Pakistan przetestował rakietę balistyczną średniego zasięgu

22 stycznia 2021, 15:09
Shaheen-3.img
Fot. AFP PHOTO / HO / INTER SERVICES PUBLIC RELATIONS via Wikipedia [CC BY-SA 4.0]

Pakistańskie media doniosły 20 stycznia br. o udanym testowym wystrzelaniu rakiety Shaheen III - przedstawianej jako najbardziej zaawansowany system uderzenia balistycznego rozwijany obecnie przez to państwo. Wskazuje się, że rakieta ma zdolność przenoszenia ładunków nuklearnych na dystansie do 2750 km, co oznacza, że obejmuje swoim zasięgiem praktycznie całe terytorium lokalnego narodowego rywala, czyli Indii.

Pierwsze doniesienia o przeprowadzeniu udanej próby wystrzelenia rakiety średniego zasięgu  Shaheen III podał pakistański dziennik Dawn. Przytoczono w nich okolicznościową wypowiedź szefa połączonych sztabów pakistańskich sił zbrojnych, gen. Nadeema Razy, który obserwował test rakiety w środę 20 stycznia 2021 r. „Pakistan pragnie pokojowej koegzystencji w regionie i strategiczne możliwości rakiety obliczone są na powstrzymanie agresji na suwerenność Pakistanu” - zadeklarował.

Shaheen III ma być rakietą o największym zasięgu spośród dotychczas ujawnionych systemów bojowych pakistańskich sił zbrojnych. Dziennik informuje, że może ona dotrzeć do indyjskich wysp Andamanów i Nikobarów we wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Starszy model rakiety, Shaheen II, ma według znanych informacji dysponować zasięgiem skutecznego rażenia do 2500 km.

Trzecia generacja systemu Shaheen znajduje się w fazie prób co najmniej od 2015 r. i jak dotąd nie została jeszcze włączona do służby. Zgodnie z wypowiedzią rzecznika pakistańskich sił zbrojnych, aktualny test miał pozwolić na ponowne sprawdzenie zastosowanych nowych rozwiązań i technicznych parametrów systemu. Rządowe źródło wskazało, że test przebiegł pomyślnie.

Projekt rakiety Shaheen III rozwinięto w odpowiedzi na postępy notowane przez Indie w pracach nad rakietą Agni III o zasięgu 3-5 tys. km, której pierwsza udana próba odpalenia nastąpiła w kwietniu 2007 roku. Dziennik Dawn przypomniał w tym zakresie, że Indie przeprowadziły w 2020 r. aż 17 testów rakiet balistycznych, podczas gdy Pakistan zaledwie dwa.

image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

Pod koniec lutego 2020 r. Pakistan przeprowadził też udany test podwieszanych pod myśliwcami wielozadaniowymi nowych rakiet Ra’ad-II o zasięgu 550-600 km. Sądzi się, że mogą one przenosić również głowice nuklearne.

Indie i Pakistan dysponują podobną względem siebie liczbą głowic jądrowych - w relacji ok. 130 do 150. Podstawowa różnica jest taka, że Indie zdołały rozwinąć niedawno wszystkie filary tzw. triady nuklearnej, czyli zdolności do ataku nuklearnego z ziemi, powietrza i morza. Pakistan tymczasem jeszcze pracuje nad umieszczeniem rakiet balistycznych na okrętach podwodnych. Nie jest przy tym jasne, na jak zaawansowanym poziomie są te prace.

Oba rozpatrywane państwa od dekad uwikłane są w konflikt o sporny Kaszmir. Do najpoważniejszego incydentu w ostatnich 20 latach doszło w lutym 2019 r., gdy myśliwce obu krajów starły się w powietrznej potyczce nad umowną granicą w Kaszmirze. Pakistan zestrzelił wtedy indyjski samolot, a jego pilot dostał się do niewoli, lecz został zwolniony kilka dni później.

Opracowanie: PAP/S24

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Wania
niedziela, 24 stycznia 2021, 11:59

Nie jesteśmy uwikłani w konflikt trwający od kilkudziesięciu lat. Rosja straszy, ale stacjonowanie wojsk USA skutecznie studzi ich zamiary.

biskup
niedziela, 24 stycznia 2021, 13:13

Na Amerykanów bym nie liczył ,należy mieć swoje własne możliwości w tym zakresie.Polsce rakiety balistyczne średniego zasiegu bardzo by się przydały i rakiety manewrujące klasy Tomahawków też.

woyak
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:58

Bardzo dobrze napisane i powinniśmy dbać o własny rozwój

Jasio
piątek, 22 stycznia 2021, 19:44

Kraje uważane za państwa 3-ciego świata a takie uzbrojenie... Polska kraj uważany za rozwinięty a "nasze" rakiety ziemia-ziemia latają tylko na 40 km

devlin0
piątek, 22 stycznia 2021, 16:29

a co u nas? nawet Pirata nie potrafia dokonczyc

niedziela, 24 stycznia 2021, 14:28

Pirat przeszedl juz ostanie test i tym roku bedzie juz gotowy. 2,5 km zasiegu top atack 500 RHA a do tego tani i banalny w oblusdze wiec jestsie naprawde z czego cieszyc.

pplk
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:00

Oby go zamówili masowo a także rozwijali Moskita i na śmigłowce Mi24 go zintegrować.

Tweets Space24