Rosja: Nowa strategia amerykańskiej obrony prowadzi do wyścigu zbrojeń w kosmosie

19 stycznia 2019, 09:38
Gwiezdne_wojny
Ilustracja: U.S. Air Force

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło w piątek 18 stycznia opinię, że nowa amerykańska strategia obrony przeciwrakietowej doprowadzi do niebezpiecznego wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

Według rosyjskiego MSZ strategia ta jest równoznaczna z reaktywacją - z użyciem najnowocześniejszej techniki - programu "Gwiezdnych Wojen" z okresu zimnej wojny.

Uznano, że amerykańska strategia jest konfrontacyjna, de facto daje zielone światło dla stacjonowania broni w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton wezwano do podjęcia z Rosją konstruktywnych rozmów o równowadze zbrojeń nuklearnych "zanim będzie za późno".

"Wprowadzenie w życie tych idei w sposób nieunikniony doprowadzi do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, co będzie miało w najwyższym stopniu negatywne konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Nową strategię obrony przeciwrakietowej prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek. "Nasz cel jest prosty - powiedział, prezentując w Pentagonie dokument z tą strategią. - Chodzi o to, abyśmy mogli wykryć i zniszczyć każdy pocisk wystrzelony przeciwko Stanom Zjednoczonym - w dowolnym miejscu i czasie".

"Będziemy chronić Amerykanów przed wszelkimi rodzajami ataków rakietowych - podkreślił prezydent. - W przeszłości w Stanach Zjednoczonych brakowało kompleksowej strategii obrony przeciwrakietowej, która wykraczałaby poza pociski balistyczne. Zgodnie z naszym planem to się zmieni. Zamierzamy opracować program obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu chronione będzie każde miasto w Stanach Zjednoczonych".

W dokumencie określającym nową strategię pojawiły się m.in. zalecenia zbadania eksperymentalnych technologii, w tym perspektyw dla broni kosmicznej, która mogłaby stanowić ochronę przed pociskami balistycznymi innych krajów. Jak pisze Reuters, inicjatywa ta przypomina koncepcję "Gwiezdnych Wojen", propagowaną przez prezydenta Ronalda Reagana w latach 80.

"Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej może być następnym etapem tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej" - cytuje Reuters urzędnika Białego Domu, chcącego zachować anonimowość. Urzędnik podkreślił, że możliwość zastosowania obrony przeciwrakietowej w przestrzeni kosmicznej była dotychczas tylko badana i nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji.

W zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że armia jego kraju może dysponować pociskami hipersonicznymi osiągającymi 20-krotność prędkości dźwięku. Jak pisze Reuters, amerykańscy eksperci, w tym podsekretarz stanu ds. badań i inżynierii Michael Griffin, uważają, że odpowiedzią jego kraju na tego typu zagrożenia mogłaby być sieć zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających superszybkie rakiety.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
adiunkt
środa, 23 stycznia 2019, 00:12

Coraz bardziej zaczyna mi się podobać "bałwanek" który od kilku miesięcy co kilka dni wypisuje tekst o "Górnej Wolcie z rakietami". To bardzo ciekawy przypadek do "badań" naukowych z kilku dziedzin. (No nie myślcie, że od razu na "doktorat", ale na pracę licencjacką w sam raz.)

wania
wtorek, 22 stycznia 2019, 13:09

do dopłaci ci Władimir i co mi zrobisz? Super. Zapewnienie o tym, że za 5 lat rosyjska gospodarka wejdzie do grona 5 największych jest powtarzane na Kremlu od 20 lat. W 2017 roku Niemcy były 4 gospodarką, Rosja 12 pod względem PKB. W 2018 PKB Rosji i Niemiec wzrosło o 1.5% (w Rosji tylko dzięki firmom paliwowym - pozostałe gałęzie leżą). Więc wierzysz, że za dwa lata Rosja wyprzedzi Niemcy w jakiejkolwiek wartości? Naprawdę w to wierzysz? To porównaj kwoty i wyrzuć tanią rosyjską propagandę do kosza. Inne prognozy optymistycznie podają, że Rosja będzie 10 gospodarką w 2030 roku a Niemcy 5. Zajęcie Krymu i sankcje pociągnęły Rosję ostro w dół co widać. Były doradca Putina uważa, że dla Rosji ostatnie 10 lat były najgorsze w ostatnich 300 latach jej istnienia. Urząd statystyczny Rosji szacuje, że w 2035 roku PKB na mieszkańca (coś bliżej zwykłego człowieka) osiągnie PKB Węgier z 2017 roku. A węgierskie PKB na mieszkańca było w 2017 roku niższe niż w Polsce. W 1990 roku PKB na mieszkańca w Rosji było 2 razy wyższe niż w Polsce.

Davien
poniedziałek, 21 stycznia 2019, 15:36

Oj panie fakenws tak sie osmieszyc:)) WTC-7 został uszkodzony i podpalony godziny wczesniej jak runeła druga wieża a jego zawalenie było juz pewne sporo wcześniej nim runał o 5.20 wieczorem iBBC prawidłowo podało przyczyne zawalenia się budynku. A tak w ogóle widze że jestes tak skompromitowany, że musisz podkradac innym nick'i, jak jeden z twoich kumpli. Skad was tylu w tym Olgino??

wania
poniedziałek, 21 stycznia 2019, 13:57

do Yura. Trafiłeś w punkt. Oni zawsze walczą o pokój, tylko krew przy tym leje się obficie i trup się gęsto ściele.

Yura
niedziela, 20 stycznia 2019, 20:38

A czym się Rosja martwi? Przecież juz wkrótce będą mieć pokojowa bazę w Wenezueli! Oraz poza pokojowymi pociskami hipersonicznymi także pokojowe drony podwodne z termojadrowymi głowicami. Wkrótce też setki super Su57 oraz tysiące nowych pokojowych czołgów Armata! No i już mają pokojowe korwety z rakietami manewrujacymi pokojowo obchodzacymi ograniczenia traktatu o nierozwijaniu w Europie zbrojeń eurostrategicznych!! Pokojowo też Rosja traktuje ukraińskie statki na wodach Morza Azowskiego! O co zatem pokojowej Rosji chodzi? . Przecież tak pokojowy kraj kochają na pewno wszyscy!! Niech się USA zbroi, pokojowej Rosji na pewno nic nie grozi, bo niby dlaczego?? Co innego gdyby np. kogoś napadła, ukradła wbrew prawu międzynarodowemu jakiś np. Półwysep, albo zestrzelila cywilny samolot, albo zbombardowala szpitale, albo otrula swoich dysydentow pod opieką innego państwa, aa wtedy ktoś mógłby głupio pomyśleć że Rosja to krwawy reżim, agresywny i wrogi, antydemokratyczny, i że warto się przed nim uzbroić po zęby, by móc dać temu reżimowi mocno po łapach gdyby chciał gdzie znów posłać "zielone ludziki"!!!