trakcie relacji na żywo ciągle stał za plecami "dziennikarki" (raczej presstytutki). Przeszło to do historii dziennikarstwa. Pewnie scenarzyści Bonda z "Jutro nie umiera nigdy" postać medialnego potentata Elliota Carvera wzorowali na dyrektorze BBC! :)

Wania
niedziela, 20 stycznia 2019, 20:23

Do bania Wania. A mogłbyć wyjaśnić jacy to nowi gracze się smieją? No chyba nie Rosja, ktora nie moze od 2014 roku powtórnie wystrzelić angary i przed 2022 raczej jej powtornie nie wystrzeli. Ktora do 2020 zamówiła eskadrę okrzykniętych jako bez analogów na swiecie samolotów V generacji w oszalamiającej liczbie sztuk calych dwóch? Która wyprodukuje najnowsze bombowce V generacji w liczbie sztuk zero, bo plany poszly na smietnik i która ma flotyle lotniskowców w liczbie sztuk zero? Ta Rosja raczej płacze, bo widzi przepasc nie tylko do USA ale i do Chin. Za chwilę wyprzedzą ją Indie.

płaci mi Władimir i co mi zrobisz?
niedziela, 20 stycznia 2019, 20:16

W kółko ten sam tekst trollu - poproś oficera prowadzącego o nowy. Gospodarka Rosyjska jest prawdziwa a Facebook czy Apple to wartości wirtualne. Aby ratować tonące Apple USA chwyta się brudnych sztuczek z zastraszaniem swoich pachołków jak Polska przed kupnem Huawei. Mimo zachodnich sankcji wg banku Standard Chartered w 2020 rosyjska gospodarka będzie większa (licząc jedynie sensownie, czyli wg parytetu siły nabywczej) od niemieckiej i będzie 5 w świecie. A oto prognozy kolejności największych gospodarek świata na 2030 wg PricewaterhouseCoopers: 1. Chiny, 2. USA 3. Indie 4. Japonia 5. Indonezja 6. Rosja 7. Niemcy 8. Brazylia 9. Meksyk 10. Wielka Brytania. Czyli ilość rusofobów w pierwszej dziesiątce drastycznie spadnie i wpływy USA drastycznie zmaleją. Leję z prymitywów od "górnej wolty", "stacji benzynowej", "pijanych onuc" i "dymiącego kuźniecowa". Możecie sobie tylko kłamliwie poszczekać zgodnie z wytycznymi NATO ze stycznia 2015 z sympozjum w Estonii.

XD
niedziela, 20 stycznia 2019, 17:02

Tak czytam i czytam i nie dowierzam ??? Skąd w tej Rosji i PUTINIE tyle mocy - nasi fanboye z za oceanu chyba piszą o nich samych : 22 bilionów długu miedzy innymi w Chinach czy Rosji o innych krajach nie pisze bo jest ich mnóstwo . 30 milionów w biedzie pomimo narkotyków i HIV oddają krew - gdzie od nich osocze jest sprzedawane do firm Europejskich jako produkt do wytwarzania lekarstw . Jednorazowe oddanie jednostki krwi - płacą im 20 dolarów , mogą pomimo ich otyłości i chorób oddać dwa razy w tygodniu . Mieszkają w dzielnicach ubogich czyli kartonach i przyczepkach kampingowych to dane z ich statystyk co rocznych . Posiłek wydawają im jak naszym bezdomnym w zimie z autobusów . Co jeszcze musi się przydarzyć aby zrozumieć ten NARÓD ROSJI ...? Wojna - chyba o to chodzi USA !!!

Davien
niedziela, 20 stycznia 2019, 16:30

Oho widże że bania Wania dorwał sie bez nadzoru do klawiatury i usiłował sam cos wymyslić:)) Daruj sobie, to stanowczo przekracza twoje mozliwości, ot taka mała wada rusofilii niszczacej mózg:)

Tweets Space24